GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Tomkiewicz: szczegóły nowelizacji budżetu będą w dużej mierze decyzją polityczną

29 czerwca 2020, 23:50 / Opinia prof. Jacka Tomkiewicza dla PolishBrief. Zdjęcie: wikimedia commons
Tomkiewicz: szczegóły nowelizacji budżetu będą w dużej mierze decyzją polityczną

Nowelizacja ustawy budżetowej jest koniecznością, bo budżet określa prognozę dochodów oraz limit wydatków i deficytu. Jeśli więc dochody są niższe niż przewidywano, to brak nowelizacji oznaczałby bardzo głębokie cięcia wydatków budżetowych, co z powodów prawnych (wydatki zapisane w aktach prawnych), ekonomicznych (w czasie recesji cięcia wydatków pogłębiają kryzys) i politycznych jest niemożliwe. Komentuje prof. Jacek Tomkiewicz, ekonomista z Akademii Leona Koźmińskiego dla PolishBrief.pl

Nowelizacja ustawy budżetowej będzie więc dostosowaniem zapisów do nowej rzeczywistości, czyli pokazaniem jak duży będzie deficyt budżetu wobec malejących dochodów podatkowych. Po maju deficyt w budżecie sięgnął 25 mld złotych, więc można szacować, że nowelizacja będzie zakładała deficyt w wysokości około 50 mld złotych. Trzeba pamiętać, że budżet państwa to tylko część systemu finansów publicznych. Recesja, rosnące bezrobocie i programy pomocowe komplikują też finanse Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i samorządów, których budżety silnie zależą od dochodów z PIT i CIT. Osobną kwestią są działania Polskiego Funduszu Rozwoju, który nie jest klasyfikowany jako część systemu finansów publicznych. Podsumowując, nowelizacja ustawy budżetowej jest niewątpliwie pewna, a jej szczegóły będą w dużej mierze decyzją polityczną o sposobie przedstawienia stanu finansów państwa.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

1 komentarz

xsad
xsad
30 czerwca 2020, 10:45
prof. Tomkiewicz to taki jest antrządowy :D
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ