GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Czy kupowanie przez NBP długu publicznego za pośrednictwem giełdy to dobry pomysł?

21 czerwca 2020, 23:41 / Opinia dr. Piotra Zegadło. Zdjęcie: wikimedia commons

W niedawnym wywiadzie dla naszego portalu, prezes GPW, Marek Dietl ogłosił, że gdyby NBP chciał kupować dług Polski przez platformę TBSP, wówczas bank będzie zwolniony ze wszelkich opłat [link]. O tym, czy to dobry pomysł zapytaliśmy dr Piotra Zegadło, eksperta w dziedzinie finansów z Akademii Leona Koźmińskiego. 

W marcu 2020 roku luzowanie ilościowe stało się w Polsce faktem. Narodowy Bank Polski zaczął wtedy skupować polskie obligacje skarbowe na rynku wtórnym, niedługo później rozszerzając wachlarz aktywów możliwych do nabycia o dłużne papiery wartościowe gwarantowane przez Skarb Państwa. Zgodnie z wypowiedziami prezesa NBP, do początku czerwca bank centralny nabył takie obligacje za kwotę ok. 91 mld zł.

Zasadniczym celem tych operacji jest zapewnienie płynności rynkowej oraz dalsze łagodzenie polityki pieniężnej, które przy stopach procentowych bliskich zeru staje się coraz trudniejsze do uzyskania konwencjonalnymi metodami. Wydaje się jednak, że innym istotnym efektem zaangażowania NBP na rynku obligacji skarbowych ma być również stabilizowanie rentowności tych papierów wartościowych w obliczu „wirusowych” zawirowań i potrzeby sfinansowania rządowych działań antykryzysowych.

Dotychczas zakupy banku centralnego były realizowane w formie przetargów skupu. Nie obyło się bez pewnych kontrowersji związanych z prawdopodobnym zakupem obligacji od Banku Gospodarstwa Krajowego, bezpośrednio po nabyciu ich przez BGK w formule private placement.  Po zmianie regulaminu rynku Treasury BondSpot Poland, NBP został dopuszczony do dokonywania transakcji na tej platformie jako tzw. Market Maker, wystawiający własne oferty kupna i sprzedaży skarbowych papierów wartościowych (SPW), lub Market Taker, mogący jedynie akceptować (całościowo bądź częściowo) oferty Market Makerów. Korzystanie przez bank centralny z BondSpotu może zwiększyć transparentność operacji dokonywanych w ramach luzowania ilościowego i potencjalnie mieć silniejsze przełożenie na ceny rynkowe obligacji skarbowych niż inne formy skupu.

Pewną dwuznaczność wprowadza jednak fakt, że to podczas każdego dnia obrotu na BondSpot ustala się kursy fixingowe SPW – zgodnie z Regulaminem Fixingu Skarbowych Papierów Wartościowych określonym przez… Narodowy Bank Polski, który jest organizatorem fixingu SPW. Ponadto, NBP jako organizator fixingu, zgodnie z regulaminem jest zobowiązany „do zachowania bezwzględnej poufności informacji uzyskanych od Uczestników Fixingu SPW” związanych z przebiegiem sesji. Nie jest do końca jasne, jakie potencjalne komplikacje mogłaby nieść za sobą taka podwójna rola NBP na BondSpocie, choć wcale nie muszą one wystąpić.

O ile zwiększenie transparentności działań NBP w zakresie luzowania ilościowego można oceniać pozytywnie, to rozmaite niuanse techniczne i prawne przypominają nam o tym, że taki sposób prowadzenia polityki pieniężnej nie jest standardowy i nie powinien się standardem stać. Pozostaje mieć nadzieję, że bank centralny w miarę rozwoju sytuacji będzie stosował przejrzystą politykę informacyjną, a powrót do monetarnej „normalności” nastąpi tak szybko, jak będzie to realistycznie możliwe.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ