GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Witucki: Oczekujemy kamieni milowych odmrażania [WYWIAD]

21 kwietnia 2020, 23:46 / Wywiad PolishBrief. Zdjęcie: archiwum Macieja Wituckiego
Witucki: Oczekujemy kamieni milowych odmrażania [WYWIAD]
Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

Z Prezydentem Konfederacji Lewiatan Maciejem Wituckim, rozmawiamy o rozmrażaniu gospodarki, tarczy dla przedsiębiorców, pożądanych przez firmy ulgach podatkowych i poprawie zaufania wobec urzędów. 

PolishBrief: Wiele sektorów gospodarki stoi, a ich przeżycie zależy nawet nie od grubości tarczy, co od poluzowania restrykcji w odpowiednim terminie. Przykładem może być turystyka. Jaka powinna być strategia wyjścia z lockdownu, by gospodarka to przeżyła i kiedy należałoby powoli zacząć ją wprowadzać? 

Maciej Witucki, Prezydent Konfederacji Lewiatan: Nikt nie spodziewał się, że rząd zaproponuje bardzo konkretne daty “odmrażania”, ale oczekujemy “kamieni milowych”, które można wyznaczyć w oparciu o dane związane między innymi z zapadalnością na Covid-19. Kolejna sprawa, która jest ważna, to zmiany w przepisach, tak by dostosować zakłady pracy do nowych warunków. Trzeba na przykład mieć możliwość mierzenia temperatury a nawet wykonywania szybkich testów pracownikom, a chorych odsuwać od pracy. I to są działania potrzebne już dziś, bo pamiętajmy, że nie cały biznes stoi - np. firmy przetwórstwa spożywczego działają i takich branż jest więcej. Z kolei takie branże jak turystyka nie ruszą z dnia na dzień, a na dodatek, w tym przypadku, można spodziewać się zmiany modelu konsumpcji - wiele osób może zdecydować się na wakacje w kraju, organizowane samemu. Lotnictwo, turystyka, eventy  będą podnosić się długo, właściwie do czasu, aż zostaną wprowadzone masowe szczepienia na koronawirusa - a to może nastąpić za rok, może dwa. 

PolishBrief: Czy grubość nowej tarczy jest odpowiednia? Na pomoc firmom zostanie przeznaczone 100 mld zł, z czego do 60 mld może być bezzwrotne. O źródle środków wiele się nie mówi, zatem za ich pozyskanie najpewniej będzie odpowiadał NBP. 

Tarcza, a nawet tarcze, które zaproponował rząd, mają działanie krótkoterminowe - wiele więcej  zależy od kolejnych pomysłów na stymulację gospodarki. 100 miliardowa tarcza finansowa, jeśli zostanie uruchomiona na czas, czyli praktycznie do końca kwietnia, będzie najbardziej namacalnym wsparciem dla polskich firm. Oczywiście będziemy się z tego tytułu zadłużać, ale nie mamy innego wyjścia - to robi cały świat aby unikać  głębokiej recesji. Warunkiem koniecznym do zrównoważenia procesu wyjścia z kryzysu jest również jak najszybsze odmrożenie gospodarki, tak aby zaczęła działać popytowa sfera gospodarki a pracownicy zamiast postojowego otrzymywali wynagrodzenia wynikające z realnej produkcji dóbr i usług .   

PolishBrief: W nowej tarczy sporo mechanizmów to preferencyjne kredyty/subwencje. Czy nie należałoby ich połączyć z uwolnieniem środków na kontach VAT? Podatek można spłacić w późniejszym terminie, a dałoby to VATowcom dostęp de facto do linii kredytowej na 23% przychodu. Subwencje można by wtedy stosować, gdy przychód za bardzo by spadł. 

Zdecydowanie tak. To jest nasz postulat, który komunikujemy od momentu kiedy wybuchła epidemia. Mamy w tym zakresie propozycję legislacyjną. Chcemy, aby przy zachowaniu rozwiązań systemowych takich jak mechanizm podzielonej płatności, pieniądze zgromadzone na kontach VAT szybko trafiały do firm. Wystarczy, aby naczelnicy urzędów skarbowych nie robili w tym czasie długotrwałych weryfikacji i przekazywali te pieniądze przedsiębiorcom "z automatu", tj. w trzy dni od złożenia wniosku o ich zwolnienie z konta VAT, a nie w 60 dni. Podobnie trzeba maksymalnie przyśpieszyć zwroty nadwyżki VAT z deklaracji. Administracja może to robić bez zbędnych czynności sprawdzających w max 14 dni. Warto taki skrócony termin wprowadzić. Dodatkowo apelujemy o zwolnienie wszystkich firm (nie tylko małych) z konieczności płacenia zaliczek uproszczonych na podatek dochodowy (tj. stałych miesięcznych płatności podatku ustalonych na podstawie dochodów z lat poprzednich, często rekordowo wysokich). Bo dochodzi do sytuacji że firmy, które na początku roku wybrały wpłacanie zaliczek uproszczonych, zmuszone są teraz finansować budżet państwa, nawet w sytuacji kiedy przedsiębiorstwo jest zamknięte i nie ma przychodów. Zapłacony podatek odzyskają dopiero w 2021 r. 

PolishBrief: Część pomocy, zwłaszcza dla MŚP może zostać wykorzystana na spłatę kredytów. Czy jednak w Polsce nie powinny zostać wprowadzone wakacje kredytowe? W końcu to rząd zakazał prowadzenia części działalności gospodarczej, zabierając przedsiębiorcom przychód. Uczciwe byłoby w takim przypadku zawieszenie spłaty pożyczek, bez naliczania dodatkowych odsetek, do momentu restartu gospodarki. 

Wakacje kredytowe nawet bez szczegółowych wytycznych KNF, już dziś są w wdrażane przez większość  banków. Banki zadziałały bardzo szybko, a te działania są efektem czysto pragmatycznej i biznesowej analizy najbardziej wrażliwych punktów w które uderzyła sytuacja z wirusem. Ponadto działania banków dotyczą także dostępności do usług np.: możliwość zdalnego otwarcia konta osobistego poprzez selfie tj. potwierdzenie tożsamości klienta na podstawie zdjęć dowodu i twarzy. Zatem same banki są dość elastyczne w obecnym czasie a w dalszym wsparciu biznesu mają im pomóc oczekiwane decyzje KNF czy gwarancje ze strony BGK.   

PolishBrief: W tarczy nawet 60 mld może być bezzwrotne - w tego typu pomocy wiele jednak zależy od zaufania przedsiębiorcy do administracji państwowej. Jeżeli firma będzie się bać, że wystąpi o wsparcie, ale nie nastąpi częściowe jego umorzenie, a skarbówka będzie bezlitośnie egzekwować spłatę dodatkowych zobowiązań, to raczej będzie wolała radzić sobie sama. Co może pomóc to zaufanie zwiększyć?   

Na początek na pewno pomoże opublikowanie szczegółowych kryteriów wsparcia, a przy tym pomoc  firmom w oszacowaniu jego skali. Należy się jednak przygotować, że część miejsc pracy zostanie tak czy inaczej zlikwidowana - ale jeśli kryteria programu będą czytelne, pozwoli to racjonalnie firmom kalkulować i planować działania.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

1 komentarz

Didzia
Didzia
22 kwietnia 2020, 07:53
Rzecznik rzadu powiedział ze końcem tygodnia będą mówić o kolejnych etapach odmrażania. Ciekawe co wymyśla - pewnie otworzą galerie ale czy to nie spowoduje lawinowych zachorowań?
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ