GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Malinowski: Nowy rynek pracy wykorzysta technologię pracy zdalnej

28 lipca 2020, 23:51 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Malinowski: Nowy rynek pracy wykorzysta technologię pracy zdalnej
Biuletyn gospodarczy  Rynek Opinii
Biuletyn gospodarczy Rynek Opinii

Biuletyn Gospodarczy Rynek Opinii. Wydawca: Instytut Jagielloński

Rynek pracy został przez kryzys mocno poturbowany. Zagadką pozostaje tylko skala tego uderzenia. Według danych GUS, bezrobocie w kwietniu wyniosło 5,8 proc. To jednak cisza przed burzą. W czerwcu i lipcu skończą się okresy wypowiedzenia i wtedy zobaczymy prawdziwy obraz rynku pracy. Może to być nawet 10 proc. Zdaniem niektórych ekspertów liczba bezrobotnych może sięgnąć nawet liczby 1,5 miliona. Dopiero czas pokaże na ile skuteczne są działania antykryzysowe ujęte w kolejnych tarczach - komentuje Andrzej Malinowski Prezydent Pracodawców RP.

Analiza tej fali bezrobocia jest jednak równocześnie wskazówką, jak będzie wyglądać po pandemii rynek pracy. Kryzys nie zmniejszył bowiem zapotrzebowania na pracowników np. w branżach e-commerce oraz logistyki. Można więc zakładać, że liczba miejsc pracy całościowo nie ulegnie poważnej redukcji. Nastąpi jedynie ich przesunięcie. Oznacza to, że koniecznością stanie się przekwalifikowywanie. Umiejętność poruszania się po rynku pracy musi być podstawową kompetencji pracownika.

Nowy rynek pracy w o wiele większym stopniu wykorzysta technologię pracy zdalnej. Przymusowa kwarantanna pokazała, że można ją stosunkowo łatwo wprowadzić. Inaczej jest w przypadku automatyzacji i robotyzacji. To dopiero przyszłość. Dziś firmy walczą o przetrwanie. Tną koszty, a automatyzacja i robotyzacja to inwestycje bardzo kosztowne.

Tworząc nowy model rynku pracy warto od razu zadbać o kilka rzeczy. Nie dopuścić do problemów jakie powstały po kryzysie finansowym. Np. takich jak rozkwit „śmieciówek”. Szczególne „zasługi” na tym polu miały instytucje publiczne, stosujące kryterium najniższej ceny przy wyborze usług. Ponadto konieczne jest jak najszybsze uaktualnienie prawa pracy, rewolucja w funkcjonowaniu urzędów pracy, a także zatrzymanie wzrostu płacy minimalnej, który oderwał się od wskaźników gospodarczych.

Nowy rynek pracy to szansa na rozwiązanie wielu dotychczasowych problemów. Warto się postarać, by ja wykorzystać.

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ