GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Goliszewski: Biznes musi być przygotowany do zmienności

23 lipca 2020, 08:06 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Goliszewski: Biznes musi być przygotowany do zmienności
Biuletyn gospodarczy  Rynek Opinii
Biuletyn gospodarczy Rynek Opinii

Biuletyn Gospodarczy Rynek Opinii. Wydawca: Instytut Jagielloński

Pandemia koronawirusa zmieniła oblicze biznesu. Dobitnie uzmysłowiła nam wszystkim, że z dnia na dzień normalne procesy gospodarcze mogą przestać funkcjonować oraz że na taki scenariusz w przyszłości, wywołany inną pandemią, czy choćby cyberatakiem albo klęską żywiołową, powinniśmy być przygotowani w takim stopniu, w jakim to tylko jest możliwe - komentuje Marek Goliszewski, Prezes BCC, przewodniczący Gospodarczego Gabinetu Cieni BCC

Dotyczy to również legislacji – lepiej przemyśleć i opracować rozwiązania na czas kryzysu przed nim, niż będąc pod ogromną presją czasu – jak było w przypadku specustaw oraz kolejnych odsłon tarcz antykryzysowych z związku z COVID-19.

Jaki biznes w nowej rzeczywistości? Z pewnością bardziej przewidujący, wzmocniony doświadczeniami, przygotowany do nowych wyzwań i jednej, pewnej stałej – czyli zmienności.

Nowego wymiaru nabrał postulat umożliwienia i upowszechnienia pracy zdalnej.

W obecnych realiach stała się ona koniecznością, a nie wyborem, z wszelkimi tego konsekwencjami.  Nie nadąża za nią jeszcze legislacja – co prawda w Tarczy Antykryzysowej nr 4 znalazły się przepisy dot. pracy zdalnej, jednak nie są one wyczerpujące, w dodatku przewidziane jako rozwiązanie tymczasowe, służące przeciwdziałaniu COVID-19 i utracą one moc we wrześniu br. Być może, kiedy świat zacznie wracać do normalności (choć nigdy nie będzie już taki sam), będziemy – jako pracodawcy i pracownicy, niezależnie od płci – częściej korzystać z pracy zdalnej, jako dogodnej opcji.

Z ostatnich badań wynika, że trzy czwarte szefów finansów dużych firm na świecie zapowiedziało, iż nawet po zniesieniu obostrzeń związanych z pandemią część pracowników nie wróci już do biur, a pozostali będą mogli częściej pracować w ramach home office. Również polskie firmy w zakresie pracy zdalnej czeka prawdziwy przełom. Oznacza to nowe wyzwanie dla pracowników i dla menedżerów, którzy będą dużo częściej niż kiedyś zarządzać rozproszonymi zespołami.Diametralnie zmieni się system zarządzania – inaczej będzie wyglądać proces delegowania zadań, ich realizacji i rozliczania. To także konieczne nakłady na odpowiednią infrastrukturę i jeszcze większy bodziec do stosowania rozwiązań przetwarzania i przechowywania danych w chmurze.

Doświadczenie pandemii zmodyfikowało również podejście do powierzchni biurowych. Powstaje właśnie model hybrydowy łączący pracę w biurze z home office. Będzie to miało przełożenie na branżę nieruchomości biurowych.

Ten bardzo trudny czas, był także swoistym „sprawdzam” dla wielu przedsiębiorstw. Firmy, takie jak w Business Centre Club, zdobywcy nagród takich jak: Firma Dobrze Widziana, Lider Polskiego Biznesu, Medal Solidarności Społecznej, czy Ambasador Polskiej Gospodarki, które od lat angażowały się w działania na rzecz swoich lokalnych społeczności i jednocześnie zachowywały się odpowiedzialnie wobec swoich pracowników, klientówi kontrahentów, budowały lojalność, która obecnie daje im znacznie większe szanse na przetrwanie oraz perspektywę na odbudowanie swojej pozycji.

Nieoczywista konsekwencja ostatnich wydarzeń, to wzrost świadomości problemów klimatycznych i ich konsekwencji. Na przykładzie pandemii koronawirusa widzimy jak zewnętrze czynniki mogą szybko i dramatycznie wpływać na nasze życie, jego jakość, sytuację gospodarczą itd..., jak trudno jest przewidzieć dalszy rozwój sytuacji i jak bardzo jesteśmy jako ludzie i całe społeczeństwa bezradni. To może uwrażliwić na inne czekające nas kataklizmy i skłonić do silniejszych działań, aby chronić planetę i nas samych. I że ta perspektywa różnych klęsk żywiołowych i zagrożeń nie jest tak odległa, jak wolimy często myśleć.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ