GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Moskwik: Kryzys postawi pytania o strategiczne inwestycje w energetyce

17 czerwca 2020, 14:23 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Moskwik: Kryzys postawi pytania o strategiczne inwestycje w energetyce
Biuletyn gospodarczy  Rynek Opinii
Biuletyn gospodarczy Rynek Opinii

Biuletyn Gospodarczy Rynek Opinii. Wydawca: Instytut Jagielloński

Pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 zmieniła reguły gry w światowej gospodarce. Kolejne państwa ogłaszają nowe programy pomocowe, które mają pomóc walczyć z gospodarczymi skutkami pandemii. Należy jednak pamiętać, że wielu z nich nie jesteśmy w stanie przewidzieć, z uwagi na fakt, że na razie końca kryzysu nie widać - pisze na łamach Biuletynu Gospodarczego Rynek Opinii Kamil Moskwik, Dyrektor Wykonawczy w Instytucie Jagiellońskim.

Jednym z sektorów, który odczuje długofalowe skutki epidemii, jest energetyka. Wielu ekspertów przewiduje, że zapotrzebowanie na energię elektryczną spadnie. To samo tyczy się również hurtowych cen energii i cen uprawnień do emisji CO2. Analitycy BCG oraz AER wskazują na trzy przyczyny takiego stanu rzeczy w krótkim okresie: spadek popytu na kontrakty emisyjne ze strony branży lotniczej, przemysłu oraz energetyki. W dłuższym okresie polityka Unii Europejskiej oraz mechanizmy zmniejszania podaży kontraktów mogą powodować presję wzrostową. Co ciekawe, spadek cen kontraktów emisyjnych niekoniecznie musi powodować wzrost atrakcyjności źródeł węglowych poprzez zmniejszenie ich kosztów krańcowych. W Niemczech nie widać wzrostowego trendu węgla w miksie wytwórczym w okresie panowania epidemii. Zmniejszające się zapotrzebowanie na energię może być ważniejszym czynnikiem, który negatywnie wpłynie na elektrownie opalane węglem kamiennym.

Kryzys wywołany koronawirusem, postawi pytania o to jak powinna wyglądać transformacja energetyczna i jakie strategiczne inwestycje powinny zostać poczynione. Pamiętajmy, że w dobie kryzysu dodruk pustych pieniędzy spełznie na niczym, jeśli nie będziemy potrafili ich rozsądnie spożytkować. Dlatego, tak ważne jest zhierarchizowanie potrzeb i podjęcie optymalnych decyzji dotyczących inwestycji w sektorze energii.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ