GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

POHiD: Obostrzenia spowodowały zmniejszenie przepustowości handlu o 50%

21 kwietnia 2020, 23:40 / Wywiad PolishBrief. Zdjęcie: pixabay
POHiD: Obostrzenia spowodowały zmniejszenie przepustowości handlu o 50%

O zmianach, jakie koronawirus wywoła w polskiej sprzedaży rozmawiamy z Renatą Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Od marca w Polsce obserwowane są nowe przypadki zarażenia wirusem COVID-19, z tego powodu zostały wprowadzone restrykcje mające na celu minimalizacje rozprzestrzeniania się wirusa. Część z nich dotknęła sklepów wielkopowierzchniowych. Jak w Pani ocenie wygląda kondycja handlu w Polsce?

Kondycja handlu nie jest dobra. Nazbyt restrykcyjne obostrzenia, które zostały wprowadzone 1 kwietnia, m.in. mocno zaniżone limity osób w sklepach czy wyłączenie 2 godzin dla seniorów, spowodowały zmniejszenie przepustowości handlu oraz spadek liczby klientów o około 50%. Firmy handlowe generują straty finansowe, które trudno będzie odrobić.

Warto podkreślić, że w wielu sklepach występuje problem z zapewnieniem klientom jednorazowych rękawiczek, wpływ na taki stan rzeczy ma ograniczona podaż produktu? Jakie alternatywne rozwiązanie może zostać wprowadzone, żeby zapewnić optymalne poczucie bezpieczeństwa klientów?

Apelowaliśmy do rządu o możliwość udostępnienia klientom torebek foliowych jako alternatywy dla jednorazowych rękawiczek.

Oprócz problemu z niedoborem rękawiczek obserwuje się ogromne kolejki pod sklepami. Zdarza się, że zrobienie zakupów zajmuje ponad godzinę. Czy można znaleźć remedium na taką sytuacje, czy jednak takie wyjście jest najbardziej optymalne?

W celu rozwiązania problemu ogromnych kolejek tworzących się przed sklepami, POHiD od początku postulował zwiększenie limitu osób przebywających w sklepie, przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpiecznej odległości i reżimu sanitarnego. Nasze postulaty zostały przyjęte przez rząd. Od 20 kwietnia limit dla placówki  handlowej o powierzchni do 100 m2 wyniesie 4 osoby na  jedno stanowisko kasowe, dla placówki handlowej o powierzchni powyżej 100 m2 – 1 osobę na 15 m2 powierzchni użytkowej budynku. 

Koronawirus zmienił nawyki zakupowe Polaków. Według wyników badań Programu Payback, 70% Polaków kupuje wszystkie potrzebne artykuły na cały tydzień, a tylko co trzeci ankietowany decyduje się na wizyty w sklepach kilka razy w tygodniu. Czy takie podjeście Polaków zmieni się po opanowaniu opanowaniu epidemii w Polsce?

Z całą pewnością epidemia koronawirusa wpływa na zwyczaje zakupowe Polaków. Po jej wygaśnięciu możemy spodziewać się, że niektóre tendencje utrzymają się dłużej, np. robienie zakupów zakupów na zapas, ograniczanie wizyt w sklepach do kilku razy w tygodniu, wykorzystywanie alternatywnych kanałów sprzedaży, np. e-commerce. Stan ten może porwać do czasu wynalezienia szczepionki, wówczas możliwy będzie powrót do normalności, chociaż robienie zakupów na tzw. czarną godzinę może wejść do kanonu zwyczajów zakupowych Polaków.

Ostatnim pytaniem jakie chciałbym zadać, są perspektywy dla polskiego handlu po uporaniu się z ogólnoświatową pandemią. Kraje, które najlepiej poradzą sobie ze skutkami gospodarczymi będą wiodły prym na rynkach międzynarodowych?

Po opanowaniu pandemii handel będzie musiał zmierzyć się z jej długofalowymi skutkami gospodarczymi. Konieczny będzie plan naprawczy, przede wszystkim zniesienie zakazu handlu w niedziele, które znalazło się wśród naszych postulatów.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ