GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Merkelina – lekarstwo, trzeźwość myślenia i zdecydowanie przywództwa politycznego?

3 czerwca 2020, 23:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Merkelina – lekarstwo, trzeźwość myślenia i zdecydowanie przywództwa politycznego?

O tym, że pandemia wywróciła wszystko do góry nogami, Angela Merkel mówiła podczas spotkania w Fundacji Adenauera (która jest blisko CDU). Merkel długo nie wypowiadała się na temat koronawirusa. To stało się powodem kąśliwych komentarzy , nie tylko w Niemczech. Wobec samej kanclerz istniało podejrzenie zakażenia koronawirusem. Okazało się, że jej osobisty lekarz był zakażony. Sama kanclerz została poddana domowej kwarantannie. Testy nie wykazały obecności wirusa.

Kiedy Angela Merkel wreszcie zwróciła się do swoich rodaków, niejeden przecierał oczy ze zdumienia. Jak pisze „Der Spiegel” podczas tego przemówienia Merkel na nowo odzyskała swój autorytet. Pokazała, że nie jest „schwaebische Hausfrau”, czyli gospodynią domową ze Szwabii.

„Lame duck” czy Manager Kryzysu?

„Kulawa kaczka” („lame duck”) jest zwłaszcza w krajach anglosaskich określeniem polityków, którzy kończą swoje urzędowanie i nie zamierzają ubiegać się o reelekcję, uchodzą też za słabych. I kiedy polityczni obserwatorzy tak zaszufladkowali Merkel, ta ponownie pokazała, że jest Managerem Kryzysu. W tym roku mija 20 rocznica szefostwa Merkel w CDU.

Merkel co tydzień konsultuje się ze wszystkimi premierami poszczególnych niemieckich Landów. Spotkania stawały się jednak coraz trudniejsze, ponieważ każdy niemiecki Land wypracował własne poglądy na temat zakresu ograniczeń, a przede wszystkim ich złagodzenia.
„Nadal żyjemy na początku pandemii” – powiedziała Merkel po spotkaniu z Krajami wschodnimi. „Nie mamy szczepionki, nie mamy jeszcze żadnych leków. Ale zyskaliśmy lepszą kontrolę” – dodała.

Innego zdania jest jednak Robert Habeck, szef Partii Zielonych, który – jak czytamy w „Der Spiegel”, skrytykował zarządzanie kryzysowe rządu federalnego.- „Merkel stworzyła próżnię władzy, po czym kraje związkowe podejmowały własne decyzje”.
Przez długi czas ludzie w Niemczech posłusznie przestrzegali instrukcji rządu dotyczących dystansu społecznego i kierowali się zdrowym rozsądkiem. Ale teraz pojawiły się publiczne protesty i demonstracje przeciwko środkom ostrożności przyjętym ponad dwa miesiące temu. Protestujący pytają: „Czy to naprawdę byłoby konieczne?”, wielu sądzi, że „Terapia była gorsza niż choroba”.

Jak pisze „Deutsche Welle”, mimo różnych opinii Merkel i tak cieszy się poważaniem, jakim nie była darzona od lat. Tak w kraju, jak i na arenie międzynarodowej. W obliczu pandemii COVID-19 Merkel jest postrzegana jako wiodąca postać, która „w zrozumiały sposób jest w stanie uświadomić i wyjaśnić ludziom sytuację” – to wypowiedź, której udzielił Deutsche Welle jeden z korespondentów tv publicznej w Izraelu. W rozmowie z Deutsche Welle słów uznania dla Merkel nie szczędzi też premier Turyngii Bodo Ramelow z partii lewicowej. Przyznaje on, że woli na czele państwa „zrównoważoną naukowiec, niż napuszonych populistów niebezpiecznie ignorujących fakty”. Jego zdaniem „Niemcy dobrze przeszły kryzys”.

Żelazna kanclerz

65-letnia doktor fizyki, wychowana we wschodnich Niemczech, córka luterańskiego pastora i nauczycielki łaciny. Wśród polityków na całym świecie jest określana jako „Kanclerz, która komunikuje się w ścisły, naukowy sposób”.

100 000 zgonów w Niemczech?

Christian Drosten, wirusolog z Charite University Hospital w Berlinie, jest przekonany, że pandemię w Niemczech można opanować. Z jego wypowiedzi dla „Der Spiegel” wynika, że szybka interwencja zapobiegła nawet 100 000 zgonów w wyniku COVID-19 w Niemczech. Jak podkreślił widzi kraj dobrze przygotowany na ewentualną drugą falę pandemii- „Teraz znamy wirusa lepiej, wiemy lepiej, jak się rozprzestrzenia”. Drosten zaznacza, że ważne jest wczesne rozpoznanie możliwości wybuchu i zatrzymanie go poprzez „poddanie kwarantannie wszystkich osób kontaktowych” bez konieczności uprzedniego ich przetestowania.

Wirusolog z Bonn Hendrik Streeck nie jest przekonany, że Niemcy zostaną opanowane przez drugą falę infekcji COVID-19. Podejrzewa on, że często następować będą tylko wybuchy lokalne. „Być może jesienią będzie ich więcej i nastąpią niespodziewanie, ale nie sądzę, żeby zalała nas druga fala” – powiedział Streeck dziennikarzom zespołu RedaktionsnetzwerkDeutschland (RND).

Krótsza kwarantanna w przyszłości?

Jak podkreśla Drosten, czas kwarantanny można znacznie skrócić: w przyszłości osoby będą musiały spędzić dobry tydzień w izolacji. „Okres inkubacji jest znacznie krótszy niż początkowo sądzono”.I dodaje, że „zatrzymaliśmy falę pandemiczną za pomocą stosunkowo łagodnych środków i zrobiliśmy to całkowicie skutecznie”.

W 80-cio milionowych Niemczech z powodu koronawirusa zachorowały do tej pory (stan na dzień 1.06.2020) 183,494 osoby, wyzdrowiało 165,226 osób, odnotowano też 8,605 przypadków śmiertelnych.

Mimo tego, że statystyki niemieckie wypadają gorzej od polskich, to służba zdrowia w Niemczech jest dużo lepiej przygotowana, tak pod względem liczby personelu medycznego, jak i sprzętu. Ponieważ większość zgonów była spowodowana tak zwanymi chorobami współtowarzyszącymi: układu krążeniowego lub oddechowego, nie bez znaczenia pozostaje jakość powietrza. Musimy pamiętać, że rocznie w Polsce z powodu złej jakości powietrza (według różnych szacunków), umiera od 40 do 50 tysięcy ludzi rocznie. W Niemczech problem zanieczyszczenia środowiska został wyeliminowany, między innymi dzięki konsekwentnej polityce kanclerz Merkel.

Autor: Julia Glapińska

Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie telewizyjne doświadczenie dziennikarskie i w obszarze public relations. Mieszka na stałe w Niemczech.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ