GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Panel Ekonomistów: Regulowanie gospodarki by osiągnąć cele środowiskowe

10 czerwca 2020, 09:30 / źródło: opracowanie autorskie na podstawie PanelEkonomistow.info/ zdjęcie: pixabay
Panel Ekonomistów: Regulowanie gospodarki by osiągnąć cele środowiskowe

Zapraszamy do zapoznania się z kolejnym badaniem w ramach projektu Panel Ekonomistów Polskich. Tym razem zbadali oni zagadnienie związane z regulowaniem gospodarki w celu  osiągnięcia celów środowiskowych.

1. Czy rządy powinny podejmować działania na rzecz ograniczenia działalności gospodarczej w najwyższym stopniu przyczyniającej się do zmian klimatycznych?


Piotr Bartkiewicz, ekonomista, Pekao S.A.

Na bardzo ogólnym poziomie można odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. Policy mix zmierzający do dekarbonizacji powinien być zdecydowanie bardziej agresywny niż ma to miejsce obecnie. W praktyce otwartym jest pytanie o to, jakie dokładnie rodzaje działalności miałyby być ograniczone i jakimi metodami. Nad odgórne zakazy i limity (np. dotyczące długodystansowych lotów samolotem) preferuję tworzenie bodźców cenowych, a jednocześnie wpływały na decyzje konsumentów i przedsiębiorstw, niejako zmuszając do internalizacji negatywnych efektów zewnętrznych.


Sonia Buchholtz, doktor nauk ekonomicznych

Rządy powinny podejmować działania na rzecz ograniczenia wpływu zmian klimatycznych tak długo, jak koszty społeczne decyzji podmiotów nie są przez nie internalizowane. Rządy są w stanie mocą swojej władzy bodźcować do podejmowania poprawnych decyzji, a także wspierać rozwój technologii ryzykownych, choć obiecujących. Ograniczenia działalności gospodarczej w obszarze zmian klimatycznych nie byłyby pierwszym przykładem paternalistycznej roli państwa - nie sprzedajemy dzieciom alkoholu, naczynia kuchenne mają atesty, etc.

Paweł Dobrowolski, Główny Ekonomista PFR

Planeta się podgrzewa. Jednak coraz częściej regulacje forsowane na poziomie międzynarodowym są neokolonializmem. Państwa, które historycznie wyemitowały najwięcej gazów cieplarnianych oraz na głowę obywatela nadal emitują więcej niż państwa biedne, chcą na słabszych i biedniejszych wymusić ograniczanie w proporcji do dzisiejszych emisji. W zamian proponują zakup produkowanych przez siebie „zielonych” technologii.

2. Czy w związku ze zmianami klimatycznymi rządy powinny podjąć działania na rzecz ujemnego wzrostu konsumpcji (tzw. degrowth)?

3. Czy jesteś za wprowadzeniem na poziomie krajowym dodatkowych podatków od emisji gazów cieplarnianych dla firm i konsumentów (szczególnie związanych ze spalaniem paliw kopalnych), które byłyby przeznaczone na sadzenie drzew i tworzenie nowych parków/rezerwatów?

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ