GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Pierwszy kwartał 2020 w polityce handlowej UE

21 kwietnia 2020, 23:46 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Pierwszy kwartał 2020 w polityce handlowej UE
Maciej Drozd
Maciej Drozd

Ekspert w obszarach government affairs, spraw międzynarodowych, a także infrastruktury i mobilności. W przeszłości związany zawodowo m.in. z Konfederacją Lewiatan, Ministerstwem Infrastruktury, Ministerstwem Środowiska i Polsko-Niemiecką Izbą Przemysłowo Handlową.

Komisja Europejska przedstawiła w połowie kwietnia 2020 prognozy dotyczące zmniejszenia się wolumenu światowego handlu, ze szczególnym uwzględnieniem UE. Wspólnotowy eksport ma spaść o 9,2%, a import o 8,8% w porównaniu do 2019 roku. COVID-19 i jego wpływ na handel zdominowały dyskurs,  jednak to nie jedyne ważne informacje nt. polityki handlowej UE na początku tego roku.

Spadki w obrotach handlowych UE

Analizy przeprowadzone przez zespół Dyrekcji Generalnej KE ds. Handlu (DG TRADE) szacują spadek światowych obrotów handlowych o 9,7% w 2020 r. W przypadku UE-27 przewidywany spadek PKB związany z COVID19 spowoduje ograniczenie eksportu towarów i usług poza UE o 9,2% oraz zmniejszenie o 8,8%import spoza Unii w 2020 r.

W wartościach bezwzględnych, w porównaniu z najnowszymi dostępnymi danymi za 2020 rok dotyczącymi łącznie handlu i usług, oznacza to spadek eksportu o ok. 285 mld EUR i importu o ok. 240 mld EUR. Eksport dóbr nieprzetworzonych (np. płodów rolnych) i usług okazuje się mniej podatny na kryzys handlowy związany z pandemią niż eksport towarów przetworzonych, których wolumen sprzedaży poza UE spadnie o ponad 10%. Dotyczy to m.in. samochodów i maszyn transportowych oraz maszyn elektrycznych.

Dyrekcja Generalna ds. Handlu (DG Trade) opiera swoje wyliczenia na szczegółowych wyliczeniach KE dla potrzeb prognozowania PKB w 2020 roku, a także prognozach publikowanych przez Deutsche Bank Research Team.Komisja Europejska szacuje spadek PKB o 2,9% dla strefy euro, czyli 4,1pproc. poniżej szacunku sprzed COVID19 (+ 1,2%) z grudnia 2019 roku.  W przypadku USA nowa prognoza KE dla PKB po COVID19 wynosi na 1%, a dla Chin + 4,5%. Prognozy te wynoszą 3,3 i 1,7 pproc.poniżej wcześniejszej prognozy. Dla całego świata przewiduje się nieznaczny wzrost +0,74% - o 2,6 pproc. mniej niż przewidywania KE z grudnia 2019 roku.

Awaryjny arbitraż dla członków WTO

Pod koniec marca UE i 15 innych krajów-członków WTO podjęło uzgodniło porozumienie, które pozwoli im wnosić odwołania i rozwiązywać spory handlowe między nimi pomimo obecnego paraliżu Organu Apelacyjnego WTO. UE była wiodącą siłą w procesie ustanawiania tego środka awaryjnego dla procedury arbitrażu w WTO.

Komisarz ds. Handlu Phil Hogan podsumował, że porozumienie jest zgodne z politycznym zobowiązaniem podjętym na szczeblu ministerialnym w Davos w styczniu 2020 roku, a umowa ta świadczy o przekonaniu UE i wielu innych krajów, że w czasach kryzysu współpraca jest najlepszym rozwiązaniem, a WTO nie może sobie pozwolić na niewydolność w czasie globalnych trudności gospodarczych.Komisarz zadeklarował, że porozumienie jest otwarte dla innych członków WTO – do czasu zażegnania paraliżu Organu Apelacyjnego WTO.

DG TRADE informuje, że porozumienie o wielostronnym arbitrażowym postępowaniu odwoławczym odzwierciedla zwykłe zasady odwoławcze WTO i może być stosowane między dowolnymi członkami organizacji tak długo, jak Organ Apelacyjny WTO nie jest w pełni funkcjonalny.

Rekordowy eksport żywności na początku roku

W styczniu 2020 r. UE odnotowała miesięczną nadwyżkę w handlu rolno-spożywczym w wysokości 3,76 mld EUR, co stanowi wzrost o 22% w porównaniu do stycznia 2019 r. Jest to wynik wzrostu eksportu o 3,1% (do 14,36 mld EUR) w porównaniu ze styczniem 2019 i spadek wartości importu o 2,2% (do 10,6 mld EUR). Są to jedne z głównych ustaleń miesięcznego raportu handlowego za styczeń.

Epidemia koronawirusa w Państwie Środka nie wpłynęła negatywnie na sprzedaż produktów rolno-spożywczych UE do Chin w styczniu 2020. Miesięczna wartość eksportu wzrosła o 483 mln EUR w porównaniu do stycznia 2019 r. Wzrost eksportu odnotowano również do USA (+ 150 mln EUR ), Maroka (+ 103 mln EUR) i Arabii Saudyjskiej (+ 90 mln EUR). Spadki odnotowano w eksporcie do Libanu (- 39 mln EUR), na Filipinyi doLibii (po- 25 mln EUR). Chociaż Wielka Brytania pozostaje w ramach jednolitego rynku, w styczniu 2020 r., wartość eksportu UE27 do UK spadła już o 878 mln EUR w porównaniu do stycznia 2019.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ