GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Sierakowska: Ujemne ceny czarnego złota rozpaliły wyobraźnię inwestorów i konsumentów

5 lipca 2020, 23:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Sierakowska: Ujemne ceny czarnego złota rozpaliły wyobraźnię inwestorów  i konsumentów
Biuletyn gospodarczy  Rynek Opinii
Biuletyn gospodarczy Rynek Opinii

Biuletyn Gospodarczy Rynek Opinii. Wydawca: Instytut Jagielloński

20 kwietnia 2020 roku świat obiegła wiadomość o wydarzeniu bez precedensu: notowania ropy naftowej spadły poniżej zera. Ujemne ceny “czarnego złota” rozpaliły wyobraźnię inwestorów i konsumentów, ale przede wszystkim zwróciły uwagę na to, że sytuacja, w której obecnie znajduje się rynek ropy naftowej, jest wyjątkowo trudna.

Bieżący rok z pewnością przejdzie do historii jako czas wyjątkowej w swoich skutkach pandemii koronawirusa. Ograniczenie działania wielu zakładów przemysłowych oraz bariery związane z przemieszczaniem się całkowicie zmieniły krajobraz na globalnym rynku ropy naftowej. Drastycznie spadł popyt na paliwa, co poskutkowało gwałtowną przeceną ropy naftowej.

Ceny ropy naftowej spadały już od początku bieżącego roku. Początkiem stycznia notowania amerykańskiej ropy gatunku WTI przekraczały 60 USD za baryłkę, a ceny europejskiej ropy Brent sięgały 70 USD za baryłkę. Dwa miesiące później ceny obu rodzajów ropy naftowej wynosiły odpowiednio: około 40 USD i 50 USD za baryłkę. Prawdziwy, negatywny przełom przyniosła sesja 6 marca, kiedy to nastąpiło fiasko porozumienia handlowego OPEC+. W  późniejszych tygodniach notowania ropy osuwały się coraz niżej, by pod koniec kwietnia zniżkować do rejonu odpowiednio 10
i 20 USD za baryłkę.

Ujemne ceny ropy naftowej dotyczyły wygasających majowych kontraktów na amerykański surowiec gatunku WTI. W obliczu przepełnionych magazynów w Cushing w Oklahomie, traderzy panicznie pozbywali się kontraktów, gotowi byli nawet dopłacić za oddalenie problemu w postaci konieczności dostarczenia surowca do Cushing.

Chociaż w przypadku pozostałych rodzajów ropy naftowej sytuacja z zapasami nie jest tak trudna, to obawy o przepełnienie globalnych magazynów nie są wcale oderwane od rzeczywistości. Taki scenariusz byłby realny w przypadku zbyt powolnego cięcia produkcji ropy naftowej lub przedłużającego się okresu zmniejszonego popytu na ten surowiec.

Tymczasem oba składniki równania są trudne do szczegółowego oszacowania. Popyt na ropę naftową jest ściśle uzależniony od terminu i tempa otwierania się gospodarek po wcześniejszym okresie znaczącego ograniczenia w ich funkcjonowaniu. Ten proces już trwa, ale przebiega on stopniowo i nie ma pewności, kiedy globalna gospodarka powróci do „normalności”, zwłaszcza że istnieje zagrożenie pojawienia się drugiej fali pandemii.

Równie problematyczne jest oszacowanie wielkości przyszłej podaży. Solidne próby zapobieżenia potężnej nadpodaży pojawiły się ze strony OPEC+ (kartelu OPEC wraz z kilkoma krajami spoza organizacji, m.in. Rosji) – duże cięcia wydobycia ropy w OPEC+ zostały wprowadzone wraz
z początkiem maja i według obecnych założeń, potrwają nawet do 2022 r. Z kolei w Stanach Zjednoczonych wydobycie ropy jest w prywatnych rękach, co również przekłada się na spadki
w produkcji surowca, jednak są one mniej wyraźne. Faktem jest, że próby stanowych interwencji na razie zakończyły się fiaskiem.

Jaka przyszłość czeka ceny ropy naftowej? Jest duża szansa, że kulminacja pesymizmu jest już za nami. Nie oznacza to jednak, że ceny ropy naftowej szybko wzrosną. Na przeszkodzie stoi perspektywa globalnej nadwyżki oraz kluczowy, a jednocześnie najbardziej nieprzewidywalny, czynnik: pandemia.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ