GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Wiśniewski: Pandemia skróci dystans pomiędzy producentami a inwestorami OZE. Polska może skorzystać

17 czerwca 2020, 10:17 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Wiśniewski: Pandemia skróci dystans pomiędzy producentami a inwestorami OZE. Polska może skorzystać
Biuletyn gospodarczy  Rynek Opinii
Biuletyn gospodarczy Rynek Opinii

Biuletyn Gospodarczy Rynek Opinii. Wydawca: Instytut Jagielloński

W czasie kryzysu finansowego 2008/2009 gro unijnych funduszy antykryzysowych ulokowane zostało w obszarach mniej rozwojowych. Europa wystraszona wówczas kryzysem spowolniła realizację przyjętego w 2007 r. pakietu klimatyczno-energetycznego „3x20” pisze na łamach Biuletynu Gospodarczego Rynek Opinii Grzegorz Wiśniewski, Prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.

W efekcie okazało się, że UE utraciła szereg przewag konkurencyjnych w obszarze  nowych technologii energetycznych na rzecz Chin.Kryzys sprzed 10 lat pokazał, że potężne programy rządowe mogą skutecznie wesprzeć przemysł. Chiny nie tylko wsparły programem antykryzysowym własną branżę OZE, ale wobec globalizacji spowodowały także ucieczkę przemysłu innowacyjnego poza Europę. Najbardziej odczuł to przemysł fotowoltaiczny. Pandemia uzmysłowiła rządom, że dla zachowania niezależności technologicznej i bezpieczeństwa dostaw, w tym bezpieczeństwa energetycznego, należy w UE produkować znaczny odsetek wszystkich kluczowych komponentów w łańcuchu dostaw, w tym półprodukty (tzw. wafle), ogniwa i moduły PV, a także rozwijać własne specjalności  technologiczne.

Organizacje europejskiego biznesu i  środowisk naukowych wezwały  do uruchomienia  na terenie UE wielkoskalowej produkcji komponentów PV rzędu 5-10 GW/rok (tzw. Giga Factory), aby dzięki dużej skali zmniejszyć koszty jednostkowe w przemyśle. Ponad 90 firm i instytucji badawczych z 15 krajów UE, w tym siedem  z Polski: Bruk-Bet, Hanplast, ML System, Saule, X-Disc oraz Politechnika Warszawska i Instytut Energetyki Odnawialnej zainicjowało kampanię Solar Europe Now. Kampania na przykładzie fotowoltaiki pokazuje możliwość reindustrializacji UE w obszarze zielonych technologii i zakłada wsparcie dla tzw. „local content” poprzez wsparcie dla innowacji, ochronę rynku wewnętrznego przez graniczny podatek węglowy (carbon border tax) oraz inne instrumenty Europejskiego Zielonego Ładu. Emisja CO2 w łańcuchu dostaw modułów PV z Chin wynosi 1,14 kgCO2/W, podczas gdy ta sama emisja w UE wynosi 0,88 kgCO2/W. Przy podatku granicznym na poziomie 50 €/tCO2, dodatkowy koszt dla produktów importowanych wyniesie 1,3  €/W, co podniesie koszty dostaw z Chin o ok. 7%. Aby ułatwić współpracę i finansowanie firm europejskich koalicja postuluje aby UE uznała fotowoltaikę za strategiczny łańcuch wartości i uwzględnić go w ramach Important Projects of Common European Interest (IPCEI) - projektów wspólnego europejskiego zainteresowania.

Warto zauważyć, że zdolności produkcyjne 6 polskich producentów modułów PV stanowią 10% europejskich zdolności produkcyjnych. Firmy, współpracując w ramach Panelu Producentów Urządzeń Fotowoltaicznych,deklarują znaczący wzrost zdolności produkcyjnych. W tym sensie nasza rola w rozwoju idei przenoszenia przemysłu słonecznego do UE jest istotna, co więcej rola polskich firm może znacząco wrosnąć nie tylko w pokryciu potrzeb krajowych, ale i w eksporcie.

Niespodziewanie zagrożenie geopolitycznymi skutkami pandemii łączy członków UE w działaniach na rzecz przyśpieszenia transformacji energetycznej i zielonej reindustrializacji. Tym razem, w dobie narastającego kryzysu klimatycznego, kryzys gospodarczy spowodowany pandemią, staje się szansą dla polskiego przemysłu OZE i służy odbudowie zaufania do Unii Energetycznej rozumianej znacznie szerzej,niż tylko wspólna polityka zaopatrzenia w gaz
i inne paliwa kopalne.

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ