GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
gospodarka

Mauludiah: współpraca między Polską a Indonezją wykreuje mistrzów inicjatyw w zakresie pojazdów elektrycznych [WYWIAD]

26 lipca 2020, 23:40 / Wywiad PolishBrief. Zdjęcie: Ambasada Indonezji

Z okazji 65 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Indonezją, Izba Przemysłowo - Handlowa Polska Azja organizuje tydzień indonezyjski w dniach 23-28.08 b.r. W związku z wydarzeniem, PolishBrief miał okazję przeprowadzić wywiad z Ambasador Indonezji w Polsce, Panią Siti Nugraha Mauludiah. Rozmawiamy o wielu sprawach, bowiem relacje polsko-indonezyjskie, chociaż dobre, są wyjątkowo słabo obecne w przestrzeni medialnej. Poruszamy między innymi kwestie współpracy w obszarze energetyki i elektromobilności, handlu, obronności, a także edukacji. Zapraszamy do lektury oraz do uczestnictwa w tygodniu Indonezji. 

PolishBrief: Relacje handlowe między Polską a Indonezją są wielowymiarowe, ale dla większości odbiorców tajemnicze. Tymczasem saldo wymiany przekroczyło miliard USD. Czego Indonezyjczycy poszukują w Polsce, a Polacy w Indonezji?

Siti Nugraha Mauludiah: Szczerze mówiąc, Indonezyjski Urząd Statystyczny dysponuje innymi danymi niż polskie. Po stronie indonezyjskiej wolumen handlu wynosi około 600 milionów. Różnica może wynikać z innej metody prezentacji danych statystycznych, w tym możliwości eksportu lub importu przez trzecie kraje. Jednak obie liczby pokazują, że rzeczywiście istnieje znaczny popyt ze strony każdego z naszych krajów, a zatem oba kraje mają wiele możliwości do wykorzystania by powiększyć volumen handlu.

Z naszych statystyk wynika, że ​​Indonezyjczycy poszukują urządzeń elektronicznych wyprodukowanych w Polsce, takich jak telewizory, lodówki, monitory komputowe. Oprócz tego Indonezyjczycy poszukują również kosmetyków, urządzeń zdrowotnych i produktów rolnych. Z drugiej strony Polacy potrzebują różnych produktów z Indonezji, od tekstyliów, produktów farmaceutycznych, mebli i surowego oleju palmowego po typowe towary tropikalne, takie jak herbata, kawa, kakao i przyprawy.

W większości przypadków handel i inwestycje są ze sobą powiązane. Polska prowadzi inwestycje w Indonezji, a konkretnie w dziedzinie turystyki, zakwaterowania, przemysłu spożywczego, energetyki i usług.

PB: Wiele mówi się o współpracy w obszarze obronności, elektroniki czy nowych technologii. Na działaniach w których sektorach nasze kraje mogłyby najbardziej zyskać?

SNM: Współpraca w dziedzinie elektroniki, technologii informacyjnych i komunikacyjnych (ICT) przyniesie korzyści obu krajom. Rozwój i zastosowanie tych technologii w dużym stopniu kształtuje naszą teraźniejszość i jutro. Ponieważ sektory te opierają się na innowacjach i kreatywności, nieustannie się zmieniają. Jednak zasoby ludzkie zawsze będą w ich centrum. W Polsce, a także w Indonezji, mamy coraz więcej utalentowanych ludzi w tych dziedzinach, którzy szukają okazji, aby podzielić się swoją wiedzą i innowacjami, lub nawiązać współpracę z osobami fizycznymi, rządem i sektorem prywatnym. Jednym z nowych zjawisk w tym sektorze są pojazdy elektryczne (EV).

W tej chwili zarówno Indonezja, jak i Polska rozpoczynają korzystanie z pojazdów elektrycznych (EV), które oferują bardziej przyjazny dla środowiska system transportu. W tym sektorze obserwuję, że stworzenie platformy do współpracy oraz wymiany informacji i dobrych praktyk przyniesie korzyści zarówno Polsce, jak i Indonezji. Każdy nasz kraj ma przewagę komparatywną w tym sektorze. Polska jest bardziej zaawansowana we wdrażaniu polityki pojazdów elektrycznych i zdobyła godne uwagi doświadczenia w egzekwowaniu zobowiązania do redukcji emisji dwutlenku węgla z pojazdów konwencjonalnych. Podczas gdy Indonezja, będąc jednym z najbogatszych krajów pod względem zasobów naturalnych, ma obfitość materiałów, które odgrywają ważną rolę w branży pojazdów elektrycznych. Połączenie tych dwóch przewag komparatywnych wykreuje w Polsce i Indonezji mistrzów inicjatyw w zakresie pojazdów elektrycznych.

Podobnie w przemyśle zbrojeniowym, ponieważ oba kraje współpracują od kilkudziesięciu lat, współpraca w zakresie wykorzystania IT w przemyśle obronnym niewątpliwie przyniesie równe korzyści Indonezji i Polsce.

PB: Indonezję, podobnie jak Polskę, czekają inwestycje w energetykę. Indonezja nie jest jednak ograniczona regulacjami unijnymi, zatem może inwestować w węgiel. Czy nastąpi swoiste 'przekazanie pałeczki' i polskie firmy, choć nie będą budować bloków węglowych u siebie, to udanie wyeksportują je za granicę?

SNM: Indonezja i Polska są bogate w zasoby węgla. Myślę, że nadal możemy wykorzystywać węgiel jako źródła energii w niektórych gałęziach przemysłu i przy zastosowaniu technologii, która może zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko. Chodzi o opracowanie odpowiedniej do tego celu technologii, wytwarzającej czystą energię z węgla.

Jednak musimy również wziąć pod uwagę, że nowa czysta energia powinna być dostępna dla wszystkich. Nie chcemy stwarzać sytuacji, w której mamy czystą energię, ale niektórzy ludzie nie mają do niej dostępu, co stwarza źródło ekonomicznej niesprawiedliwości. Tak więc oba nasze kraje mogłyby współpracować w zakresie badań i rozwoju przystępnej cenowo czystej energii z węgla.

Czyniąc to, nie tylko realizujemy nasze zobowiązanie do redukcji emisji dwutlenku węgla, ale również pamiętamy o tym, że przemysł przyczynia się do eliminacji ubóstwa. W związku z tym uczciwa i sprawiedliwa transformacja w przemyśle węglowym mogłaby zostać przeprowadzona skutecznie.

PB: Z drugiej strony, Indonezja oferuje konkurencyjne lekarstwa, które mogą bardzo pomóc niedomagającemu systemowi ochrony zdrowia. Czy współpraca w sektorze medycznym będzie rozszerzona?

SNM: Jestem przekonana, że współpraca w tym sektorze zostanie zacieśniona i rozszerzona. Moje prognozy opierają się na fakcie, że Indonezja ma potencjał w przemyśle farmaceutycznym, a także różne tradycyjne substancje lecznicze, których działanie tak naprawdę nie zostało jeszcze do końca zbadane w analizach naukowych. Z drugiej strony Polacy są bardziej świadomi w sensie poprawy jakości i prowadzenia zdrowszego trybu życia.

Bardziej zaawansowany system wczesnego wykrywania w Polsce otworzył szereg możliwości  współpracy farmaceutycznej między Polską a Indonezją, ponieważ ludzie potrzebują więcej produktów farmaceutycznych nie tylko w celach leczniczych, ale także dla zachowania dobrego zdrowia.

Jestem również przekonana, że leki i suplementy ziołowe będą w przyszłości bardziej atrakcyjne. Bogata, tradycyjna wiedza Indonezji na temat stosowania ziół zarówno w celach leczniczych, terapeutycznych czy profilaktycznych będzie przydatna we współpracy między naszymi krajami.

Pandemia Covid-19 również skłania oba kraje do bliższej współpracy w przemyśle farmaceutycznym. Zarówno Indonezja, jak i Polska mają znacznie większy, niewykorzystany potencjał w tym sektorze.

PB: Podrążę odrobinę temat obronności, bowiem jest on regularnie pomijany przez ekonomistów. Na czym miałaby polegać nasza współpraca? Czym Indonezja jest zainteresowana? 

SNM: Indonezja i Polska w 2006 roku podpisały Porozumienie o Współpracy Obronnej, które weszło w życie w 2017 roku. Kontynuacją porozumienia jest min. regularne posiedzenie Wspólnego Komitetu Współpracy Obronnej (JDCC) od 2019 roku.

Obszary współpracy w ramach tej umowy to: wymiana informacja, szkolenia i edukacja, akcje poszukiwawczo-ratownicze oraz współpraca w zakresie obrony technicznej.

W roku 2019 Indonezja otworzyła biuro Atache Wojskowego w Warszawie. To wskazuje, że oba kraje postrzegają obronność jako jeden z obiecujących obszarów współpracy.

Indonezja również uważa Polskę za źródło sprzętu wojskowego i technologii, ponieważ Polska rozwijała swój przemysł obronny stopniowo po przystąpieniu do NATO i UE.

PB: Ostatnim obszarem, jaki chciałbym poruszyć są ludzie. Coraz więcej Indonezyjczyków decyduje się na studia w Polsce. Czy edukacja i możliwości jakie oferuje nasz kraj mogą być konkurencyjne wobec Europy Zachodniej i USA? Rankingi uniwersytetów wskazywałyby, że nie, ale rankingi to nie wszystko.

SNM: Tak, coraz więcej indonezyjskich studentów wybiera Polskę jako miejsce studiowania. Spotkałam niektórych z nich i większość z nich stwierdziła, że ​​rankingi są ważne, ale są też inne czynniki, które wpłynęły na ich decyzję o studiowaniu w Polsce, kraju, który jest daleko od domu.

Po pierwsze, jakość szkolnictwa wyższego w Polsce nie różni się bardzo od zachodnich uczelni czy amerykańskich uczelni. Oczywiście w jakimś stopniu zaplecze biblioteczne i laboratoryjne w Polsce wciąż się poprawia, ale to część procesu.

Po drugie, do pewnego stopnia, mimo że uczelnie w Polsce postrzegane są jako dorównujące ich odpowiednikom w Europie Zachodniej, są one dostępne po bardziej przystępnej cenie. Koszty życia w Polsce są również zauważalnie niższe niż w krajach Europy Zachodniej. To sprawia, że ​​studiowanie w Polsce jest tańsze dla większości studentów i ich rodzin.

Po trzecie, dostępność stypendiów jest czynnikiem przyciągającym dla studentów zagranicznych, w tym studentów z Indonezji. Mamy indonezyjskich studentów studiujących w kilku miastach w całej Polsce jako stypendyści Programu Stypendialnego im. Ignacego Łukasiewicza i Erasmus +. Jeden z samorządów w Indonezji przyznaje nawet stypendia mieszkańcom, którzy studiują na niektórych uczelniach w Polsce.

Po czwarte, samo położenie Polski jako części Unii Europejskiej i strefy Schengen jest już magnesem dla tych, którzy chcieliby połączyć naukę z podróżowaniem.

Ponadto, gdyby tylko polski rząd mógł uprościć i przyspieszyć wymagania i procedurę uzyskania karty pobytu przez studenta zagranicznego, uważam, że doświadczenie studiowania w Polsce byłoby znacznie lepsze, a zatem edukacja i możliwości oferowane przez Polskę mogłyby by w pełni konkurować z Europą Zachodnią i Stanami Zjednoczonymi.

Marek  Lachowicz
Marek Lachowicz

Główny analityk Instytutu Jagiellońskiego, redaktor naczelny PolishBrief https://mareklachowicz.com

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ