GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Wróbel: Tempo wychodzenia z kryzysu wpłynie na wielkość emisji CO2

29 maja 2020, 11:11 / źródło: opracowanie autorskie
Wróbel: Tempo wychodzenia z kryzysu wpłynie na wielkość emisji CO2
Biuletyn gospodarczy  Rynek Opinii
Biuletyn gospodarczy Rynek Opinii

Biuletyn Gospodarczy Rynek Opinii. Wydawca: Instytut Jagielloński

Prognoza dotycząca przyszłości systemu handlu uprawnieniami do emisji CO2 (EU ETS) dotyczy jednego z tych obszarów, które bezpośrednio przekładają się na kondycje większości krajowych spółek energetycznych, a także na wysokość rachunków za energię.Jednocześnie system udowodnił w ciągu ostatnich lat, że ma wpływ na decyzje inwestycyjne w energetyce. Symbolicznym tego przykładem jest sygnalizowana zmiana budowanego bloku C w Ostrołęce - z węglowego na gazowy pisze na łamach Biuletynu Gospodarczego Rynek Opinii Paweł Wróbel, szef Gate Brussels i ekspert Instytutu Jagiellońskiego

Najbliższa przyszłość systemu EU ETS jest ściśle związana z decyzją o rewizji unijnego celu redukcji emisji CO2 do 2030 roku. Aktualnie obowiązujący cel 40% ma być zwiększony - prawdopodobnie do 50% lub55%. Istotne będzie nie tylko jaki poziom ambicji zostanie realizowany, lecz także kiedy taka decyzja zostanie podjęta. Koronawirus spowolnił unijny proces decyzyjny w obszarze polityki klimatycznej. Najprawdopodobniej nie uda się dojść do porozumienia w bieżącym roku.Wcześniejszy plan zakładał, że przed listopadową konferencją klimatyczną COP26 w Glasgow, którą ostatecznie przełożono na przyszły rok, wszystko będzie już wiadome.Zwiększenie celu pociągnie za sobą potrzebę rewizji dyrektywy EU ETS tak, by zmniejszyć ilość uprawnień na rynku. W przypadku EU ETS równolegle toczą się ustalenia dotyczące rozszerzenia systemu na transport morski i ograniczenia wyjątków dla sektora lotniczego. W obliczu problemów jakie dotknęły linie lotnicze w czasie pandemii COVID-19, jest mało prawdopodobne, aby tak się stało w najbliższej przyszłości.

Patrząc na prognozy analityków dotyczące cen za uprawnienia widać, że w przypadku przewidywań dotyczących 2020 roku spodziewane są niższe ceny niż przewidywano przed pandemią tj. obecnie ok. 20-22€/tonę CO2, wcześniej 27-29 €. Na2021 rok prognozy pokazują spodziewany poziom ok. 29-30 €, wobec wcześniej przewidywanego poziomu 33-34 €. Wynika to przede wszystkim z mniejszej produkcji przemysłowej, której efektem jest niższy poziom emisji. To skutkuje mniejszym popytem na uprawnienia. Prognozy Carbon Briefz 4 kwietnia br. oraz Global Carbon Project wskazują, że globalnie emisje w 2020 roku spadną o ok. 5.5%-6.8% w stosunku do poziomu z ubiegłego roku.

Podsumowując,w krótkim okresie na ceny będzie wpływała głównie wielkość emisji, na którą wpłynie tempo wychodzenia z kryzysu. Natomiast w dłuższym czasie kluczową rolę odegrają unijne działania regulacyjne wynikające z decyzji ocelu redukcji CO2 na rok 2030. Dla polskiej energetyki otworzy to możliwość negocjacji tzw. mechanizmów kompensacyjnych, m.in. poziomu puli solidarnościowej, Funduszu Modernizacyjnego czy Funduszu Innowacji, które pozwolą zmniejszyć obciążenia wynikające ze wzrostu cen za uprawnienia ETS.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

2 komentarze

Dasi
Dasi
30 maja 2020, 08:40
A emisje CO2 wpłyną na ceny EU ETS?
ODPOWIEDZ
PWrobel
PWrobel
1 czerwca 2020, 11:45
Ilość emisji CO2 wpływa na popyt na uprawnienia do emisji - w ten sposób emisje wpływają na cenę. Oczywiście są jeszcze mechanizmy np. MSR, które pozwalają dodatkowo oddziaływać na popyt zdejmując cześć uprawnień z rynku.

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ