GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Dietl: Pandemia wręcz aktywizuje inwestorów indywidualnych [WYWIAD]

17 maja 2020, 23:40 / Wywiad PolishBrief. Zdjęcie: archiwum Marka Dietla
Dietl: Pandemia wręcz aktywizuje inwestorów indywidualnych [WYWIAD]
Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

Warszawska giełda jako pierwsza została dotknięta koronakryzysem. Czy z niego wyszła? Jakie są nastroje inwestorów? Jak GPW planuje zaangażować się we wspieranie polskiej gospodarki w trudnym okresie, co to są obligacje rozwojowe i czy NBP będzie kupował obligacje przez TBSP? O tym wszystkim rozmawiamy z prezesem GPW, Markiem Dietlem. 

PolishBrief: GPW, po potężnym tąpnięciu zaczyna odbijać. To znak, że inwestorzy odzyskali spokój? Czy do końca roku wrócimy do stabilności, czyli 2000-2200pkt?

Marek Dietl, Prezes Giełdy Papierów Wartościowych: Od wybuchu pandemii obserwujemy wzmożoną aktywność inwestorów na GPW. Dotyczy to niemal wszystkich rynków, ale największa zmiana widoczna była na NewConnect. W kwietniu 2020 r. wartość obrotów akcjami na tym rynku przekroczyła 1 mld zł, co stanowi wzrost nawet o 1002% r/r. Poza faktem, że rozprzestrzenienie się wirusa spowodowało dużą zmienność na giełdach na całym świecie, w przypadku NewConnect powodem tak wysokich obrotów jest też popularność spółek gamingowych, które od kilku lat aktywnie pozyskują finansowanie na tym rynku. Z kolei łączna wartość obrotu akcjami na głównym rynku GPW wzrosła w kwietniu o 69,4 proc. rdr do 23,7 mld zł. Wartość obrotu akcjami w ramach arkusza zleceń zwiększyła się w tym czasie o 71,4 proc. do 23,5 mld zł.

Choć pandemia trwa i jej wpływ na rynki kapitałowe na całym świecie jest widoczny, sytuacja ta nie tylko nie zniechęca inwestorów indywidualnych, ale wręcz ich aktywizuje. W marcu przybyło przecież prawie 29 tys. rachunków inwestycyjnych. Nasze indeksy walczą o wyższe poziomy i jest szansa, że osoby obecnie otwierające rachunki zostaną z giełdą na dłużej. Trzeba też jednak pamiętać, że w obliczu pandemii, sytuacja na światowych giełdach dynamicznie się zmienia, a gospodarcze wskaźniki wyprzedzające (informujące o oczekiwaniach odnośnie do koniunktury) falują w rytm doniesień o postępach w badaniach nad lekiem i szczepionką na Covid-19.

Ogłosił Pan niedawno uruchomienie nowego instrumentu – obligacji rozwojowej, która ma pomóc w finansowaniu przedsiębiorstw i pomoże w odbudowywaniu konkurencyjności po kryzysie. Na czym taka obligacja by polegała i jak konkretnie miałaby pomóc?

Posiadacze takiego papieru mogliby być zwolnieni z podatku od zysków kapitałowych. Rozwiązanie mogłoby się stać bardzo ważnym narzędziem finansowania, dodatkowego wsparcia firm w budowaniu pozycji konkurencyjnej po kryzysie.

Potencjalne korzyści dla gospodarki i naszych spółek byłyby bardzo istotne, stworzylibyśmy w ten sposób kolejne, długoterminowe źródło finansowania. Emitent obligacji musiałby zadeklarować, że pozyskany kapitał przeznaczy na rozwój. Obligacje będą musiały mieć przyznany rating inwestycyjny, być dopuszczone do obrotu na rynku publicznym. Emitent podpisywałby umowę z animatorem, zaś kupon wypłacany inwestorom byłby oparty o stałą stopę procentową, zapadalność wynosiłaby co najmniej pięć lat.

Warty byłoby połączyć ten pomysł ze stymulacją monetarną. Na wzór Narodowego Banku Węgier, Narodowy Bank Polski może szybko stworzyć program, który obejmuje do 80 proc. emisji obligacji rozwojowych spółek pod warunkiem, że emisje spełniają określone kryteria. To też może być element V filaru zaproponowanej tarczy antykryzysowej. Taki ruch byłby bardzo pozytywnie odebrany przez rynek.

Aby móc odbudowywać pozycję po kryzysie, trzeba jednak go przetrwać. Związki pracodawców mają sporo uwag do projektów tarcz. Przetrwanie części branż wprost zaś zależy od czasu trwania obostrzeń. Czy GPW zamierza wprowadzić jakieś instrumenty ‘na cito’, które już teraz pomogłyby przedsiębiorcom utrzymać płynność?

Pomysłów jest kilka, nie tylko w przedstawionym zakresie. Przykładowo, mogę zadeklarować, że jeśli NBP zdecyduje się prowadzić skup obligacji skarbu państwa poprzez platformę TBSP, jesteśmy gotowi zwolnić NBP ze wszelkich opłat. TBSP gwarantuje przejrzysty i bezpieczny dla wszystkich proces dokonywania i rozliczania takich transakcji.

Ideą wartą rozważenia jest także powołanie Rady Polityki Fiskalnej. Byłaby to grupa ekspertów powoływana raz na kilka lat ze zmienną kadencyjnością. Zaproponowałbym dla niej kadencję 9-letnią, może 10-letnią. Osoby w niej działające musiałyby być również dobrze wynagradzane, adekwatnie do kompetencji. Aby zapewnić ciągłość działania takiego gremium, wybory mogłyby odbywać się co trzy lata, w których jedna trzecia składu zostałaby wymieniona. Na końcu zawsze to człowiek, a nie formułka matematyczna, decyduje, co jest priorytetem polityki gospodarczej. Dzisiaj jest to potrzeba aktywnego wsparcia przedsiębiorców.

Ze swojej strony jako GPW zrobimy wszystko, by instrumenty, jakimi dysponuje rynek kapitałowy, mogły być w obecnej sytuacji optymalnie wykorzystane. Patrząc na sytuację z lotu ptaka trzeba też pamiętać, że w sytuacji przerwania globalnych łańcuchów dostaw, część polskich firm będzie miała możliwość wejścia w procesy wytwórcze. Czasami może to oznaczać dla tych, którym się uda nawet podwojenie biznesu. Na to jednak trzeba tzw. szybkiego kapitału - musimy myśleć o tym już teraz. W czasie pandemii trzeba sobie nawzajem pomagać, ale również myśleć o przyszłości. Widzę tu pole do działania dla Polskiego Funduszu Rozwoju. Dostaję dużo sygnałów od przedsiębiorców, że przydałoby się finansowanie na wzór mezzanine, czyli hybrydy długu, kredytu i inwestycji kapitałowej

Czy strategia GPW2022 zostanie (albo już została) zaktualizowana w związku z kryzysem koronawirusa?  Co się zmieni/zmieniło? Na razie, z opublikowanych właśnie wynikach za 2019 widać, że są one gorsze, pod każdym względem, niż te z 2018.

Nasza strategia będzie nadal sukcesywnie realizowana, będziemy także wspierać realizację inicjatyw zawartych w Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego. Ogólnie rzecz biorąc, na giełdzie nie dojdzie do żadnej rewolucji w związku z pandemią, ponieważ po raz kolejny giełda okazała się odporna na zawirowania, zarówno z wewnętrznej, jak i zewnętrznej perspektywy. Bezpieczeństwo obrotu cały czas jest zapewnione.  W ciągu tygodnia 75% naszych pracowników przeszła na pracę zdalną, a po trzech tygodniach ponad 95%. Wszystkie instrumenty można cały czas kupować i sprzedawać bez żadnych przerw.

W czasach epidemii kolejne nasze usługi przeszły do sfery cyfrowej. Przeprowadziliśmy on-line dwa debiuty giełdowe, a edukację finansową, w tym Szkołę Giełdową, przenieśliśmy do Internetu. Zapraszam na stronę gieldatoproste.pl aby zapoznać się z naszą ofertą edukacyjną. 

Kiedy rozmawialiśmy ostatnio, przed warszawskim parkietem postawiony był cel: stać się hubem dla Europy Środkowej i Wschodniej. Wprawdzie w kryzysach i chaosie budowały się liczne fortuny, ale zdarzały się też liczne bankructwa. Jak zamierza Pan przekuć niesprzyjające gospodarce okoliczności w sukces GPW?

Jednym z potencjalnych skutków pandemii będzie prawdopodobnie globalny namysł nad tym, jakie obszary ekonomiczne stanowią strategiczny zasób państwa. Rozpocznie się „udomawianie” wielu gałęzi gospodarczych. Na pierwszy ogień pójdzie zapewne sektor biomedyczny oraz technologie informatyczne. W innych dziedzinach będzie to proces bardziej selektywny. Giełda jest naturalnym miejscem finansowania spółek innowacyjnych, które mogą w przyszłości oferować produkty skalowalne globalnie, stając się wizytówką Polski na świecie. Na GPW cały czas obserwujemy debiuty firm z sektora nowych technologii, kolejne spółki również zapowiadają wejście na parkiet. Nasz sektor gamingowy dobrze sobie radzi, a oczy inwestorów są na niego zwrócone. Myślę, że również inne spółki z regionu, widząc taki rozwój sytuacji, będą coraz bardziej zainteresowane warszawskim parkietem.

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ