GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Wojtal: Wielka polityka małych państw wyspiarskich

15 czerwca 2020, 23:41 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Wojtal: Wielka polityka małych państw wyspiarskich

Kiedy na szczycie klimatycznym COP22 w Maroku (2016 r.) Polska prowadziła kampanię na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019, podstawowym zadaniem było zapewnienie poparcia ze strony małych państw wyspiarskich - ich głos liczy się na równi z tymi największymi.

Problemem było to, że polityka klimatyczna i pomoc rozwojowa stanowiły główne punkty zainteresowania tych państw, a polscy dygnitarze z rzadka uczestniczyli w spotkaniach o tematyce istotnej dla wyspiarzy. W obszarze pomocy rozwojowej Polska także nie miała wiele do zaoferowania, stąd też uwaga została przekierowana na klimat, gdzie Polska rozważała organizację kolejnego szczytu klimatycznego – COP24 w 2018 r. Poza tym mogła mówić o swoich osiągnięciach w ramach przewodzenia w przeszłości trzem szczytom klimatycznym (COP5, COP14, COP19). I to właśnie stało się głównym punktem polskiej promocji wśród wyspiarzy na drodze do zdobycia członkostwa w tym elitarnym globalnym gronie. Na tamten moment w historii polska narracja, nawet z węglem w tle, okazała się wystarczająco przekonująca - Polska zebrała poparcie 190 państw.

Ale świat się zmienia, a praktyczna realizacja celów klimatycznych została zasygnalizowana jako możliwa karta przetargowa kolejnej tury wyborów i ma szansę na stałe wpisać w cykl elektoralny.Obecni kandydaci do Rady, czyli Norwegia i Kanada muszą się zmierzyć ze wzmożoną, publiczną oceną ich działalności ze strony organizacji wspierających ochronę klimatu. Takiemu właśnie celowi służył list, którego autorami są naukowcy i aktywiści, a adresatami państwa, na które zmiany klimatu wpływają najbardziej – czyli małe rozwijające się państwa wyspiarskie (SIDS). W wyborach, które odbędą się 17 czerwca posiadają one łącznie 20% głosów. W liście znajduje się apel o wywarcie presji na Norwegię i Kanadę tak, aby zobowiązały się do rezygnacji z inwestycji wspierających paliwa kopalne. Takie podejście stawia na świeczniku zarówno państwa-kandydatów, jak i wyspiarzy, którym, jako wieloletnim orędownikom walki ze zmianami klimatu na forum ONZ będzie trudno otwarcie odmówić wsparcia tej inicjatywie.

Autor:

Lidia Wojtal - Ekspertka z 14-letnim doświadczeniem w unijnych i globalnych negocjacjach klimatycznych. Negocjatorka w ramach polskiej delegacji na szczyty klimatyczne w latach 2007-2017. W 2015 r. na przełomowym szczycie COP21 w Paryżu przewodniczyła organowi ds. doradztwa naukowego i technologicznego (SBSTA) pod Konwencją Klimatyczną UNFCCC.Jako Główna Specjalistka w MSZ RP odgrywała wiodącą rolę w analizowaniu i rozwoju polskiej, europejskiej i globalnej polityki klimatycznej, a w 2011 r. negocjowała w imieniu Polski i UE na forum II Komitetu ONZ w Nowym Jorku. Wcześniej w KASHUE/KOBIZE zajmowała się wdrażaniem europejskiego i międzynarodowego systemu handlu emisjami. Obecnie niezależna ekspertka ds. polityki klimatyczno-energetycznej.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ