GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Glapińska: Za gruby, za czarny – czyli o dyskryminacji w Niemczech

17 czerwca 2020, 23:00 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Glapińska: Za gruby, za czarny – czyli o dyskryminacji w Niemczech

Jeden z niemieckich hoteli w nadmorskim miasteczku Cuxhaven (Dolna Saksonia)wskazuje na swojej stronie internetowej, że „ze względu na odpowiedzialność wnętrze nie jest odpowiednie dla osób o masie ciała większej niż 130 kg” – podaje Deutsche Press Agentur. Kiedy jeden z gości postanowił się publicznie poskarżyć, we właściciela obiektu uderzyła gigantyczna fala oburzenia.

„Nie chcieliśmy nikogo dyskryminować, wykluczać ani odrzucać ”, mówi oświadczenie właściciela hotelu. Do tej pory żaden gość nie został odrzucony z powodu jego masy ciała i nie zostanie odrzucony w przyszłości (…) czuliśmy się zmuszeni do wskazania warunków panujących w naszych pokojach” –czytamy dalej w oświadczeniu.

Hotel nie chce grubych gości?

Całą sytuację komentowało też Radio Brema, że „grubi ludzie nie są mile widziani w hotelu”. Chętnie cytowano właścicielkę hotelu, która „uprzejmie” powiedziała o osobach z nadwagą: „uważam to za dyskryminację osobiście, że muszę znosić taki widok - szczerze”.

Jak zaznacza Natalie Rosenke z Towarzystwa Przeciw Dyskryminacji„Jak dotąd grubi ludzie decydowali, które hotele uważają za odpowiednie. Jeśli takie zawiadomienie znajdzie się w prawie wszystkich hotelach, wakacje dla grubych ludzi stają się wyzwaniem”.

Towarzystwo złożyło petycję do jednej z Komisji Bundestagu, aby ta włączyła dyskryminację „wagową” do ogólnej ustawy o równym traktowaniu.

Niemieckie legendy a rasizm

Z falą krytyki w mediach, tak niemieckich, jak i międzynarodowych walczy też niemiecki Volkswagen. Grupa, której reputacja i tak już została nadszarpnięta przez aferę z olejem napędowym, teraz dodatkowo przeprasza za klip reklamowy – zdaniem niektórych – mającym znamiona rasizmu. Jak czytamy w „Der Spiegel”, w klipie pokazano mężczyznę o ciemnej skórze przed golfem, który został popchnięty przez dużą rękę. Ręka wskakuje kierunek do budynku nad wejściem którego widnieje napis „Petit Colon” (mały osadnik). Zostało to odczytane jako aluzja do europejskiej historii kolonialnej. VW publicznie przeprosił.

O rasistowskiej wrogości mówi otwarcie niemiecka legenda tenisa Boris Becker. „Moje dzieci doświadczają rasistowskiego incydentu co najmniej raz w tygodniu, więc jestem w stałym kontakcie z nimi na ten temat” – czytamy słowa Beckera w „DieWelt”. „Moje czworo dzieci to rasy mieszane” – dodaje. Dwa lata temu jeden z jego synów Beckera,Noah został zniesławiony przez polityka skrajnie prawicowej partii AfD (Alternative fuer Deutschland).

Trzykrotny zwycięzca Wimbledonu został z kolei w zeszłym tygodniu ostro skrytykowany za udział w demonstracji przeciwko rasizmowi w Londynie - i to go zszokowało. „Najbardziej mnie obraziły Niemcy. W mediach społecznościowych nie dostaję nic poza nienawiścią i złośliwością. ”- zaznacza Becker.

Dodał, że trzy matki jego dzieci miały także inny kolor skóry niż on sam. „Więc każdy, kto ma zastrzeżenia do czarnej populacji, atakuje mnie osobiście.” Przede wszystkim był oszołomiony tym, że został zaatakowany przez swoich fanów. „Szczerze mówiąc: poradzę sobie bez takich fanów”.

Uważa, że jego zadaniem jest dać dzieciom siłę, aby wykazywały odpowiedzialną postawę, nawet wobec tych, którzy je zaatakowali, powiedział „Bildam Sonntag”. „Ucz się, dowiaduj się. Im więcej wiesz, tym lepiej. Najwyższy czas położyć kres codziennemu rasizmowi”.

Przeminęło z wiatrem?

W Stanach Zjednoczonych debata na temat tego, w jaki sposób społeczeństwo amerykańskie radzi sobie z rasizmem, została ponownie rozpalona, co skłoniło także środowisko medialne do bliższego przyjrzenia się swoim programom.Amerykański serwis streamingowy HBO Max usunął ze swojej listy klasyczny film „Przeminęło z wiatrem” – podaje „Der Stern”. Jak czytamy w uzasadnieniu, film „Pokazuje etniczne i rasistowskie uprzedzenia”.

Darnell Hunt z University of California Institute of Social Sciences powiedział: „Z czysto filmowego punktu widzenia był to wspaniały film, zdobywca Oscara o znaczeniu historycznym. Z drugiej strony jest to film, który gloryfikuje niewolniczą pracę na plantacjach”.

Aktorka Hattie McDaniel, za rolę niani w filmie „Przeminęło z wiatrem”,w 1940 roku otrzymała Oscara dla najlepszej aktorki drugoplanowej. Była pierwszą afroamerykańską aktorką, która zdobyła nagrodę. Mówi się, że podczas gali została razem ze swoim afroamerykańskim towarzyszem oddzielona od innych nominowanych, posadzono ich przy osobnym stole.

Zakaz zwierząt domowych dla Żydów

Po dojściu nazistów do władzy Żydzi byli stopniowo rabowani: z prestiżu, zawodu i dobytku.  

„Zakaz zwierząt domowych był kolejnym krokiem na drodze do całkowitego pozbawienia praw Żydów w Niemczech” – czytamy w „Die Deutsche Welle”.
Zakaz został wprowadzony w momencie, kiedy rozpoczęły się masowe deportacje Żydów.

„Schrittweise”, czyli tłumacząc z niemieckiego „stopniowo” przesuwano granice. Dyskryminacja jest obok nas, pytanie tylko na ile ją zauważamy i na ile pozwalamy, by zataczała coraz dalsze kręgi. Jak podkreślił prezydent Niemiec Frank -Walter Steinmeier: „Es reichtnichtaus ,kein Rassistzusein’. Wir muessen Antirassistensein!, co znaczy „Nie wystarczy nie być rasistą.Musimy być antyrasistami”.

Autor: Julia Glapińska

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ