GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Kurtyka: Koronawirus może być katalizatorem zmian w gospodarce Unii Europejskiej

22 maja 2020, 06:35 / Biuletyn Gospodarczy Rynek Opinii. Wydawca: Instytut Jagielloński
Kurtyka: Koronawirus może być katalizatorem zmian w gospodarce Unii Europejskiej
Biuletyn gospodarczy  Rynek Opinii
Biuletyn gospodarczy Rynek Opinii

Biuletyn Gospodarczy Rynek Opinii. Wydawca: Instytut Jagielloński

Koronawirus może być katalizatorem zmian w gospodarce Unii Europejskiej. Mimo trudnej walki ze skutkami gospodarczymi pandemii, już dzisiaj jako Wspólnota musimy zastanowić się nad tym jak będzie wyglądała gospodarka unijna po zakończeniu pandemii. Ważne jest wypracowanie ambitnego planu, który pozwoli sprostać ambicjom klimatycznym Unii Europejskiej przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa osobom najuboższym, tak aby w możliwie jak najmniejszym stopniu odczuły skutki transformacji - komentuje na łamach Biuletynu Gospodarczego Rynek Opinii Michał Kurtyka, minister klimatu. 


Walka z niewidzialnym wrogiem odcisnęła już widoczny ślad w światowej i europejskiej gospodarce, także w sektorze energetycznym. W tym niezwykle trudnym momencie ważne jest stworzenie wspólnej strategii, która pozwoli nam wyjść z kryzysu. Skala wyzwań z jakimi dzisiaj musimy się mierzyć jest bezprecedensowa. Naszym głównym celem, zarówno Polski, jak i całej Europy, jest zapewnienie zdrowia i bezpieczeństwa obywateli. W zaistniałej sytuacji nie możemy jednak zapomnieć o konieczności transformacji energetycznej. Mimo trudnych warunków ten proces trwa cały czas. Zboczenie z drogi transformacji spowodowałoby negatywne skutki dla naszej gospodarki i utratę szansy na zdobycie przewagi konkurencyjnej na rynkach zagranicznych. Pandemia koronawirusa nie zmniejszy naszych wysiłków na rzecz strukturalnych zmian sektora energetycznego. Chcemy modernizować go w kierunku zero i niskoemisyjnych źródeł wytwórczych, tak aby w przyszłości osiągnąć wspólny cel, jakim jest neutralność klimatyczna. Transformacja systemu energetycznego Polski jest niezwykle potrzebna, biorąc pod uwagę średni wiek instalacji, perspektywy rozwoju popytu oraz konieczność zapewnienia stabilnych dostaw energii do odbiorców końcowych. Fundamentem zmian sektora energetycznego będą OZE, w tym energetyka wiatrowa na lądzie i morzu, fotowoltaika, oraz niskoemisyjne źródła energii jak gaz czy energetyka jądrowa.

Skala czekających nas w nadchodzących dwudziestu latach wyzwań, wynikających z konieczności wybudowania zeroemisyjnego systemu energetycznego, jest porównywalna z działaniami w sektorze energetycznym, które realizowaliśmy w ciągu ostatnich 50 lat.

Realizacja tych wspólnych ambicji klimatyczno-energetycznych wymaga zapewnienia odpowiednich środków finansowych.

Cele energetyczne i klimatyczne UE mają być ambitne, ale muszą być również realistyczne, co oznacza konieczność uwzględnienia skutków pandemii koronawirusa oraz sytuacji poszczególnych państw. Należy to zrobić w sposób, który pozwoli chronić klimat i środowisko bez szkody dla gospodarki oraz z poszanowaniem miejsc pracy. W warunkach kryzysu kluczowe znaczenie nabiera elastyczność wyboru drogi transformacji, która umożliwi państwom członkowskim osiągnięcie wspólnych celów przy uwzględnieniu ochrony tych obywateli i sektorów gospodarki, które najbardziej zostały dotknięte pandemią. W tym trudnym momencie powinniśmy unikać nakładania dodatkowych obciążeń.

W obecnych warunkach niezwykle ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego i utrzymanie tempa transformacji sektora energetycznego w kierunku OZE, poprzez zapewnienie środków na inwestycje w zieloną energetykę. Źródła odnawialne to nie tylko szansa na obniżenie rachunków za energię i ciepło, ale również nowe miejsca pracy w nowoczesnej gospodarce jutra, przy udziale polskich przedsiębiorców i innowatorów zaangażowanych w rozwój przemysłów, które będą konkurencyjne globalnie. Inwestycje w energetykę, szczególnie w OZE, są potrzebne Polsce, bowiem mogą stać się kołem zamachowym dla ożywienia gospodarki w epoce po koronowirusie przy jednoczesnym wsparciu transformacji naszej energetyki. Już dzisiaj musimy myśleć o przyszłości tak, aby wykorzystać szanse jakie pojawiają się przed naszym krajem.

Komentarz ukazał się w Biuletynie Gospodarczym Rynek Opinii, którym wydawcą jest Instytut Jagielloński. 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ