GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Glapińska: Niemcy przejmują stery w Unii Europejskiej

7 lipca 2020, 23:50 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Glapińska: Niemcy przejmują stery w Unii Europejskiej

Walka z największym kryzysem gospodarczym od czasów II wojny światowej, negocjacje budżetowei dokończenie Brexitu - z takimi wyzwaniami zmierzy się Unia Europejska pod niemiecką prezydencją. Dla Angeli Merkel będzie to prawdopodobnie ostatnia wielka europejska misja. Wkrótce bowiem kanclerz przejdzie na polityczną emeryturę.

Wybuchowy czas

Jak podkreśla niemiecka stacja informacyjna „ntv”, Niemcy przejęły prezydencję w wybuchowym czasie. Oczekiwania są ogromne, także w stosunku do Angeli Merkel. Pytanie jednak, ile władzy mają tak naprawdę Niemcy?

Swoboda w działaniu?

Przewodnictwo państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej zmienia się co sześć miesięcy. Niemcy przejęły przewodnictwo  z dniem 1 lipca po Chorwacji.Wśród ich zadań będzie m.in. kierowanie pracami nad unijnym ustawodawstwem czy pełnienie funkcji mediatora.

„Prezydencja UE nie oznacza, że Niemcy mogą działać tak jak chcą” – podkreśla stacja „ntv”. Przepisy wymagają nie tylko zgody co najmniej większości państw członkowskich, ale też Komisji Europejskiej i Europejskiego Parlamentu. Prezydencja nadaje jednak tok prowadzonym dyskusjom. Niemcy z pewnością zechcą ustalić własne priorytety, które mogą rzutować na przebieg prac. Oczekiwania wobec kanclerz są ogromne.

Rollercoaster

Niemiecka telewizja zaznacza, że dla Merkel bycie przez ostatnie lata kanclerzem Niemiec było „jazdą kolejką górską”. Zwłaszcza w 2010 roku, kiedy jej reputacja w czasie kryzysu euro bardzo spadła. Jej polityka wobec uchodźców także podzieliła kraje UE. Do historii przejdzie pewnie jej zawołanie w związku z falą uchodźców: „Wir schaffen es” („Damy radę!).
„Rok przed zakończeniem swojej kadencji polityk CDU może być teraz w obliczu największej próby. I ma szansę na zapisanie się w książkach historii jako Wielki Europejczyk” – podkreśla stacja ntv.

Razem dla Europy

Hasło niemieckiej prezydencji to "Razem na rzecz odbudowy Europy". Motto wiele mówi o czasie, na który przypadła. Świat zmaga się z największym kryzysem gospodarczym od lat, trzeba na nowo ułożyć relacje z Wielką Brytanią, a obok tego cały czas pozostaje temat zmian klimatu. Nic więc dziwnego, że oczekiwania wobec najsilniejszego gospodarczo państwa w UE są wysokie.
„Der Spiegel”podkreśla, że presja jest ogromna i przytacza słowa szefa Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, Manfreda Webera (CSU): „Prezydencja niemiecka w Radzie będzie miała kluczowe znaczenie dla sukcesu gospodarczego i politycznego odbudowy”.
Podczas ostatniego spotkania z europejskimi dziennikarzami, Merkel podkreśliła, że „w interesie Niemiec jest utrzymanie jednolitego rynku, integracja Unii Europejskiej, a nie jej rozpad. To, co dobre dla Europy, jest dobre również dla nas”.

Walka o budżet

Jednym z głównych celów, jakie wyznaczyły sobie Niemcy, jest wspieranie odbudowy europejskiej gospodarki. „Wirus musi zostać powstrzymany, europejska gospodarka odbudowana, a spójność społeczna wzmocniona w Europie” –podkreślają władze Niemiec. W tym celu należy szybko podjąć decyzję o planowanym programie naprawy gospodarczej o wartości miliarda euro, wraz z kolejnym siedmioletnim budżetem UE do 2027 r., o ile to możliwe już na specjalnym szczycie w Brukseli w dniach 17–18 lipca. Komisja Europejska zaplanowała też program kryzysowy o wartości 750 mld euro. Wśród 27 państw członkowskich ta suma, finansowanie długu i rodzaj pomocy nadal wywołują kontrowersje.

Jednocześnie Merkel chce usprawnić ochronę klimatu i cyfryzację. Minister spraw zagranicznych Niemiec HeikoMaas wspomniał o dwóch innych kwestiach: uporządkowanym zakończeniu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE pod koniec rokuoraz o silniejszej roli Europy między światowymi mocarstwami USA, Chinami i Rosją. Jak podkreśla „Deutsche Welle”-„Do końca 2010 roku obowiązuje jeszcze okres przejściowy, w którym Wielka Brytania należy jeszcze do unii celnej. Od 1 stycznia 2021 Brytyjczycy znajdą się za burtą UE. Jeśli do tego czasu nie uda się wynegocjować porozumienia, automatycznie pojawią się cła. Wymiana towarów i usług będzie droższa i bardziej czasochłonna – dla gospodarki sprowadzonej do parteru przez kryzys – to koszmar”.

Wszystkie ręce na pokład

Rząd Niemiec znacznie rozszerzył na czas prezydencji swoją reprezentację w Brukseli. Liczba urzędników i dyplomatów wzrosła tymczasowo z 250 do 400 osób.

Ostatnia misja „cesarzowej Europy”

Angela Merkel już jakiś czas temu zapowiedziała, że wraz z niemieckimi wyborami parlamentarnymi, zaplanowanymi na jesień 2021 roku, zakończy swoją polityczną karierę. Wygląda więc na to, że przewodnictwo Niemiec w UE będzie jedną z ostatnich europejskich misji "cesarzowej Europy", która niemieckim kanclerzem jest nieprzerwanie od 2005 roku.
Niemcy przejęły prezydencję w Radzie UE już po raz trzynasty (ostatnio w pierwszym półroczu 2007 roku). W styczniu 2021 roku prezydencję w UE przejmie Portugalia. Polska przejmie tę funkcjęw 2025 roku.

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ