GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

IMGW: Traktujmy wodę jak skarb [WYWIAD]

22 kwietnia 2020, 23:35 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
IMGW: Traktujmy wodę jak skarb [WYWIAD]

Choć wszyscy żyją koronawirusem, to Polsce grozi inna katastrofa, która może mieć ogromne konsekwencje, od gospodarczych po komfort życia. O suszy, jej ryzyku, wpływie na nasze życie i walce z nią rozmawiamy z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

PolishBrief: W mediach coraz częściej czytamy, że Polskę może dotknąć najsilniejsza od 50 lat susza, jeżeli po wiośnie utrzyma się niski poziom opadów. Chcieliśmy zweryfikować te informacje. Jak według Państwa może kształtować się sytuacja w okresie letnim?

IMGW: Obecnie mamy do czynienia ze zdecydowanie niekorzystną sytuacją pod kątem suszy.

Do tej pory kwiecień zapisał się jako bardzo suchy miesiąc, podczas którego zanotowaliśmy tylko jeden większy, ale bardzo krótki epizod opadowy na południu Polski. Potwierdza to wystąpienie suszy meteorologicznej. W związku ze znikomymi opadami, wysokimi temperaturami oraz z rozpoczętym okresem wegetacyjnym obserwujemy postępujące zagrożenie suszą hydrologiczną (niski stan wody w rzekach i zbiornikach retencyjnych). Według najnowszych prognoz IMGW-PIB, chwilową poprawę mogą przynieść większe opady deszczu w maju - głównie w dorzeczu górnej i środkowej Wisły. Na skutek tych opadów możemy spodziewać się wzrostów wody w rzekach, a nawet lokalnych wezbrań i podtopień. Może to być podobny scenariusz do ubiegłorocznego, kiedy obserwowaliśmy wezbranie na Wiśle powodujące zagrożenie powodziowe. Jednak będzie to chwilowy stan i nawet wysokie sumy opadu deszczu nie będą w stanie odbudować całkowicie zasobów wodnych. Należy się zatem spodziewać, po majowym epizodzie opadowym,  ponownego zagrożenia suszą już w czerwcu tego roku. Okres letni również nie wpłynie na poprawę sytuacji hydrologicznej. Obecnie latem coraz częściej obserwujemy gwałtowne zjawiska konwekcyjne: burze z intensywnymi i punktowymi opadami, opady wielkoobszarowe są coraz rzadsze. Opady konwekcyjne nie są w stanie odbudować zasobów wodnych. Potrzebne są kilkutygodniowe opady o charakterze ciągłym, ale nie intensywnym.

PolishBrief: Zakładając, że susza wystąpi, jakie narzędzia powinny zostać wdrożone, żeby w krótkim terminie zapobiegać skutkom suszy?

Aby w krótkim czasie zapobiec skutkom suszy należy wprowadzić przede wszystkim ograniczenia w korzystaniu z wody, np. zakaz podlewania ogródków. Należy również zachęcać do zmian urządzeń na te bardziej wodooszczędne. Tereny zajmowane przez beton można zamienić na rośliny (łąki kwiatowe, krzewy, trawa), które zwiększają wilgotność gleby. Rolnictwo jest tym sektorem gospodarki, który ma wysokie zapotrzebowanie na wodę. W celu ograniczenia zużycia wody można zastosować nawadnianie kropelkowe polegające na bezpośrednim wprowadzeniu wody do korzenia.

PolishBrief: Tegoroczna zima była bezśnieżna, jeżeli dojdzie do suchej wiosny ucierpią na tym tegoroczne uprawy rolne?

Jeszcze na początku roku warunki wilgotnościowe były dla upraw względnie korzystne, jednak już od połowy marca obserwujemy deficyt opadów. Rezerwy wód powierzchniowych zaczęły opadać. Obecnie mamy do czynienia z coraz bardziej pogłębiającą się suszą meteorologiczną, niżówką hydrologiczną i suszą rolniczą, które będą miały negatywny wpływ na tegoroczne uprawy zbóż, warzyw i owoców. Prognozowane niedobory opadów są zbliżone do niedoborów wody notowanych w 2019 roku, więc straty w rolnictwie mogą osiągnąć poziom  z zeszłego roku lub być nawet nieco większe, szczególnie w zakresie warzyw oraz roślin okopowych.

Poza tym ciepły okres jesienno-zimowy 2019/2020 i brak pokrywy śnieżnej przyczynił się do szybkiego wzrostu chwastów. Jest to kolejne utrudnienie dla rolników, wiążące się z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych zabiegów herbicydowych.

PolishBrief: Wszystkie odpowiedzi, prowadząc do kolejnego pytania. Jak przeciętny Polak powinien przygotować się na przyjście suszy? Z poprzednich lat wiemy, że wystąpienie tego zjawiska przenosi się w znacznym stopniu na rosnące ceny warzyw i owoców.

Możemy przygotowywać się już teraz. Należy przede wszystkim oszczędzać wodę poprzez takie działania jak: założenie perlatorów na kranach, używanie sprzętów wodooszczędnych, nie wykorzystywać wody pitnej do celów gospodarczych np. podlewania kwiatów, trawników. Można użyć do podlewania ogródka zgromadzoną wcześniej deszczówkę. Nie podlewajmy roślin, jeśli w prognozie jest informacja, że będzie deszcz. Zrezygnujmy z chodnika lub betonowego podjazdu przy posesji - zamiast tego posiejmy trawę lub łąki kwiatowe. Traktujmy wodę jak skarb!

Nieurodzaj plonów skutkuje podniesieniem cen warzyw i owoców. Tego możemy się spodziewać w tym roku.

PolishBrief: Ostatnie pytanie jakie chcielibyśmy zadać jest związane z panującą w Polsce od marca pandemią COVID-19. Jaki wpływ może mieć (czy w ogóle?) na gospodarkę wodną Polski?

Jest to trudne pytanie i ciężko jednoznacznie na nie odpowiedzieć. Myślę, że warto o to zapytać gospodarzy wodnych i właścicieli obiektów hydrotechnicznych.

IMGW-PIB jest jedną z pierwszych firm państwowych, która wprowadziła pewne rozwiązania już w lutym i przeszła na pracę zdalną. Wykonujemy obserwacje, pomiary i prognozy. Ustawicznie analizujemy aktualne dane i w razie potrzeby ostrzegamy przed niebezpiecznymi zjawiskami zachodzącymi w atmosferze i hydrosferze. Wszystko po to, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo obywatelom Polski. Zapraszam do lektury naszego artykułu, w którym przybliżamy pewne problemy związane z COVID-19 w kontekście pomiarów meteorologicznych i hydrologicznych: https://imgw.pl/wydarzenia/covid-19-i-obserwacje-meteorologiczne

Na koniec chcielibyśmy Panu przedstawić portal www.stopsuszy.imgw.pl, autorstwa IMGW-PIB, gdzie znajdzie Pani aktualne dane, mapy, prognozy, komunikaty i ostrzeżenia. Strona jest na bieżąco aktualizowana i prezentuje dane dotyczące zasobów wodnych w Polsce oraz informuje o zagrożeniu suszą. Kolejnym działaniem, jakie od maja 2020 roku podejmie IMGW-PIB w związku z zagrożeniem suszą, będzie wydawanie ostrzeżeń przed suszą hydrologiczną.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

2 komentarze

Oeeeo
Oeeeo
23 kwietnia 2020, 12:52
Działkowca tego nie wytłumaczysz, wodę i tak będą lac - uprawy musza rosnąć, trawa musi być zielona xD
ODPOWIEDZ
Ekolog
Ekolog
23 kwietnia 2020, 10:40
Niestety przyjdzie lato zacznie się szał na podlewanie ogródków itd - ludzie nie szanują wody, dopiero zaczną jak jej zabraknie
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ