GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Jak optymalnie wykorzystać środki i mechanizmy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?

1 lipca 2020, 23:15 / Opracowanie własne. Grafika: zespół Europower
Jak optymalnie wykorzystać środki i mechanizmy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji?
Maciej Gacki
Maciej Gacki

Analityk, student energetyki na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej. W swojej pracy łączy wiedzę zdobytą na uczelni technicznej z ekonomią.

Jak optymalnie wykorzystać środki i mechanizmy Funduszu Sprawiedliwej Transformacji? To pytanie zadaje sobie obecnie wielu specjalistów, ekspertów oraz polityków, którym nie jest obojętny scenariusz transformacji energetycznej w Polsce. To również temat jednego z panelu poprowadzonego 29 czerwca 2020 na pierwszym dniu Konferencji Europower. Panelistami byli:

- Grzegorz Puda, Sekretarz Stanu, Minister Funduszy i Polityki Regionalnej

- Anna Chmielewska, Associate Director, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju

- dr Janusz Michałek, Prezes Zarządu, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Panel moderowała Katarzyna Szwarc, Board Member & Lead Researcher z Fundacji Instrat.

Inwestorzy, którzy poszukują nowych terenów inwestycyjnych, poszukują terenów w świetnych lokalizacjach oraz z dobrym dojazdem, my takimi terenami dysponujemy, problem w tym, że wiele z tych terenów nie spełnia wymogów na przykład środowiskowych. I tutaj trzeba przeznaczyć duże środki finansowe aby te tereny przystosować do zapotrzebowania inwestorów - powiedział minister Puda. Podkreślił również, że obecnie staramy się, aby transformacja była mniej dotkliwa, niż w latach ‘90. Fundusz Sprawiedliwej Transformacji nie dotyczy tylko województwa śląskiego, ale również innych 5 województw kwalifikujących się, czyli: wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, lubelskiego oraz małopolskiego.

Anna Chmielewska z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju zaznaczyła,  że bank już od wielu lat angażuje się w zieloną działalność. Od 2006 roku zostały sfinansowane projekty za 34 miliardy euro. Bank obecnie szuka dla siebie miejsca w transformacji, aby zaangażować się tam, gdzie ma już doświadczenie. Dyrektor Chmielewska wymienia trzy takie płaszczyzny. Pierwsza z nich to przekształcanie zakładów i działalności wysokoemisyjnych na takie, które spełniają paradygmat gospodarki niskoemisyjnej. Następnie pomoc dla pracowników, którzy będą musieli się przekwalifikować. Trzecia płaszczyzna to wspieranie dywersyfikacji działalności ekonomicznej, wspieranie małych i średnich przedsiębiorstw. Pani Dyrektor podsumowała swoją wypowiedź stwierdzeniem, że to, co teraz robimy powinno zostać w gospodarce na dłużej i budować jej konkurencyjność na długie lata.

Prezes Janusz Michałek z Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, zaznacza, że region już teraz zmierza w zieloną stronę. KSSP ma dobre doświadczenia w tym zakresie, strefa została powołana w latach ’90 w trakcie ówczesnej transformacji, a dzisiaj jest to jedna z najlepszych stref na świecie, gdzie istnieje 90 tysięcy miejsc pracy. Prezes zaznacza również, że dzisiaj inwestor nie jest zainteresowany tylko wykupem ziemi. Inwestor chce mieć partnera, który pomoże mu w akomodacji, pomoże w pozyskaniu finansowania. Śląsk jest bardzo dobrym regionem dla tego typu inwestycji, ponieważ posiada dobrą infrastrukturę, a problemy charakterystyczne dla obszarów pogórniczych i poprzemysłowych chce przekuć w szanse. Prezes podkreśla, że aby pozyskać efektywnie fundusze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, muszę być napisane konkretne projekty, nawet już rozpoczęte. Istotne jest również posiadanie wkładu własnego do tych projektów. Reasumując, KSSE chce być partnerem w intratnych inwestycjach, przynoszących korzyści na długie lata.

Natomiast Pani Dyrektor Chmielewska z EBOR mówi, że kapitał biznesowy jest bardzo potrzebny w transformacji energetyki. Zarówno pieniądze pochodzące ze spółek skarbu państwa, jak i kapitał czysto prywatny. Istnieje też duża przestrzeń dla inwestorów pasywnych. Tutaj odegrać dużą rolę mogą zielone obligacje, bądź szerzej, obligacje wpływające pozytywnie na transformację.  Warto również zaznaczyć, że zielona transformacja to temat nie tylko energetyki, ale tez wielu innych branż. Pani Dyrektor wyraziła nadzieję, że środki z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji uzupełnione środkami prywatnymi będą wprowadzać nową konkurencyjność dla regionów. Zauważyła jednak, że sytuacja z COVID-19 sprawia, że konkurencja przy pozyskaniu dotacji jest większa niż przed pandemią.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ