GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Podgórski: Wygramy z kryzysem, jeżeli postawimy na inwestycje [WYWIAD]

22 kwietnia 2020, 23:45 / Wywiad PolishBrief. Zdjęcie: pixabay
Podgórski: Wygramy z kryzysem, jeżeli postawimy na inwestycje [WYWIAD]
Justyna Moskwik
Justyna Moskwik

Specjalista w zakresie bankowości i finansów. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, ukończyła równiez studia podyplomowe z zakresu rynków finansowych. Certyfikowany członek Chartered Institute for Securities and Investment (CISI, nr 692061).

O walce z koronawirusowym kryzysem, rządowej tarczy ochronnej i odmrażaniu gospodarki rozmawiamy dr Błażejem Podgórskim, kierownikiem Laboratorium Finansowego Bloomberga w Akademii Leona Koźmińskiego.

PolishBrief: Jak ocenia Pan nową propozycję tarczy kryzysowej? Czy 100 mld, z czego 60 może być bezzwrotne, to właściwy rozmiar pomocy dla przedsiębiorstw? Co dodałby Pan lub zmienił?

Dr Błażej Podgórski, ALK: Pakiet startowy w wysokości 100 mld zł wydaje się dobrym rozwiązaniem na początek. Jednak w porównaniu do obecnie największego planu opiewającej na 750 mld euro, jakim w Unii Europejskiej mogą pochwalić się Niemcy, nasza pomoc dla przedsiębiorców wygląda dość skromnie. Odciążenie przedsiębiorców z ZUS jest jak najbardziej słusznym pomysłem, przy czym warto również odmrozić środki ze split payment.

Dopłaty do wynagrodzeń są bardziej skomplikowane. Z jednej strony to dobrze, że partycypuje w tym zarówno państwo, pracownik jak i przedsiębiorca. Z drugiej strony, jeżeli przedsiębiorca utracił przychody i pracownik nie może świadczyć pracy, powinno być wprowadzone bardziej radykalne rozwiązanie obejmujące zmniejszenie świadczenia ze strony pracodawcy. Najgorszą sytuacją dla gospodarki w długiej perspektywie czasowej jest sytuacja, gdy ludzie dostają pieniądze, nie świadcząc w zamian żadnej pracy.

PolishBrief: W przekazie medialnym dominuje podkreślanie kwoty, natomiast w ogóle nie jest poruszany temat finansowania tarczy, co każe przypuszczać, że z pomocą przyjdzie NBP. To właściwe podejście, czy jednak, zgodnie z polityką kontrcykliczną, preferowałby Pan finansowanie tejże z budżetu?

Kierunkiem naturalnym z jednej strony jest to, że każde państwo, aby wyjść z kryzysu, będzie się zadłużać i dodrukowywać pieniądze, co jest fachowo nazywane luzowaniem ilościowym. Z drugiej zaś strony musimy pamiętać, aby dobrać ten poziom w sposób idealny, aby nie zadłużyć się za bardzo, ale też wystarczająco i jeszcze w odpowiednim momencie.

Ważne, aby nie był to zrzut pieniędzy z helikoptera jak to ma miejsce teraz w USA, tylko kierowanie się w stronę realnego wsparcia gospodarki np. w formie gwarancji rządowych, podobnie jak robią to Niemcy. Tu warto podkreślić, że jest to kraj, który w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje na tę chwilę najwięcej środków. Robi tak dzięki temu, że przez ostatnie siedem lat prowadzono tam bardzo oszczędną politykę fiskalną.

Najważniejszym elementem jest inwestowanie w gospodarkę, a nie transfery. W przeciwieństwie do Włoch, Francji, Hiszpanii czy nawet Węgier, gdzie relacja długu publicznego wobec PKB jest dużo gorsza, Polska ma blisko 10 punktów procentowych marginesu stosunku długu do PKB.

Pamiętajmy jednak, że dodruk pustych pieniędzy spełznie na niczym, jeśli nie potrafimy tych środków rozsądnie spożytkować. Wygramy z kryzysem w dłuższej perspektywie, jeśli postawimy na inwestycje. Przegramy jednak w przypadku, jeśli te dodrukowane pieniądze zostaną przekazane obywatelom jako pomoc finansowa w formie gotówki bezpośrednio na ich konta i trafią do ludzi za nic. Jak duży mamy bufor zadłużania i na ile dobrze kontrolowaliśmy stan długu publicznego w poprzednich latach – to jest teraz kluczowe.

PolishBrief: Niezależnie od tego, skąd będzie finansowana tarcza, od przemodelowania budżetu nie uciekniemy. Do tej pory MF nie widziało takiej konieczności, jednakże kilka dni temu MFW wypuściło zrewidowane prognozy: dla Polski przewidywany jest spadek PKB o 4.6%. Do tego szacunki inflacyjne GUS wskazują, że ceny, zwłaszcza w obszarze żywności i energii elektrycznej gwałtownie rosną, przed czym zresztą od miesięcy ostrzegano. Kłócą się z tym założenia budżetowe: wzrostu PKB o 3.7 oraz inflacji w celu. Zwiększone zapewne będą też potrzeby pożyczkowe państwa. Jaka jest Pana opinia w tej materii?

Na prognozowanie spadku PKB czy wzrostu inflacji jest stanowczo za wcześnie, gdyż obecnie mamy tylko wycinek obrazu gospodarczego Polski. W mojej opinii przemodelowanie budżetu jest kwestia wtórną, ponieważ najważniejszy jest świadomy plan reformy gospodarki. Przy czym wbrew pozorom nasza gospodarka posiada kilka solidnych fundamentów, takich jak chociażby wysoki poziom kwalifikacji w obszarze IT, księgowości, AML-u (przeciwdziałanie praniu pieniędzy), znajomość języków itp.

Paradoksalnie, wraz z osłabianiem polskiej gospodarki rośnie nasza konkurencyjność z uwagi na spadek wartości złotówki. Pamiętajmy, że drugi sektor pod kątem zatrudnienia w Polsce to centra usług wspólnych, zwłaszcza IT i compliance. Obecna sytuacja wymaga wzrostu w obszarze IT, zaś sektor compliance rośnie zawsze w okresach około kryzysowych.

Kolejną kwestią jest fakt, że przez dłuższy czas uchodziliśmy za „montownię” Europy. Jednak to powoduje, że mamy dobrze rozwinięty przemysł, co w sytuacji odcięcia Europy od dostaw z Azji daje nam szansę dalszego rozwoju.

Może nam też pomóc deprecjacja złotówki. Dlatego musimy sobie przypomnieć, że gospodarkę można oprzeć o 3 filary: wiedzę i rozwój (tak jak jest to w Korei południowej, gdzie 4,5 proc.  PKB jest przeznaczanych na naukę; stawiając na ten model trzeba uważać, gdyż proces ten jest długotrwały), surowce i bogate zasoby pieniężne (mowa m.in. o Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Szwajcarii) lub o siłę roboczą (na co mocno stawiają Chiny).

To paradoksalnie kwestia zamknięcia gospodarek, w tym UE i słaby kurs złotego może być szansą dla naszej gospodarki. Obecny kryzys z pewnością przesunie nas w stronę transformacji cyfrowej, co już staje się widoczne, a także zmieni sposób patrzenia na samowystarczalność gospodarek. Być może nawet w stronę koncepcji ekonomicznej Friedricha Lista (słynnego niemieckiego ekonomisty, zwolennika protekcjonizmu).

PolishBrief: Bardzo wiele zależy od restartu gospodarki. Do tej pory rząd przedstawiał wyłącznie obostrzenia, jednakże dopiero niedawno zaczął dawać sygnały, że planowane jest rozmrożenie. Branże takie jak turystyka raczej na pewno będą musiały zostać uruchomione przed wakacjami, albowiem wiele z firm latem zarabia na cały rok. Co z eventami i gastronomią? Jaki ogólny kierunek wyjścia z lockdownu Pan rekomenduje?

W mojej opinii lockdown powinien być zastosowany tylko w celu wyrównania zaniechanych we wcześniejszym okresie inwestycji w służbę zdrowia i przygotowania się do izolacji osób o podwyższonym ryzyku śmiertelności. Z tego też najbardziej odporne grupy wiekowe, w tym przypadku najmłodsze dzieci, studenci i osoby do ok. 50 roku życia, powinny stopniowo „wychodzić” z izolacji. To pozwoli na stosunkowo szybki restart gospodarki. Cały trwa bowiem wyścig o możliwie najszybszy powrót do normalnego funkcjonowania gospodarczego. Im szybciej nasza gospodarka będzie się rozkręcać i będzie starać się budować chociażby częściową samowystarczalności, tym mniejsze ma być zadłużenie państwa i ewentualny dodruk pustego pieniądza.

Z OSTATNIEJ CHWILI

Jeszcze 'fact checking' czy już cenzura?
31 maja 2020, 23:45 0 komentarzy
Nocne wyprawy imprezowe w nowych realiach
30 maja 2020, 23:50 0 komentarzy
Wakacje 2020: gdzie będzie można pojechać?
30 maja 2020, 23:47 1 komentarz
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

2 komentarze

Dixit
Dixit
23 kwietnia 2020, 10:47
Bardzo dobrzy są pracownicy naukowi z ALK, widać, że to szkoła budowana na wzór amerykański. Kolejny txt na Waszych łamach i kolejny dobry. Ukłony za współprace :)
ODPOWIEDZ
Bolo
Bolo
23 kwietnia 2020, 10:10
Niezły jest ten Doktor, szkoda, że takich fachowców nie zatrudnia się w naszej administracji!
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ