GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Amazonowi rośnie poważny konkurent. Koniec hegemonii?

21 maja 2020, 23:55 / Opracowanie na podstawie CNN. Zdjęcie: pixabay
Amazonowi rośnie poważny konkurent. Koniec hegemonii?
Paweł Gibert
Paweł Gibert

Student stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz absolwent kierunku logistyka. Żywo zainteresowany polityką zarówno krajową jak i międzynarodową oraz sportem.

Niewykluczone, że wkrótce na rynku technologicznym zobaczymy nowego hinduskiego giganta. Mukesh Ambani, najbogatszy człowiek w Azji, planuje stworzenie wielofunkcyjnej platformy, która zapewni użytkownikom wszelkie niezbędne usługi od komunikacji i mediów społecznościowych przez zakupy online po bankowość mobilną. JioPlatforms już teraz posiada ponad 300 milionów użytkowników w Indiach oferując usługi komórkowe. Baza ta ma posłużyć jako podstawa do wielkiej ekspansji Ambaniego i stworzenia technologicznego giganta na miarę Google czy Amazon.

Pod przywództwem miliardera firma Reliance Industries, właściciel JioPlatforms, rozrósł się z przedsiębiorstwa naftowego i energetycznego w potężny konglomerat obejmujący sklepy detaliczne, operatora komórkowego, platformy cyfrowe i wiele innych. Kolejnym krokiem było nawiązanie współpracy z Facebookiem i jego popularnym komunikatorem WhatsApp, co kosztowało Ambaniego 5,7 mld dolarów.

Jednym z pierwszych celów koncernu jest przekonanie 30 mln małych i średnich sklepów spożywczych w Indiach do prowadzenia działalności na platformie JioMart, rzucając tym samym rękawicę Amazonowi, który wraz z nastaniem pandemii koronawirusa przestał radzić sobie ze drastycznym wzrostem popytu na usługi online. Dzięki współpracy z WhatsApp, z którego korzysta ponad 400 mln hindusów, ma szansę dotrzeć do wielu małych przedsiębiorców, którzy już teraz wykorzystują ten komunikator do kontaktu z klientami.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ