GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
ekonomia i finanse

Borowski: W czasach pandemii współodpowiedzialność zyskuje na znaczeniu [WYWIAD]

24 maja 2020, 23:49 / Wywiad PolishBrief. Zdjęcie: archiwum Piotra Borowskiego

Czy zaangażowanie spółek giełdowych w walce z pandemią to tylko gest dobrej woli, czy strategia mająca przynieść realne zyski? Dlaczego polska giełda została dotknięta w początkowej fazie pandemii najbardziej? Czy Giełda Papierów Wartościowych straci na kryzysie, czy może wyjdzie z niego silniejsza? Na powyższe, oraz inne tematy mieliśmy przyjemność porozmawiać z członkiem zarządu Giełdy Papierów Wartościowych- Piotrem Borowskim.

PolishBrief: Wiele firm oraz organizacji przekazuje datki na walkę z koronawirusem. Skąd bierze się w organizacjach chęć pomocy? Czy postawa odpowiedzialności społecznej wpływa pośrednio na wyniki tych spółek w przyszłości zgodnie z ideą ESG (Environmental, Social, and Governance)?

Piotr Borowski, Członek Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych: Pomoc potrzebującym w momentach zagrożenia to odruch serca, ale też godna pochwały powinność wobec społeczeństwa tych, którym wiedzie się lepiej. Natomiast idea działania zgodnego z ESG jest znacznie szersza i nie sprowadza się do okresowych, spontanicznych akcji charytatywnych, lecz oznacza  przemyślaną, długofalową strategię firmy uwzględniającą  kryteria środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego.

W czasach zmian klimatycznych i pandemii koronawirusa współodpowiedzialność i pilna potrzeba działań w kwestiach społecznych i środowiskowych znacząco zyskują na znaczeniu. Coraz silniej zauważalna jest tendencja monitorowania przestrzegania kryteriów ESG w sektorze finansowym.

Banki na całym świecie, w tym w Polsce, coraz częściej biorą pod uwagę ryzyko środowiskowe w swoich portfelach i uwzględniają kryteria ESG w decyzjach kredytowych. W zależności od poziomu ważności  czynników ESG dla banku i uwzględnienia ich przez kredytobiorcę w strategii swojego rozwoju, kredytodawca może zaoferować korzystniejsze warunki finansowania. Również firmy, które rozważają wejście na giełdę lub odsprzedaż części majątku, są bardziej atrakcyjnym aktywem dla inwestorów, jeżeli stosują zasady ESG.

Wartość funduszy inwestycyjnych, które w swojej polityce inwestycyjnej kierują się zasadami ESG rośnie dynamicznie na całym świecie. Przez inwestorów coraz bardziej doceniane są firmy, które stosują wysokie standardy ESG i mogą przynieść pozytywną zmianę społeczną. Ponadto spółki, które uwzględniają w swojej strategii rozwoju czynniki ESG, są bardziej odporne na  sytuacje kryzysowe, co uwidacznia się w okresach dużych turbulencji rynkowych, m.in. takich, jakie spowodowała pandemia koronawirusa.

Obecnie wszystkie giełdy światowe notują rekordowe spadki, które nie były obserwowane od kilkunastu lat. Polska giełda jest jednak jedną z najbardziej przecenionych. Co jest przyczyną takiego stanu rzeczy?

Wszystkie giełdy na całym świecie, a w zasadzie to inwestorzy giełdowi, a nie giełdy, zareagowali podobnie na informacje o pandemii koronawirusa: wyprzedażą akcji. Im mniejszy rynek, tym tę wyprzedaż odczuł boleśniej, ponieważ inwestorzy globalni w momentach kryzysowych wycofują się w pierwszej kolejności z mniejszych, mniej płynnych rynków. Natomiast warto podkreślić, że nasz rynek i nasza giełda pod względem operacyjnym przetrwały te gwałtowne turbulencje w dobrej formie. Mimo bardzo dużej liczby zleceń inwestorów i gwałtownych wahań cen, ani razu nie zawiesiliśmy obrotu i nie przerwaliśmy notowań, co w tym okresie zdarzało się innym giełdom. Udało nam się zapewnić ciągłość obrotu i zostało to docenione przez profesjonalnych inwestorów, dla których płynność, czyli możliwość otwierania i zamykania pozycji w czasie dużej zmienności rynku, jest najważniejsza. Utrzymaliśmy ich zaufanie. Dokonaliśmy tego dzięki dużemu wysiłkowi pracowników GPW, których doświadczenie rynkowe i profesjonalizm, szczególnie w tak trudnych momentach rynkowych, były nieocenione.

Warto zauważyć, że giełda, rozumiana szeroko, jako rynek kapitałowy,  to dobre i odpowiednie źródło finansowania przedsiębiorstw, które świetnie się sprawdza właśnie w czasie dużej niepewności i zmienności na rynku. W takim czasie spółki giełdowe mogą szybciej i łatwiej pozyskać kapitał, niż firmy prywatne. Warto również podkreślić, że w kwietniu, pomimo niesprzyjających warunków rynkowych, na GPW zadebiutowały dwie spółki: jedna na rynku NewConnect, a druga, po udanej emisji publicznej akcji, zadebiutowała na Głównym Rynku GPW.

Inną charakterystyczną cechą okresu pandemii i relatywnie niskich wycen spółek giełdowych, jest pojawienie się na giełdzie dużej liczby nowych inwestorów. Tylko w marcu i kwietniu br. zostało otwartych niemal 47 tys. nowych rachunków maklerskich.

Skutkiem kryzysów jest zmniejszona aktywność inwestorów, co może rzutować na parkiet przez długi czas po ustaniu pandemii. Jaką rolę odegra giełda w odbudowywaniu zaufania uczestników rynku, czyli powrocie do normalności?

Trudno przewidzieć jak dalej potoczą się sprawy i jaki wpływ będzie miała pandemia na rynek kapitałowy w dłuższym terminie – zostawiam to analitykom. Natomiast w krótkiej perspektywie dużej zmienności rynkowej, czyli dużym wahaniom cen akcji, towarzyszy duże zainteresowania inwestorów. Proszę przy tym zauważyć, że na giełdzie notowane są również instrumenty, które umożliwiają zarabianie także na spadkach cen akcji, są to np. kontrakty terminowe typu futures, czy niektóre instrumenty strukturyzowane.

Od początku roku do końca kwietnia pojawiło się ponad 56 tys. nowych rachunków maklerskich, podczas gdy w czwartym kwartale 2019 r. otworzono niecałe 7 tys. rachunków. To pozwala mieć nadzieję, że ci nowi inwestorzy zostaną na dłużej na rynku kapitałowym, tym bardziej, że w środowisku bardzo niskich obecnie stóp procentowych lokata bankowa nie jest atrakcyjną propozycją inwestycyjną. Będziemy starali się utrzymać to zainteresowanie inwestorów, zapewniając bezpieczeństwo obrotu, dbając o jakość świadczonych przez nas usług i wprowadzając nowe produkty na rynek.

Jak GPW radzi sobie w czasie pandemii?

Jesteśmy dobrze przygotowani na tego typu zagrożenia. Regularnie testujemy Plan Ciągłości Działania oraz dokładamy wszelkich starań, aby dostępność świadczonych przez GPW usług przebiegała bez zakłóceń i w sposób ciągły. System obrotu giełdowego jest w pełni elektroniczny, działa stabilnie i z technicznego punktu widzenia jest  odporny na zawirowania rynkowe. Rozwiązania technologiczne i organizacyjne GPW pozwalają na pracę zdalną na zdecydowanej większości stanowisk (obecnie ponad 95% pracowników może pracować zdalnie), a także umożliwiają przeniesienie w bezpieczny sposób stanowiska pracy do innej, zapasowej lokalizacji. Naszym priorytetem jest zapewnienie ciągłości działania w każdych, nawet ekstremalnych warunkach łącznie ze zmianą lokalizacji działania.

Pomagamy  również w walce z pandemią. Przekazaliśmy darowiznę w wysokości 1 mln zł na zakup sprzętu, umożliwiającego wykonywanie przez powiatowe stacje sanitarne badań w kierunku wykrywania zakażeń koronawirusem.

Jak będzie wyglądał polski parkiet za rok?

Giełda, a mówiąc precyzyjniej – poziom cen akcji oraz poziom indeksów giełdowych, będą odzwierciedlać stan polskiej gospodarki w tym roku, jak i w latach następnych. Jestem optymistą (w przeciwnym wypadku nie pracowałbym na rynku kapitałowym) i mam nadzieję, że świat oraz Polska stopniowo uporają się z pandemią koronawirusa i że zdobyte w tym okresie złe i dobre doświadczenia zostaną wykorzystane do budowania lepszej przyszłości. Giełda będzie istnieć, pojawią się na niej nowe spółki, a przedsiębiorstwa już notowane będą sięgać szerzej po kapitał, żeby odbudować swoją pozycję finansową, nadszarpniętą w obecnym, trudnym dla nich okresie.   

Maciej Gacki
Maciej Gacki

Analityk, student energetyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy łączy wiedzę zdobytą na uczelni technicznej z ekonomią.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ