GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
bezpieczeństwo

Niemieccy naturyści, koronawirus i statystyka [FELIETON]

8 czerwca 2020, 23:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay

Naturyści kolejny rozpoczynają sezon wędrówek i jazdy na rowerze po Szwajcarii Saksońskiej w Niemczech. Odzież jest całkowicie zbędna. Dołączają do nich goście z całego świata. Jak podaje „Saechsische Zeitung” już zarejestrowali się goście z Singapuru, Grecji, Kanady a nawet z czeskiej Pragi.

Poszczególne kraje związkowe w Niemczech łagodzą obostrzenia. Niektórzy wydają się interpretować początkowe łagodzenie jako pozwolenie na powrót do normalnego życia – podaje „Der Spiegel”. Berliński senator ds. Zdrowia był przerażony zdjęciami setek nadmuchiwanych łodzi, które w jeden z ostatnich weekendów pływały nad Szprewą i kanałem Landwehry. Według berlińskiego „Tagesspiegel” na wodzie i na lądzie było około 3000 ludzi. Tak ogromna liczba osób wynikała pewnie z tego, że berlińskie kluby ze względu na koronawirusa były zamknięte od miesięcy. Pojawia się pytanie, czy tego typu pojedyncze zdarzenia mogą wywołać drugą falę pandemii?

„Spieszmy się powoli”

Christian Drosten, najbardziej znany niemiecki wirusolog podkreślił, że skutki tego typu wydarzeń będą widoczne dopiero za kilka lub kilkanaście dni. W wypowiedzi dla telewizji ntv, Drosten podkreślił, że zasadniczo jest krytyczny wobec tłumów na zewnątrz, nawet jeżeli ryzyko zarażenia koronawirusem jest niższe niż w zamkniętych pomieszczeniach. Może się okazać, że „w ogóle nie występuje wiele infekcji podczas przebywania na zewnątrz”. „Najpierw należy dokonać obserwacji” – dodaje Drosten. Jego zdaniem wymóg dotyczący odległości powinien być nadal traktowany poważnie.

„Overoraptorchimentoi”

Tymczasem jak podaje niemiecka telewizja, naukowcy w czasach pandemii nie próżnują i natknęli się na nowy typ dinozaura w argentyńskiej Patagonii. Został on ochrzczony „Overoraptorchimentoi”. Według paleontologów, argentyńskie skrzydlate stworzenie żyło 90 milionów lat temu. Anatomia małego drapieżnika może dostarczyć ważnych wskazówek dotyczących ewolucji ptaków. Mały mięsożerca miał „długie, pełne wdzięku nogi”, powiedział Matias Motta, badacz z Argentyńskiego Muzeum Nauk Przyrodniczych. Ponadto dinozaur miał bardzo ostre pazury, których prawdopodobnie używał do atakowania zdobyczy. Jeśli ktoś jeszcze nie upolował żadnej zdobyczy w postaci pomysłu na relaks, to może warto wybrać się do Szwajcarii Saksońskiej? Podobno do odważnych świat należy. Gdyby ktoś z Polaków chciał się wybrać na odpoczynek do Niemiec, warto na początek sprawdzić, co Niemcy i Polacy sądzą o sobie nawzajem.

Polak-Niemiec dwa bratanki?

Niemcy kojarzą się Polakom głównie z wojną i z silną gospodarką, a dla Niemców Polska to atrakcyjny cel urlopowy. Sympatia Niemców do Polski nigdy nie była tak wysoka - jak wynika z Barometru Polska-Niemcy 2020, który został szczegółowo opisany w „Die Deutsche Welle”.

Barometr Polska-Niemcy to od 20 lat wskaźnik poziomu polsko-niemieckich relacji. Autorzy tradycyjnie pytają o skojarzenia z krajem sąsiada. Podczas gdy prawie jedna trzecia Polaków (30 proc.) z Niemcami kojarzy przede wszystkim wojnę i jej konsekwencje, w oczach Niemców Polska to w pierwszej kolejności kraj o ciekawej kulturze i wielu walorach turystycznych (29 proc.). Historia wysuwa się na pierwszy plan zaledwie dla 7 procent pytanych Niemców.

Większość Niemców (55 proc.) i Polaków (72 proc.) postrzega relacje polsko-niemieckie jako dobre, a odpowiednio 25 proc. i 14 proc. pytanych w obu krajach jako złe. Oznacza to poprawę po stronie polskiej oraz pogorszenie (o 5 pkt proc.) po stronie niemieckiej - tu jednak znacznie wzrosła liczba niezdecydowanych. Tegoroczny Barometr Polska-Niemcy objął po tysiąc osób w obu krajach i powstał
we współpracy Instytutu Spraw Publicznych, Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacji im. Konrada Adenauera.

„Weronika, dein Mann ist da”

O niemiecko-polskich stosunkach i o wciąż panujących w obu krajach stereotypach, pisze w swojej ostatniej książce „Weronika, dein Mann ist da! Wenn Deutsche und Polen sichlieben” Steffen Moeller (znany w Polsce z serialu „M jak Miłość”, czy programu telewizyjnego „Europa da się lubić”). Miałam szansę osobiście poznać Steffena Moellera. Książka dołączyła do mojej biblioteki. Moeller pokazuje w niej, że z pozoru niewiarygodna przyjaźń między Polakami, a

Niemcami jest jak najbardziej możliwa, choć wciąż nie brakuje stereotypowego myślenia.

I tak dla przykładu, Polacy sądzą, że większość niemieckich kobiet ma na imię Helga. W opinii Niemców zaś każde polskie wesele musi być na ponad sto osób, gdzie polska wódka leje się strumieniami. I w końcu jest też poruszona legenda o Wandzie. Polska Wanda wolała skoczyć do rzeki, niż mieć męża z Niemiec. Legenda ta jest wciąż żywa. Warto przy tym zaznaczyć, że w ostatnich latach Polki były ulubionymi, zagranicznymi wybrankami serca niemieckich mężczyzn. Wiele par żyje w szczęśliwych związkach.
Mimo stereotypów, są rzeczy które z pewnością łączą, na przykład football. Za każdym razem kibicuję Robertowi Lewandowskiemu i jego drużynie Bayernowi Monachium. To, co łączy też Polaków i Niemców, to też z pewnością ogródki działkowe, po niemiecku „Schrebergaerten”.

„Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata”

Tak pisał austriacki filozof Ludwig Wittgenstein, co w oryginale brzmi: „ Die Grenzen meiner Sprache bedeuten die Grenzen meiner Welt”.
Bardzo często język i komunikacja stanowią przeszkodę w porozumiewaniu się. W Internecie krąży pewien mem, że gdyby Wanda znała język niemiecki, zrozumiałaby jak niemiecki rycerz woła do niej „Ich liebe dich”, czyli „Kocham Cię”. I być może legenda miałaby happy end: „I żyli długo i szczęśliwie”.

Autor: Julia Glapińska
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie telewizyjne doświadczenie dziennikarskie i w obszarze public relations. Mieszka na stałe w Niemczech.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ