GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Fundusze inwestycyjne wyruszają na łowy

4 maja 2020, 23:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Fundusze inwestycyjne wyruszają na łowy
Cezary Lejkowski
Cezary Lejkowski

Przedsiębiorca realizujący od dwudziestu lat autorskie projekty, menadżer oraz doradca ds. innowacji i rozwoju, zasiadający w zarządach polskich i międzynarodowych firm. Pełnił funkcję doradcy Sekretarza Stanu w Ministerstwie Środowiska Michała Kurtyki, Prezydenta COP 24. Posiada międzynarodowe doświadczenie na stanowiskach menadżerskich w sektorze finansów, energetyki, klimatu oraz IT.

Czasy kryzysu rządzą się swoimi prawami. Dla większości z nas, dla przedsiębiorców oraz dużych firm generują ryzyka i konieczność radykalnych cięć,uzasadnionych koniecznością przetrwania ciężkich czasów kryzysu. Dla zdecydowanie mniejszej grupy, kryzys rodzi nowe możliwości, tworzy nisze biznesowe dające możliwość błyskawicznego rozwoju. Idealnym barometrem są notowania giełdowe, które doskonale odzwierciedlają sytuację gospodarczą. Spółki, które tworzą gry komputerowe, wirtualne narzędzia sprzedaży czy platformy e-learning, znacznie zwiększają przychody, co przekłada się na ogromne zwyżki kursu na giełdach.Natomiast notowania dużych sieci dystrybucyjnych:ubrań, obuwia oraz innych dóbr konsumpcyjnych spadają gwałtownie w dół.W ciągu ostatnich dwóch miesięcy GPW obrazowała te tendencje.

Czasy kryzysu gospodarczego stanowią wyjątkowe wyzwanie zwłaszcza dla małych i średnich firm, głównie z powodu braku wystarczających zasobów finansowych pozwalających na przetrwanie okresów z radykalnym spadkiem sprzedaży. Prowadzi to do istotnej weryfikacji wyceny aktywów, w wyniku czego stają się dużo bardziej atrakcyjne do nabycia lub nawet przejęcia. Twórcy oraz właściciele startupów chętnie podejmują szybkie negocjacje, zakończone przejęciem startupu, firmy lub części biznesu. Po drugiej stronie stołu negocjacyjnego coraz częściej pojawiają się przedstawiciele funduszy inwestycyjnych szukający okazji do dużo tańszych zakupów do portfelowych spółek.

Fundusze inwestycyjne VC (Venture Capital) i CVC (Corporate Venture Capital) w czasie kryzysu wyruszają na łowy. Okoliczności gospodarcze sprzyjają inwestycjom długofalowym, a możliwość wejścia kapitałowego w czasie kryzysu jest nie lada gratką inwestycyjną. Inwestorzy indywidualni stojący za większością funduszów VC są mocno zainteresowani wejściami kapitałowymi w średnie i małe firmy (również startupy) w momencie spowolnienia gospodarczego, gdyż ich pieniądze mogą okazać się kluczowe dla przetrwania mniejszych firm, które po okresie spowolnienia gospodarczego rozwiną skrzydła na odbudowującym się rynku. Powstała synergia jest wyjątkowo okazyjna dla obu stron. Twórcy i właściciele biznesów dostają zastrzyk kapitału na przetrwanie i rozwój, natomiast inwestor kapitałowy poprzez fundusz VC buduje swój portfel inwestycyjny, w ramach którego będzie realizował założony zwrot z zainwestowanego kapitału.

Jak wiemy fundusze CVC realizują strategie inwestycyjne na rzecz dużych podmiotów gospodarczych koncernów, a strategia inwestycyjna CVC odbiega znacznie od podejścia funduszy VC. Koncentrują się na inwestowaniu w firmy i projekty, których działalność operacyjna, produkty i usługi mogą być kluczowe dla właściciela funduszu CVC. Poprzez fundusz mogą zostać zakupione firmy, których produkty czy serwisy są komplementarne do oferty właściciela funduszu. Taka synergia pozwala rozbudować ofertę o jej brakujące elementy. W większości przypadków połączenie nowych technologii oraz świeżego podejścia do zmieniających się potrzeb rynkowych opracowane przez startupy jest łączone z dużą siecią klientów jaką dysponują koncerny.  Dlatego też w procesie budowania innowacji w dużych grupach kapitałowych, fundusze CVC odgrywają jedną z głównych ról w transformacji technologicznej i produktowej.

Równie chętnie CVC inwestują wnowe technologie zwiększające efektywność, dające możliwość lepszego wykorzystania obecnej infrastruktury oraz zasobów. W dobie kryzysu cięcie kosztów stałych, skracanie procesów, optymalizacja pozwala znacznie ograniczyć koszty bieżącego funkcjonowania, lepiej wykorzystać posiadane zasoby, mądrzej zaspakajać potrzeby klientów.  Działania w dużej skali przynoszą świetne wyniku w minimalizowaniu kosztów, nawet przy małych zmianach organizacyjnych, a takie rozwiązania, bazujące na najnowszych technologiach są opracowywane w małych i średnich firmach działających dużo szybciej niż duże koncerny.

Wejście kapitałowe CVC dla mniejszych, średnich firm jest równocześnie zapewnieniem rynku zbytu, z dostępem do dużej grupy klientów posiadanych przez dużych graczy rynkowych. To największa przewaga jaką daje CVC nad VC - dostęp do klientów, rozumiany jako zapewnienie rynku zbytu. Uruchomienie i wzrost sprzedaży daje możliwość przetrwania w czasach kryzysu oraz utrzymania marży na poziomie wystarczającym do dalszego inwestowania w rozwój, którego beneficjentem będzie również właściciel CVC.

Kryzys potrafi przebudować radykalnie rynek, część firm zbankrutuje, a część rozwinie się wielokrotnie szybciej niż w czasie giełdowej flauty. Postrzeganie kryzysu jako okazji do rozwoju jest kluczowe dla odnoszenia sukcesów rynkowych. Natomiast źródłem finansowania tego sukcesu będą w wielu przypadkach fundusze CVC, oraz VC.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ