GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Jak pandemia wpłynęła na rynki energii elektrycznej? Kto jest zwycięzcą, a kto przegranym?

22 czerwca 2020, 23:32 / Opracowanie autorskie Macieja Gackiego i Patryka Rojka. Zdjęcie: pixabay
Jak pandemia wpłynęła na rynki energii elektrycznej? Kto jest zwycięzcą, a kto przegranym?
Maciej Gacki
Maciej Gacki

Analityk, student energetyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy łączy wiedzę zdobytą na uczelni technicznej z ekonomią.

O europejskim rynku energii w dobie pandemii koronawirusa dyskutowała społeczność akademicka podczas internetowego webinaru prowadzonego przez Patryka Rojka oraz Macieja Gackiego, alumnów SKN Energetyki, zawodowo związanych z rynkiem energii.

Na początku zarysowano sytuację na rynkach związanych z handlem energią. Prelegenci zauważyli, że ceny kontraktów emisyjnych oraz ceny paliw spadły dość znacznie. Zaprezentowano również dane dotyczące cen energii.

Spadek cen energii r/r, kwiecień [Euro, %]

 

Opracowanie Patryka Rojka na podstawie ENTSO-E Transparency

Widać wyraźne spadki cen rok do roku. Szwecja odnotowała aż ponad 80% spadek cen. Następne miejsca zajęły państwa najbardziej dotknięte epidemią – Hiszpania oraz Włochy. Przeanalizowano również produkcję energii elektrycznej w kilku europejskich krajach, które charakteryzują się różnymi typami miksów paliwowych: od Francji bogatej w reaktory jądrowe, przez Niemcy charakteryzujące się dużą ilością turbin wiatrowych, kończąc na państwach, które produkują energię z węgla kamiennego oraz brunatnego, czyli Polsce i Czechach. Zastanawiano się również, czy spadki cen paliw i cen kontraktów emisyjnych wpłyną pozytywnie na rentowność jednostek cieplnych na tyle, aby przy spadającym zapotrzebowaniu na energię elektryczną były konkurencyjne na rynku. Po analizie zauważono, że jednostki, które znajdują się na dalszych pozycjach w Merit Order wykazywały się znaczeni mniejszą produkcją, niż reszta jednostek. W Polsce to bloki opalane węglem kamiennym, we Francji i Hiszpanii to jednostki gazowe, a w Czechach na gorszej pozycji znajdują się jednostki opalane węglem brunatnym. W dobrej sytuacji znajdują się jednostki odnawialne oraz bloki jądrowe, czyli te elektrownie, które posiadają bardzo niski koszt krańcowy.

Udział poszczególnych paliw w produkcji energii elektrycznej we Francji [%]

 

Opracowanie Macieja Gackiego na podstawie ENTSO-E Transparency

 

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z webinarem: http://bitly.pl/auFwI

 

Maciej Gacki, Patryk Rojek/ SKNE

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

2 komentarze

czytelnik
czytelnik
24 czerwca 2020, 11:26
drobna, zyczliwa sugestia: o jakich cenach mowa w artkule? spot, futures.. ? za jaki okres? "ceny paliw spadły dość znacznie" - dosc znacznie nie jest wyrazeniem precyzyjnym.
ODPOWIEDZ
SKNE
SKNE
24 czerwca 2020, 14:36
Badane ceny energii elektrycznej dotyczą RDN - dane opublikowane na portalu ENTSO-E Transparency (obowiązek wynikający z art. 12 Rozporządzenia 543/2013). Porównywana jest uśredniona cena miesięczna (średnia arytmetyczna z poszczególnych podstawowych okresów handlowych).

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ