GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

KIG szacuje spadek eksportu na 4,1% r/r w czerwcu, oczekuje 4,5% spadku w 2020

6 sierpnia 2020, 14:31 / ISB News, grafika pixabay
KIG szacuje spadek eksportu na 4,1% r/r w czerwcu, oczekuje 4,5% spadku w 2020

Eksport zmniejszył się o 4,1% r/r do 17,39 mld euro w czerwcu 2020 r. (wzrost o 10,8% m/m), wynika z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Izba szacuje, że w całym 2020 r. eksport spadnie o 4,5% r/r do 220,1 mld euro, zaś na 2021 r. prognozuje wzrost o 8,2% do 238,2 mld euro. Lipiec chwilowo przyniesie ponowny głębszy regres (-17,1%), a sierpień jego wyraźne ograniczenie (do -3,6%), wynik wrześniowy eksportu być może będzie bardzo zbliżony do ubiegłorocznego.

"W bieżącym roku wzrost czerwcowy może okazać się silniejszy od typowego jako kontynuacja odradzania się aktywności eksportowej po słabym marcu i tragicznym wręcz kwietniu. Ze względu na pojawianie się obostrzeń w gospodarkach wielu krajów oraz perturbacji w łańcuchach dostaw już w marcu statystyki były mocno słabsze od typowych, a kwietniowe pokazały pełnię problemów. Maj przyniósł natomiast wyraźne (silniejsze nawet od zakładanych) efekty postępującego w części krajów odmrażania gospodarek. Podobnie było również w czerwcu. Co ważne, poprawa sprzedaży eksportowej wynosząca w czerwcu tego roku 10,8%, dawać będzie wyraźny kontrast w stosunku do anormalnego spadku sprzedaży z czerwca roku ubiegłego (-7,3%). W konsekwencji w czerwcu 2020 roczna dynamika eksportu mogła ulec wyraźnej poprawie z ujemnych notowanych w maju -19,8% do ujemnych -4,1%" - czytamy w komunikacie.

KIG zwraca wskazuje, że w tegorocznych wynikach od marca widoczny jest regres aktywności w wymianie międzynarodowej, a o kwietniu zaś można mówić o jako o miesiącu bardzo głębokiej zapaści z uwagi na pandemię.

"Analizując jednak wyniki ostatnich miesięcy, wypada podkreślić, że faktyczna skala regresu tak w przypadku marca jak i kwietnia okazała się płytsza niż można się było obawiać i niż zakładane było w bazowych scenariuszach. W przypadku marca ów regres był płytszy od prognozowanego o blisko dwa miliardy euro, w kwietniu zaś nawet o nieco ponad dwa miliardy. W dodatku już maj przyniósł wyraźne przełamanie tendencji spadkowej, przynosząc poziom sprzedaży zakładany dopiero dla sierpnia" - podkreślił KIG.

Eksport w kwietniu był niższy niż przed rokiem o 29,1%, a w maju o 19,8%. Wcześniejsze prognozy dla obu tych miesięcy mówiły o spadku rzędu 40%, podał KIG.

"W statystykach nie pojawił się oczekiwany wyraźny spadek udziału sprzedaży eksportowej w wynikach przemysłu ogółem. Miał on nastąpić jako splot gorszej niż u nas koniunktury u naszych kluczowych partnerów z dużo trudniejszą sytuacją logistyczną w procesie realizacji wymiany międzynarodowej (niż w wymianie krajowej). W domyśle obserwowane na bieżąco wyniki przemysłu miały być bardziej budowane na dostawach krajowych, które miały choć w części pokrywać skrajnie głęboki regres w eksporcie. Tymczasem sytuacje z wysyłkami krajowymi i zagranicznymi nie różniły się aż tak bardzo. Ma to kluczowe i pozytywne znaczenie przy tworzeniu scenariuszy tendencji w eksporcie dla najbliższych miesięcy oraz szacowaniu wyników możliwych do wypracowania w roku bieżącym i następnym" - podsumowano w komunikacie.

(ISBnews)

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj si

Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Zarejestruj si

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby uatwi użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz si na ich używanie oraz zapisanie w pamici urzdzenia.
Polityka Prywatnoci    AKCEPTUJ