GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Izdebski: Polityka monetarna skutecznie uspokaja rynek długu

7 sierpnia 2020, 10:01 / źródło: opracowanie autorskie Generali Investments TFI/ zdjęcie: pixabay

Rynek długu zareagował bardzo spokojnie na wyniki wyborów, które oznaczają kontynuację dotychczasowych kierunków polityki gospodarczej. Obietnice dotyczące wsparcia rynku obligacji zostały złożone w pierwszej fazie kryzysu i są realizowane. Zapowiedziane emisje obligacji PFR i BGK (po 100 mld złotych) obecnie osiągnęły już wartość odpowiednio 55 mld i 62 mld. W trzecim i czwartym kwartale 2020 r. oczekujemy kolejnych, ale już mniejszych emisji.

Wsparcie banku centralnego

NBP skupił jak dotąd 80% obligacji emitowanych w ramach tarczy antykryzysowej przez podmioty okołorządowe. Trzeba zaznaczyć, że polski bank centralny zadziałał w tej kwestii najszybciej w całym regionie mocno wspierając płynność sektora finansowego. Pozytywnym posunięciem było między innymi zebranie z rynku w momencie panicznej wyprzedaży nadmiaru obligacji, co uspokoiło sytuację w krytycznym momencie.

Rekordowo niskie stopy procentowe

Za nami 3 decyzje Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych. W krótkim okresie zeszliśmy z poziomem stopy bazowej z 1,5% do 0,1%. Oczekujemy, że niskie stopy pozostaną z nami do drugiej połowy 2022. Dla naszego rynku jest to sytuacja bezprecedensowa, ale jak pokazują doświadczenia chociażby z Europy Zachodniej, rynki mają skuteczne mechanizmy do funkcjonowania w takim środowisku.

Nadpłynność w bankach

Po obniżce stóp procentowych i stopy rezerwy obowiązkowej, co uwolniło kolejne 40 mld złotych, banki borykają się z dużą nadpłynnością. Lokują gotówkę w bony pieniężne NBP (tygodniowo kupują ich dwukrotnie więcej niż jeszcze rok temu) oraz w krótkoterminowe obligacje skarbowe o rentownościach bliskich zera.

TFI i ubezpieczyciele z kolei redukują swoje zaangażowanie w papiery skarbowe o krótkich terminach wykupu, kierując się w stronę obligacji o zmiennym oprocentowaniu i stałokuponowych o średnim (3-5 lat) terminie do wykupu.

Dobre perspektywy dla obligacji korporacyjnych

Chociaż raczej nie możemy liczyć na gwałtowne ożywienie gospodarki (spodziewamy się że nie będzie to krzywa w kształcie litery V tylko W z dużo słabszym drugim okresem gorszej koniunktury lub nawet krzywa w kształcie U), to obligacje korporacyjne mają obecnie bardzo atrakcyjne rentowności. Spraedy kredytowe mocno się rozszerzyły w okresie marzec-kwiecień.

Należy jednak pamiętać, że dobre bieżące stopy zwrotu częściowo wynikają z historycznych zaszłości (WIBOR z poprzednich miesięcy). Przyszłe rentowności będą nieco niższe. Stan ten został zaakceptowany przez rynki ze spokojem.

Spokojnie, z umiarkowanym optymizmem

Podsumowując, patrzymy na rynek z umiarkowanym optymizmem. Obecna sytuacja charakteryzuje się powrotem do normalnych kształtów krzywych rentowności na rynkach dłużnych, choć są one na bardzo niskich poziomach. Nawet jeśli nadejdzie kolejna fala zakażeń koronawirusem, to spodziewamy się, że reakcje będą dużo spokojniejsze, pozbawione elementów paniki.

Autor: Krzysztof Izdebski, Zarządzający Funduszami Dłużnymi, Generali Investments TFI

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ