GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Greta Thunberg o znanych, którzy wpływają na losy świata [FELIETON]

24 lipca 2020, 08:21 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Greta Thunberg o znanych, którzy wpływają na losy świata [FELIETON]

Szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg jako pierwsza została laureatką nagrody„HumanityAward”przyznanej przez portugalską Fundację Gulbenkiana – donosi „Deutsche Presse Agentur”.

Walka na rzecz klimatu
17-latka otrzymała nagrodę w wysokości miliona euro za walkę z globalnym ociepleniem i degradacją środowiska – ogłosiła kilka dni temu prywatna fundacja w Lizbonie. Założycielka ruchu ochrony klimatu „Fridays for Future” została wybrana spośród 136 nominacji z 46 krajów.Przewodniczący jury, Jorge Sampaio, podkreślił, że decyzja o przyznaniu nagrody Thunberg była jednomyślna. Szef jury podkreśla, że udało jej się zmobilizować zwłaszcza młode osoby do walki na rzecz ochrony klimatu.

Thunberg podziękowała za nagrodę za pośrednictwem Twittera. „To wiele dla mnie znaczy i mam nadzieję, że pomoże mi zrobić więcej dobra na świecie” - powiedziała w filmie. Jednocześnie Thunberg obiecała, że cała nagroda pieniężna zostanie jak najszybciej przekazana za pośrednictwem jej fundacji organizacjom, które działają na rzecz klimatu i środowiska.

Pierwsze 100 000 euro trafi na kampanię SOS Amazonia, która jest prowadzona pod egidą brazylijskiej filii ruchu „Fridays for Future” i ma na celu walkę z pandemią COVID-19 w Amazonii. Taka sama kwota trafi do Fundacji „Stop Ecocide”.

Greta Thunberg odniosła się też do zakończonego szczytu w Brukseli. Jej zdaniem zaprezentowane porozumienie szefów państw i rządów UE jest w zakresie klimatu całkowicie niewystarczające. Specjalny szczyt UE przyniósł tylko kilka „miłych słów” oraz kilka niejasnych i niekompletnych celów klimatycznych - napisała na Twitterze17-latka.

Topniejąca przestrzeń do życia
Ze względu na zmiany klimatyczne, niedźwiedzie polarne mogą wyginąć do 2100 roku. Około 25 000 niedźwiedzi nadal żyje na wolności. Według badań opublikowanych w czasopiśmie „Nature Climate Change”, drapieżniki znajdują mniej pożywienia ze względu na zanikanie ich siedlisk w wyniku wzrostu temperatury.„Lód na biegunie północnym drastycznie topnieje” – podkreślają eksperci.

Selfie z niedźwiedziem
Może to zatem ostatnia szansa, aby zrobić sobie selfie z misiem. Choć to z pewnością wyczyn dla odważnych. Jak się okazuje śmiałków gotowych do tego rodzaju wyzwań nie brakuje. W Meksyku (w rezerwacie przyrody Chipinque w San Pedro Garza Garcia) pewna turystka napotkała na szlaku niedźwiedzia brunatnego. Wielu by pewnie spanikowało, albo rzuciło się do ucieczki, pani natomiast postanawia zrobić sobie zdjęcie z dzikim zwierzęciem. Filmik z tego wydarzenia stał się hitem w mediach społecznościowych. Sceny niemal zapierają dech w piersiach: niedźwiedź podchodzi do grupy młodych kobiet, staje na tylnych i obwąchuje ofiary. Kobiety zachowują jednak spokój i nie wykonują gwałtownych ruchów. To widać uspokoiło niedźwiedzia, który po paru chwilach poszedł w swoją stronę.

Wędrujące turystki pewnie nie spodziewały się, że staną się gwiazdami internetu.

Gitara zamiast białego fartucha
„Gwiazdą” niemieckich mediów jest od czasów pandemii COVID-19, niemiecki wirusolog Christian Drosten. Ekspert znany z konferencji prasowych został zaproszony do udziału w występie u boku berlińskiego zespołu punk rockowego ZSK. Zespół już wcześniej zadedykował dyrektorowi berlińskiej Kliniki Charité piosenkę. „Jest bardzo zadowolony z tej piosenki i chciałby zagrać ją z nami na żywo. Bez żartów! To tylko cztery akordy. To powinno być łatwe do nauczenia”- napisał na Twitterze zespół.

Drosten, okrzyknięty przez ZSK „Chuckiem Norrisem nauki”, ostatnio rzadziej pojawiał się publicznie, a także ograniczył swoją obecność w mediach społecznościowych. Kto wie, może naukowiec już ćwiczy do swojego skatepunkowego debiutu.

Tytuł szlachecki z rąk Królowej
Kapitan Thomas „Tom” Moore  - 100-letni brytyjski weteran wojenny stał się sławny po tym jak zebrał ponad 32 miliony funtów (równowartość ponad 35 milionów euro) dla brytyjskiej służby zdrowia na rzecz walki z koronawirusem. Zbiórka była nietypowa o tyle, że weteran postanowił okrążyć 100 razy swój dom o balkoniku. Zrobił to w przeddzień swoich setnych urodzin.

17 lipca kapitan Moore odebrał tytuł szlachecki. Godność nadała osobiście królowa Elżbieta II podczas uroczystej ceremonii na Zamku w Windsorze, w której brała udział rodzina weterana.

„Jest to dla mnie wielkie przeżycie. Nie każdy ma szansę zobaczyć się z Królową, prawda? Myślę, że to będzie dla mnie bardzo miła chwila” - powiedział przed ceremonią Thomas Moore.

Królowa i książę Filip przebywają w zamku Windsor w Wielkiej Brytanii od chwili pandemii koronawirusa, z tego powodu zawieszono wszystkie publiczne spotkania. Monarcha zrobił teraz wyjątek dla 100-latka. Odtąd przed imieniem kapitana pojawia się szlachecki tytuł „Sir”.

David Beckham odwiedził Toma Moore'a w jego domu w Bedfordshire i wręczył mu specjalną koszulkę piłkarską, a także nominację na honorowego kapitana reprezentacji Anglii.

Zbiórka, którą zainicjował Tom Moore trafiła nawet do Księgi Rekordów Guinnessa. Żadna inna osoba nigdy nie zebrała tylu pieniędzy poprzez zbiórkę darowizn. Moore znalazł się również na szczycie brytyjskich list przebojów. Wraz z brytyjskim piosenkarzem i aktorem Michaelem Ballem oraz chórem z NHS ponownie nagrał słynny hymn piłkarski Gerry& The Pacemakers „You Never Walk Alone”, wspinając się na pierwsze miejsce list przebojów.

Pół żartem, pół serio
Kilka dni temu, amerykański raper Kanye West, pierwszy raz oficjalnie wystąpił jako kandydat w kampanii prezydenckiej. Według doniesień medialnych w hali w North Charleston w stanie Karolina Południowa, 43-letni muzyk rozmawiał z zaproszonymi gośćmi m.in. o rasizmie, religii i handlu międzynarodowym. Prasa donosi, że West cierpi na chorobę dwubiegunową. Pomysł, by zostać kolejnym prezydentem Stanów Zjednoczonych przyszedł mu do głowy- jak sam podkreśla - w łazience. West nie zdążył z zebraniem podpisów w wielu stanach i nie wiadomo, czy zdoła zebrać je w tych, w których ma jeszcze na to czas.

Czy Westa można zatem traktować poważnie?
Thomas Greven, ekspert z Instytutu Johna F. Kennedy'ego na Wolnym Uniwersytecie w Berlinie podkreśla dla „Der Spiegel”, że prezydent „całkowicie przestał interesować się afroamerykańskimi wyborcami, w większym stopniu niż jakikolwiek republikański kandydat od wczesnych lat sześćdziesiątych”. Ubiegający się o fotel prezydenta USA Joe Biden nazwał Trumpa „Rasistą”. West może być więc przydatny dla Trumpa, ponieważ mógłby „odebrać jeden głos” kandydatowi Demokratów Joe Bidenowi, jeśli chodzi o elektorat „People of Colour”. West początkowo popierał Trumpa, po namyśle zdecydował się sam kandydować w wyborach. Raper jest jedną z bardziej znanych osób na świecie. Miliony osób słuchają jego muzyki, noszą jego buty i ubrania. Gdy dodać do tego 180 milionów ludzi, którzy śledzą jego żonę na Instagramie, poparcie ze strony Westa mogłoby przechylić szalę w tych wyborach – podkreśla „Der Spiegel”.

W niektórych ankietach Biden prowadzi dziesięcioma punktami procentowymi. „Najmniejsze różnice mogą decydować o wyborze” - mówi Greven. Przykładowo, w wyborach cztery lata temu o Trumpie zadecydowała stosunkowo niewielka liczba 80 000 głosów – przypomina „Der Spiegel”.

Kto zostanie 46-tym prezydentem USA na kolejne cztery lata i czy będzie to ubiegający się o reelekcję Donald Trump? Pięćdziesiąte dziewiąte wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada 2020 roku.

„Einkaufengehen”, czyli kanclerz na zakupach
Osobą, na którą szczególnie w ostatnim czasie są zwrócone oczy całego świata, jest niewątpliwie kanclerz Niemiec, Angela Merkel. Po kilkudniowym maratonie negocjacyjnym w Brukseli, kanclerz postanowiła zwyczajnie wybrać się na zakupy. Klienci i turyści nie kryli zdziwienia, gdy kanclerz wychodziła ze swojego ulubionego supermarketu w Berlinie. W końcu kanclerz też człowiek.

Autor: Julia Glapińska

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ