GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
opinie

Kowalski: Innowacje to czynnik sprzyjający wyjściu z kryzysu społeczno-gospodarczego

13 lipca 2020, 23:01 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay

Teoria ekonomii uzasadnia postrzeganie innowacji jako czynnika sprzyjającego wyjściu z kryzysu społeczno-gospodarczego związanego z pandemią COVID-19. Przykładowo, koncepcja twórczej destrukcji (creative destruction) J.A. Schumpetera wskazuje na innowacje, które przyczyniają się do pokonywania przeszkód w cyklicznym rozwoju gospodarki.

Kryzys gospodarczy zapoczątkowany rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 spowodował konieczność rozwijania innowacyjnych rozwiązań, w szczególności w dwóch obszarach:

1)    technologii komunikacyjno-informacyjnych, które umożliwiają m.in. upowszechnianie i usprawnianie telemedycyny,telepracy i teleedukacji w celu zwiększania bezpieczeństwa zdrowotnego i przynajmniej częściowego łagodzenia skutków trudności wywołanej pandemią.
2)    prac nad lekami innowacyjnymi, w szczególności nad sposobami szybkiego wykrywania wirusa SARS-CoV-2,szczepionką przeciwko niemu oraz środkami farmaceutycznymi łagodzącymi przebieg choroby COVID-19.

Kołem zamachowym wielu gospodarek w okresie pandemii COVID-19 i po jej opanowaniu może być  rozwój technologii informacyjno-komunikacyjnych i transformacja w kierunku tzw. Przemysłu 4.0. Działania podejmowane w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa mogą więc przyśpieszyć czwartą rewolucję przemysłową opierającą się na technologiach cyfrowych. Ich katalog nie może być pełny, gdyż nieustannie powstają nowe rozwiązania, ale można wymienić najważniejsze elementy: wykorzystywanie wielkich zbiorów danych(big data), przetwarzanie danych w chmurze(cloud computing), digitalizacja produkcji, sztuczna inteligencja, drukowanie przestrzenne 3D, wykorzystywanie łączności mobilnej do transmisji danych z urządzeń czyli Internet rzeczy(Internet of Things, IoT) czy automatyzacja procesów produkcyjnych (robotyzacja). W efekcie powstaną „inteligentne”fabryki, „inteligentne” produkty.

Branżą, na digitalizację której w sposób szczególny wpływa pandemia COVID-19, jest rynek usług medycznych. Technologie komunikacyjno-informacyjne są wykorzystane dla potrzeb telediagnostyki, telemonitoringu, teleopieki, telenadzoru, telerehabilitacji czy telpsychiatrii. Świadczenie tych usług wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu oraz umiejętności, zarówno przez lekarzy w podmiotach ochrony zdrowia, jak i samych pacjentów.Rozwój telemedycyny prowadzi do zastępowania tradycyjnych metod diagnozowania i leczenia usługami świadczonymi na odległość, wywołując daleko idące zmiany jeśli chodzi o sposób funkcjonowania sektora ochrony zdrowia, w szczególności wykorzystywane kanały komunikacji oraz przepływu informacji. E-zdrowie staje się rynkiem o bardzo dużej dynamice wzrostu, a rozwiązania wprowadzane obecnie będą służyć systemowi zdrowia po wygaszeniu pandemii COVID-19, stając się nieodłącznym elementem zdrowotnego ekosystemu.

Arkadiusz Kowalski
Arkadiusz Kowalski

Kierownik Katedry Badań Gospodarek Państw Azji Wschodniej. Instytut Gospodarki Światowej.Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ