GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Wskaźnik na miarę kryzysu - tracker Banku Pekao SA

22 maja 2020, 09:46 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Wskaźnik na miarę kryzysu - tracker Banku Pekao SA
Maciej Gacki
Maciej Gacki

Analityk, student energetyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy łączy wiedzę zdobytą na uczelni technicznej z ekonomią.

„Obecny kryzys jest bezprecedensowy pod względem szybkości, w ciągu kilku tygodni dzieje się tyle rzeczy, ile w normalnych czasach przez kilka kwartałów(…). Statystyka publiczna nie jest przygotowana do mierzenia aktywności ekonomicznej tak szybko” - komentuje główny ekonomista Banku Pekao, Ernest Pytlarczyk, na konferencji poświęconej nowemu trackerowi stworzonego przez bank. Jak zaznacza Pytlarczyk, wskaźnik został opracowany w celu śledzenia stanu gospodarki w czasie rzeczywistym.

„Dane miesięczne spływają po 20 dniach, kwartalne natomiast nawet po 45 dniach.(…) Przez te dni żyjemy w niewiedzy(…).”- argumentuje potrzebę powstania wskaźnika główny ekonomista banku.

Jak informuje Piotr Bartkiewicz, analityk banku, tego typu wskaźniki nie są niczym nowym. W USA grupa światowej sławy ekonomistów również opracowała dostępny w sieci tracker (https://tracktherecovery.org/) pokazujący wpływ koronawirusa na kilka wymiarów aktywności ekonomicznej w podziale na regiony w USA. Pomysł został więc zaczerpnięty zza Atlantyku.

W wskaźniku Banku Pekao użyto zarówno danych publicznych, jak i niepublicznych. Niepubliczne zostały odpowiednio zanonimizowane. Zadbano o to, aby cechowały się dużą częstotliwością, dostępnością bez znaczących opóźnień oraz długą historią. Z grupy danych niepublicznych były brane pod uwagę między innymi informacje kartowe. Jak zapewnia Pytlarczyk, odzwierciedlają one wydatki konsumenckie w kraju.Wzięto również pod uwagę dane o uznaniach kont MŚP (Małych, Średnich Przedsiębiorstw). Informują one o implementacji rządowych środków pomocowych dla gospodarki.

Z grupy informacji publicznych we wskaźniku zostało ujęte zapotrzebowanie na moc. Bartkiewicz zapewnia- „Energia to dobro pośrednie wykorzystywane w niemal każdej działalności ekonomicznej”. Dane zostały odfiltrowane od wpływu temperatury, która jest skorelowana z zapotrzebowaniem na moc. Bartkiewicz po analizie tych danych zaznacza, że „Droga ożywienia widziana przez ich pryzmat nie jest prosta”.Drugą grupą informacji publicznych są statystyki wypadków drogowych publikowanych przez polską policję. Według twórców, dane te w sposób wystarczający dla potrzeby wskaźnika opisują natężenie ruchu ulicznego w kraju.

W podsumowaniu autorzy zaznaczyli, że tracker jest dobrym narzędziem na obecne czasy, czyli czasy bardzo dynamicznych zmian. Nie jest on dokładny, ale pokazuje trendy, które są przydatne przy ocenie kondycji gospodarki. Kiedy wskaźnik osiągnie poziom odniesienia? Ernest Pytlarczyk odpowiada, że wskaźnik 100 pkt. zapewne nie osiągnie w bieżącym roku.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ