GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Planowane zmiany w gospodarce odpadami: przedłużenie ważności decyzji odpadowych, odroczenie sprawozdawczości za 2019

30 kwietnia 2020, 01:00 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Planowane zmiany w gospodarce odpadami: przedłużenie ważności decyzji odpadowych, odroczenie sprawozdawczości za 2019

Szykują się istotne dla bardzo wielu podmiotów gospodarujących odpadami zmiany, w tym przedłużenie ważności decyzji z zakresu gospodarki odpadami oraz dalsze odroczenie sprawozdawczości odpadowej – do września/października 2020.

Wynikają one z zamieszczonego na stronach Sejmu dziś, to jest w dniu 28 kwietnia 2020 roku, rządowego projektu ustawy o „zmianie niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2”, opatrzonego numerem 344.

Zgodnie z uzasadnieniem tego projektu, ma on zapewnić wsparcie „proceduralne administracyjne”, obejmujące między innymi właśnie przedłużenie okresu obowiązywania decyzji "odpadowych", wydłużenie terminów na złożenie sprawozdań odpadowych za rok 2019 oraz modyfikację innych obowiązków informacyjnych związanych z Bazą Danych o Odpadach.

Najważniejsze proponowane zmiany zostały pokrótce omówione poniżej:

1.    Wydłużenie terminów na złożenie sprawozdań (zmiana art. 237ea ustawy o odpadach)

 Podmioty obowiązane do sporządzenia za rok 2019 sprawozdań o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi oraz organizacje odzysku sprzętu elektrycznego i elektronicznego składałyby sprawozdania roczne w terminie do dnia 11 września 2020 r.

Podmioty obowiązane do sporządzenia za rok 2019 sprawozdań o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami, byłby zobowiązane do złożenia ich w terminie do dnia 31 października 2020 r. (za wyjątkiem prowadzącego stację demontażu pojazdów oraz przedsiębiorcy prowadzącego strzępiarkę – te podmioty złożą sprawozdania we wskazanym wyżej terminie, czyli do dnia 11 września 2020 r.).

Przypomnieć warto przy tej okazji, że do tej pory terminem granicznym – i tak wydłużonym w stosunku do „normalnych” zasad – był dzień 30 czerwca 2020 r.
 2.    Usunięcie obowiązku wprowadzenia informacji do Bazy Danych o Odpadach (uchylenie art. 236a ust. 3 ustawy o odpadach)

Nowelizacja ustawy o odpadach, wprowadzona w związku ze stanem epidemii COVID-19, dopuściła w okresie do dnia 31 grudnia 2020 r. sporządzanie dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej, przy czym informacje w niej zawarte należało jednak wprowadzić do Bazy Danych o Odpadach – „niezwłocznie”, ale nie później niż do dnia 31 stycznia 2021 r.

Proponowana zmiana całkowicie znosi ten obowiązek. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu „dzięki tej zmianie podmioty prowadzące ewidencję w formie papierowej nie będą musiały uzupełniać tych danych w BDO, co zmniejszy obciążenie tych podmiotów”.

 3.    Przedłużenie ważności decyzji z zakresu gospodarki odpadami (nowy art. 15zzzzzy ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19)

Autorzy projektu zaproponowali wydłużenie okresu obowiązywania decyzji z zakresu gospodarki odpadami, których „termin ważności” „upływa w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu występowania zakażeń wirusem SARS-CoV-2”, a jeżeli złożono wniosek o zmianę posiadanej decyzji w terminie do dnia 5 marca 2020 r., albo wniosek o wydanie kolejnej decyzji, to okres jej obowiązywania ulega przedłużeniu do czasu rozpoznania sprawy.

Autor: dr Sergiusz Urban,  WKB

Z OSTATNIEJ CHWILI

Jeszcze 'fact checking' czy już cenzura?
31 maja 2020, 23:45 0 komentarzy
Nocne wyprawy imprezowe w nowych realiach
30 maja 2020, 23:50 0 komentarzy
Wakacje 2020: gdzie będzie można pojechać?
30 maja 2020, 23:47 1 komentarz
pokaz więcej

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ