GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Glapińska: Oktoberfest, Wytrzymałość i Elon Musk

25 czerwca 2020, 23:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Glapińska: Oktoberfest, Wytrzymałość i Elon Musk

„Oktoberfest to największy i najpiękniejszy festyn ludowy na świecie” – mówił w niemieckich mediach premier Bawarii Markus Soeder, kiedy z ciężkim sercem ogłaszał, że legendarny Oktoberfest, czyli święto piwa, po raz pierwszy od czasu II wojny światowej zostanie odwołany.

„Wydarzenie, które odbywa się co roku pod koniec września, mogłoby przyciągnąć nawet 6 milionów gości, co w sytuacji, w której nie ma jeszcze szczepionki na koronawirusa byłoby bardzo niebezpieczne” - tłumaczył swoją decyzję Soeder. „Życie z koronawirusem oznacza ostrożne życie” - dodał. Na liczących 42 hektary „Theresienwiese” - „Błoniach Teresy”w Monachium, z pewnością ciężko byłoby utrzymać zalecane z powodu pandemii odstępy.

Oktoberfest a epidemie

Oktoberfest już wcześniej padał ofiarą epidemii – cholera sprawiła, że piwne namioty stały puste w roku 1854 i 1873.  Nie doszło do niego także w 1923 roku wskutek szalejącej hiperinflacji; nie odbywał się też podczas wojen światowych.

Odwołanie Oktoberfest to druzgocący cios, którego wpływ rozciągnie się poza festiwal i boleśnie dotknie takie sektory jak gastronomia i hotelarstwo. Stacja „Deutsche Welle” cytowała słowa burmistrza Monachium Dietera Reitera z SPD, który mówił ze swojej strony „o trudnej chwili pod względem emocjonalnym, ale także ekonomicznym”. Oktoberfest jest dla wielu ludzi „najważniejszym wydarzeniem” roku. Odwołanie go jest dla nich „gorzką pigułką – dodał Reiter. Burmistrz Monachium podkreślił, że obroty podczas dożynek chmielnych wynoszą od 1,2 do 1,3 miliarda euro. W ubiegłym roku na Okrtoberfest przybyło 6,3 miliona osób, które wypiły 7,3 mln litrowych kufli piwa. Oktoberfest chętnie odwiedzają goście z USA i Wielkiej Brytanii. Bawarczykom pozostaje mieć nadzieję, że w przyszłym roku Oktoberfest odbędzie się z pełną pompą i rozmachem. Póki co pozostaje wytrwałość.

11 milionów ludzi leci na Marsa

„Wytrwałość” (z angielskiego „Perseverance”) - tak nazywa się robot, którego amerykańska stacja kosmiczna chce wysłać na Marsa – podaje „Der Spiegel”. Zaledwie kilka tygodni temu wystrzelono pierwszą rakietę Space-X z dwoma amerykańskimi astronautami na pokładzie. Astronauci z NASA, Robert Behnken i Douglas Hurley polecieli na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kolejny spektakularny start jest planowany na 17 lipca. Łazik NASA o nazwie „Wytrwałość” wystartuje również z Cape Canaveral na Florydzie. Robot waży około 1000 kg i jest mniej więcej wielkości małego auta. „Łazik będzie szukał śladów przeszłego życia, będzie testował nowe technologie i zbierał próbki kamieni, które zostaną sprowadzone na Ziemię” - cytuje słowa przedstawiciela amerykańskiej stacji kosmicznej „Der Spiegel”. Robot o wartości 2,5 miliarda dolarów był wcześniej projektowany i budowany pod roboczym tytułem „Mars 2020” przez około 8 lat. Łazik będzie miał na pokładzie także nazwiska prawie 11 milionów ludzi. Nazwiska  zostały wypalone na 3 chipach wielkości paznokcia. Do udziału w kampanii „Sent your name to MARS” NASA zaprosiła ludzi z całego świata. Jeśli misja łazika „Wytrwałość” zakończy się sukcesem, byłby to już piąty łazik, który NASA wysłała na Marsa.

Nie „Wytrwałość”, a „X AE A-12 Musk”- tak oryginalne imię nadał szef Tesli Elon Musk swojemu synowi. Jak czytamy w „Die Welt” „X” oznacza nieznaną zmienną, „AE” oznacza w języku elfim sztuczną inteligencję, „A12” odnosi się do nazwy ulubionego samolotu wojskowego Muska, „A” nawiązuje do ulubionej piosenki Muska „Archangel”.

Imię brzmiące jak łamigłówka jest bez wątpienia oryginalne. Ale chyba nie powinno dziwić, skoro wybierał je sam Elon Musk. Do dziś Międzynarodowa Stacja Kosmiczna nie posiada własnego imienia. A zatem? Musk z pewnością nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Autor: Julia Glapińska
Absolwentka Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Warszawskiego. Posiada wieloletnie telewizyjne doświadczenie dziennikarskie i w obszarze public relations. Mieszka na stałe w Niemczech.

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ