GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
nowe technologie

Majkut: Miasta samowystarczalne energetycznie są przyszłością ciepłownictwa i energetyki

12 czerwca 2020, 11:31 / Wywiad PolishBrief

Smart cities i internet rzeczy. Przyszłość czy science fiction? O tym i o transformacji energetycznej miast rozmawiamy z Mariuszem Majkutem, prezesem Zarządu E.ON edis energia oraz prezesem Zarządu Szczecińskiej Energetyki Cieplnej


PolishBrief: Inteligentne miasta mają być naszą przyszłością. Już dziś realizowane są duże, technologiczne inwestycje na świecie. Jak E.ON postrzega koncepcję smart cities? 

Mariusz Majkut: W naszym koncernie patrzymy na miasta przyszłości przez pryzmat rozproszonego, zdekarbonizowanego i opartego o cyfryzację systemu energetycznego. E.ON postawił sobie cel osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku. Kluczowe jest budowanie kompletnego łańcucha wartości, opartego o decentralizację wytwarzania i gospodarkę obiegu zamkniętego – przez inteligentne sieci dystrybucyjne, aż do optymalizacji zużycia z wykorzystaniem digitalizacji. Przykładem takich dedykowanych rozwiązań jest dzielnica Berlin-Tegel, gdzie E.ON buduje system dla powstającego w tym miejscu parku naukowo-przemysłowego „Berlin TXL – The Urban Tech Republic” oraz nowej dzielnicy z ponad 5000 mieszkań.

Jak połączyć ideę smart cities z transformacją energetyczną w Polsce? 

Dzisiaj nikt w sektorze energetycznym nie ma wątpliwości, że w najbliższych latach czeka nas intensyfikacja działań w kierunku OZE. Potwierdza to fakt, że fundamentem planu odbudowy gospodarki unijnej będzie Europejski Zielony Ład. Tymczasem w Polsce w 2018 roku udział OZE w strukturze paliw wykorzystywanych przy wytwarzaniu ciepła wynosił zaledwie 8,2 proc. Perspektywy rozwoju są duże – dla przykładu – energia zawarta w cieple odpadowym stanowi największe na świecie niewykorzystane źródło energii, bowiem prawie połowa ciepła wytwarzanego w przemyśle jest tracona. E.ON opracowuje rozwiązania, które pozwolą na wykorzystanie tego potencjału, np. centrum danych Binero Group w Szwecji dostarcza odpadowe ciepło niskotemperaturowe do okolicznych części miasta. E.ON dostrzegł ten potencjał znacznie wcześniej i dzisiaj jest udziałowcem dużej firmy Coromatic, a także partnerem Microsoftu. Mamy świadomość, że będąc operatorem i właścicielem infrastruktury liniowej w miastach, jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za dostarczanie mieszkańcom energii, ale także za dosłowne łączenie odbiorców, poprzez rozwijane sieci światłowodowe. Dobrym tego przykładem są inwestycje w Szczecinie, gdzie tworzymy smart grid podłączając nasze aktywa, czyli elementy sieci ciepłowniczej, do sieci internetowej. Jako koncern uważamy, że kwestia infrastruktury przesyłowej i dystrybucyjnej jest niemniej istotna niż źródła wytwarzania ciepła, wokół których toczy się większość dyskusji publicznej w ostatnim czasie.

Te sieci muszą zostać dostosowane do struktury przyszłego miksu energetycznego i pozwalać na współpracę z niskotemperaturowymi źródłami OZE. Dzisiaj takiej infrastruktury w Polsce nie mamy, praktycznie wszystkie systemy ciepłownicze pracują na tzw. wysokich parametrach, które są dostosowane jedynie do tradycyjnych źródeł energii i mają niską efektywność energetyczną. Mamy jednak ambicję by to zmienić i dlatego pracujemy nad kilkoma pilotażowymi projektami sieci 5. generacji w miastach, w których jesteśmy obecni. Modernizacja sieci przesyłowych i dystrybucyjnych to proces o porównywalnej skali z przejściem na OZE po stronie wytwarzania. Jak wskazują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, aby dokonać znaczącej transformacji ciepłownictwa, w tym redukcji emisji CO2, w ciągu 10 lat potrzeba w skali kraju ponad 550 mld złotych.

Po 100 latach rozwoju ciepłownictwa, w Polsce już prawie co drugie gospodarstwo domowe korzysta z ciepła systemowego. Czy myśląc o rozwoju inteligentnych miast, musimy myśleć już dziś o inteligentnym ciepłownictwie? Jakie rozwiązania są tutaj najbardziej optymalne? 

Przyszłością są lokalne i decentralne systemy ciepłownicze. Pozwalają one nie tylko wykorzystywać najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne, ale także dostosowywać, zarówno stronę wytwarzania, jak i dystrybucji ciepła do specyfiki danego obszaru. Takie podejście umożliwia tworzenie szytych na miarę, inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań energetycznych dla np. całych kwartałów miejskich, centrów produkcyjnych, galerii handlowych, czy budynków użyteczności publicznej. Na rynku istnieje już wystarczająco dużo nowoczesnych rozwiązań, natomiast kluczem jest łączenie ich wszystkich w jeden łańcuch wartości, którym można zarządzać całościowo – na każdym etapie.  Aby to osiągnąć potrzebne jest partnerstwo, zarówno na poziomie współpracy firm (np. E.ON razem z Siemensem opracował inteligentny system pomiarowy) oraz współpraca z samorządami.

Konieczne jest także długoterminowe myślenie o inwestycjach w ciepłownictwo, w perspektywie co najmniej kilkunastu lat. Już dzisiaj powinniśmy zacząć wdrażać rozwiązania, które odpowiedzą na niezwykle szybką dynamikę zmian całego sektora energetycznego. Mamy tutaj dwa podstawowe wyzwania. Pierwsze to kwestia finansowania tych inwestycji. Dzisiaj w Polsce w dużej mierze są one po stronie samorządów, których budżety są i tak wyjątkowo obciążone. Jednocześnie będzie rosła presja na zwiększenie efektywności energetycznej mieszkań, co przyczyni się do zmniejszenia kosztów ich użytkowania. Drugie wyzwanie to stworzenie takiej legislacji, która będzie wyprzedzająca i będzie wręcz promowała innowacyjne, przyjazne dla środowiska rozwiązania, np. w zakresie norm budowlanych.

Smart cities wydaje się być koncepcją wyróżniającą się ideą oszczędności np. w kontekście wody, energii czy nawet ciepła. Czy dziś są już takie rozwiązania? Skąd Polska może czerpać inspiracje?

Patrząc na inne kraje, w których działa E.ON możemy wskazać szereg przykładów innowacyjnych rozwiązań, które zostały z sukcesem wdrożone i przyniosły bardzo konkretne oszczędności. Nieustannie szukamy innowacyjnych rozwiązań dla miast. Tylko w 2018 roku innowacje, które wdrożył E.ON w ramach programu  City Energy Solutions, pozwoliły zaoszczędzić 689 kiloton CO2. To tyle, ile zużywa rocznie miasto liczące 80 tysięcy mieszkańców. Najlepsze efekty przynoszą te projekty, w których to władze miast i strona biznesowa wspólnie szukają rozwiązań, pozwalających na zwiększenie efektywności energetycznej. Dzięki takiej współpracy, w szwedzkim mieście Malmö udało się w 100% zaspokoić potrzeby energetyczne dzielnicy Hyllie z energii wiatrowej, słonecznej, biomasy i recyklingu odpadów organicznych. Domy wyposażone są w inteligentne liczniki, systemy fotowoltaiczne i jednostki magazynowe, a mieszkańcy optymalizują zużycie energii przy pomocy aplikacji. Do tego w dzielnicy dostępny jest system car sharing’u samochodów elektrycznych. To właśnie samowystarczalne energetycznie dzielnice i kwartały miejskie są kierunkiem, w którym będzie rozwijać się ciepłownictwo i energetyka. W jednej z naszych spółek - Szczecińskiej Energetyce Cieplnej planujemy pilotażowo, przenoszenie niektórych innowacyjnych rozwiązań, projektując układy ciepłownicze m.in. dla osiedli na Kępie Parnickiej czy Łasztowni. Jestem przekonany, że już niedługo będziemy więc mówić o dobrych przykładach wdrażanych także w naszym kraju.

 

 

Patrycja  Rapacka
Patrycja Rapacka

Analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor PolishBrief.pl

1 komentarz

Olo
Olo
11 czerwca 2020, 09:17
A jak plany EON maja się do green reciovery plan ogłoszonego przez Min Klim?
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ