GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Za ukryty rządowy dług zapłacimy jako podatnicy

22 maja 2020, 23:41 / źródło: MarketNews24.pl / zdjęcie: pixabay
Za ukryty rządowy dług zapłacimy jako podatnicy

rognozy, że Polska będzie miała najniższy spadek PKB w UE są obarczone dużym ryzykiem. Firmy trzeba ratować, ale rząd robi to w sposób bardzo nieprzejrzysty. Rosnący dług jest ukrywany na różne sposoby, za które zapłacą podatnicy.

- Prognozy makroekonomiczne zawsze są obarczone dużym błędem, a teraz nakładają się na nie błędy związane z prognozami epidemiologów – mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR). - Już marcowa ankieta NBP pokazywała jak bardzo rozbieżne są prognozy makroekonomistów, bo po odrzuceniu tych skrajnych spadek PKB w Polsce miała wynieść od 0,5 do 4,5 proc.

W najnowszym planie konwergencji rząd przewiduje spadek PKB o 4,3 proc., zastrzegając, że jest dużo ryzyk, które mogą spowodować, że ten spadek będzie jeszcze większy.

To co bardzo niepokoi - to bardzo duży wzrost deficytu budżetowego. Nasze finanse publiczne nie były przygotowane na kryzys, przed jego rozpoczęciem mieliśmy jeden z najwyższych deficytów wśród krajów UE. Rząd zakładał, że wpływy podatkowe z VAT będą rosły, gdy w rzeczywistości w styczniu i lutym ten wzrost był niemal zerowy.

Rząd ocenia, że będziemy mieli deficyt przekraczający 8 proc., ale nie wlicza do tego zadłużenia PFR, który udziela pomocy finansowej przedsiębiorstwom, związanej z tarczami antykryzysowymi i Tarczą finansową.

Firmom musimy pomagać, ale sposób finansowania powinien być przejrzysty. Jednak odbywa się to tak, że PFR emituje obligacje, które wykupuje NBP. Niektóre kraje UE znowelizowały swoje ustawy budżetowe, może też powinniśmy to zrobić?

- To jest problem, że PFR działa poza budżetem państwa i tak samo będzie prawdopodobnie z Funduszem przeciwdziałania COVID-owi.  W pierwszej wersji miał to być fundusz budżetowy, a wówczas powinien być opisany w ustawie budżetowej, ale później został przesunięty do BGK, co oznacza, że nie będzie się wliczał do deficytu budżetowego i długu publicznego. W ostatecznym rozrachunku zawsze zapłaci podatnik – komentuje ekspert FOR.

Istnieje coraz większe ryzyko, że nawet po wyjściu z pandemii NBP będzie dodrukowywał pieniądze, aby sfinansować rządowe wydatki. I z tym związane jest wielkie ryzyko, dotyczące niedalekiej przyszłości, po pandemii i po wyjściu z recesji.

2 komentarze

YoRec
YoRec
23 maja 2020, 04:03
Jaki ukryty dlug!!!??? Poprzednicy zabrali nasze skladij emerytalne likemwidujac ofe i aferami w stylu amber ALE gold... Obecny rzad zakosil miliardy oferujac pomoc przeciembiorcącą ponad 300 mld rozdawajac bankom na pomoc dla tych wylacznie ktorzy maja jeakas jeszcze mozliwosc kredytową- czyli jakies 10% a resza dla p.mateuszka na przyslosc- sledzac rzadowe stastystyki ...czyli banki decyduja kto dostanie bo kiedy wszystcy wyplacaja to banki bankrutuja wiec to w pierwszej kolejnosci bylo im pomagac- nie nam! - Efekt drukowania pieniadza bez wartosci i pokrycia nomonalu w zlocie....
Co dalej?
Wymieniajmy na dolar... to petro w obrocie- nic nie warte euro bedzie gdy euro wspomnieniem bedzie.
Zloto i doc.
Jak zawsze.
Niebawem...
Na jesieni wdzieczni bedziecie!!!
A lato dluggie i wyjatkowo garace bedzie!!!
Wtedy mnie wspomnicie...
A dzis komentujcie, nienawidzcie, zniewazajcie, wyszydzajcie i ublizajcie....
Ja mam czas.....wy juz nie...
Iluminat?
A moze Polak co wie....


ODPOWIEDZ
YoRec
YoRec
23 maja 2020, 04:26
Sory za znaki ale staram sie jak moge. Jestem sam a ich wielu. Liczmy, myslmy i ufajmy tym co sie starają jak mogą. Nie proponuje reklam, nie zwracam Was na strony, nie mowie wam co wybrac. Pisze tylko co mysle. KIMBERLY.G. THI.
prawda jest w nas...ilumanaci maja zsyczaj chwalic sie ty co zrobią... sa i uwazaja sie za wszechmogacych a nas za bezsilnych... od nas zalezy interpretacja a wszelka reakcja i reakcja czy opor- jest jedynie zabawą lub rozgrywką w ktorą chdtnie grają...realizujac w latach po przegranej rozgrywce wygrywajac wojną swoj plan.... jakiez ma znaczenie czy dzis cze za dziesiec czy dwadziescis lat... A czy ktos pamieta dzis ceremonie zlimpiady z Londynu z 2012r gdzie przepowiedziano wam wszem i w obec los???!!! To sobie przypomnijcie. Kocham iluminati za to ze uprzedzają i czekają....na jakikolwiek sprzeciw, na reakcje jakikolwiek ruch...na zrozumienie, zachete do dzialania, na chec udzialu kogokolwiek w grze... A CHETNYCH BRAK... nikt nie wierzy, nie pamieta. Obudzcie się!!! Pokazuja Wam jak mogą! Na ile mogą!!! Na ile pozwala im...thi...

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ