GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Jeszcze 'fact checking' czy już cenzura?

31 maja 2020, 23:45 / Opracowanie na podstawie Fox News i CNBC. Zdjęcie: pixabay
Jeszcze 'fact checking' czy już cenzura?

Pandemia koronawirusa została wykorzystana przez właścicieli największych społecznościowych portali do wprowadzenia moderacji treści, którą nazwano 'fact checking' czyli po naszemu sprawdzaniem wiarygodności. Idea jest słuszna - jeżeli w obiegu zacznie krążyć fałszywa informacja (albo 'fake news') to zostanie ona wyłapana przez pracowników danego portalu. Krytycy zwracają uwagę, że pod zasłoną walki z fałszywą informacją można tak naprawdę usunąć dowolne materiały. Od decyzji zwykle nie ma odwołania, a jeżeli jest to do odpowiedniego organu danej firmy. W przypadku Facebooka, kontrowersje pojawiły się już po ogłoszeniu nazwisk członków komisji weryfikacyjnej. Wiele portali zwracało uwagę, że poglądy polityczne większości członków rady są raczej lewicowe.

Twitter również wprowadził swoje zasady. Zaledwie kilka dni temu, portal umieścił pod tweetem Donalda Trumpa linka do - zdaniem portalu - prawdziwych informacji w temacie, w którym wypowiadał się prezydent. Oczywiście Trumpowi się to nie spodobało, dlatego natychmiast ogłosił, że nawet wobec gigantów technologicznych będą wyciągane konsekwencje, jeżeli będą ograniczały wolność wypowiedzi. Co ciekawe, w sytuacji w której sam prezes Twittera przekazywał fałszywą informację, jakoby większość zatrzymanych w związku z zamieszkami w Minneapolis pochodziła spoza stanu (jest to nieprawda), reguły przestają obowiązywać.

Co ciekawe, Mark Zuckerberg uważa, że w przypadku postów polityków i ogółem, politycznej mowy, cenzura nie powinna obowiązywać. 

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ