GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

MF: Deficyt w budżecie wyniósł ok. 17 mld zł na koniec czerwca

7 lipca 2020, 11:49 / źródło: Warszawa, ISBNews / zdjęcie: pixabay
MF: Deficyt w budżecie wyniósł ok. 17 mld zł na koniec czerwca

W budżecie państwa na koniec czerwca br. odnotowano deficyt w wysokości ok. 17 mld zł, podało Ministerstwo Finansów (MF). Na koniec maja deficyt wynosił 25,88 mld zł.

"Deficyt po czerwcu br. jest o ponad 8,8 mld zł niższy niż po maju br. (niemal 26 mld zł) i wynosi ok. 17 mld zł. Dzięki dobrej współpracy rządu i banku centralnego udało się pozyskać środki z wpłaty z zysku NBP w wysokości 7,4 mld zł. Była ona założona w projekcie ustawy budżetowej i w samej ustawie budżetowej. Tak dobry wynik to również efekt oszczędnego gospodarowanie środkami publicznymi i dobrego zarządzania gospodarką" - czytamy w komunikacie.

Dochody budżetu państwa ogółem w okresie styczeń-czerwiec są wyższe o ok. 3% r/r, podał także resort.

"Sytuacja budżetowa po odmrożeniu gospodarki poprawiła się. Dochody budżetu państwa ogółem w okresie I-VI są wyższe o ok. 3 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (197,5 mld zł w 2020 r. wobec 192,2 mld zł w 2019 r.). W czerwcu dochody podatkowe były wyższe o ok. 9 proc. r/r (29,2 mld zł w 2020 r. wobec 26,7 mld zł w 2019 r.)" - czytamy w komunikacie.

W czerwcu miesiąc do miesiąca nastąpiły bardzo wyraźne odbicia w dochodach z podatku akcyzowego i w podatkach dochodowych. Resort podkreśla, że szczególne widoczne jest ono w podatku CIT. Drugi miesiąc z rzędu następuje trwały wzrost z podatków CIT. Oznacza to, że nadrabiana jest luka między wykonaniem budżetu państwa a harmonogramem, podsumowano w materiale.

Wcześniej resort podał, prezentując szacunkowe dane, że w budżecie państwa na koniec maja br. odnotowano deficyt w wysokości 25,88 mld zł. Dochody w styczniu-maju wyniosły dochody 157,07 mld zł, tj. 36,1% planu. Wykonanie wydatków budżetu państwa w okresie styczeń-maj 2020 r. wyniosło 182,95 mld zł, tj. 42% rocznego planu.

(ISBnews)

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ