GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Kropiwnicki(RPP): Nie widzę powodu do dalszego obniżania stóp procentowych

7 sierpnia 2020, 12:17 / źródło: Warszawa, ISBNews / zdjęcie: pixabay
Kropiwnicki(RPP): Nie widzę powodu do dalszego obniżania stóp procentowych

Nie istnieją przesłanki do dalszego obniżania stóp procentowych, gdyż nie już takiego zapasu, ocenia członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzy Kropiwnicki.

"Nie sądzę, by był powód, okazja do dalszego obniżania stóp procentowych. Tym bardziej, że dotychczasowe ich obniżenie dało wprawdzie pozytywny skutek w tzw. psychologii społecznej, przyczyniło się do poprawy nastrojów przedsiębiorców i w społeczeństwie" - powiedział Kropiwnicki w wywiadzie dla telewizji Biznes24.

Oceniając wpływ dotychczasowych obniżek stóp procentowych, powiedział, że po obniżce stóp procentowych NBP zrobią banki komercyjne nie zwiększyły akcji kredytowej.

"W sumie trudno powiedzieć, by był bardzo pozytywny skutek [obniżki stóp procentowych]. W warunkach recesji banki dbają, by nie ponieść strat, co jest zrozumiałe" - powiedział członek RPP.

Przypomniał, że podwyżkę referencyjnej stopy procentowej z 0,1% obecnie do 1,5% w 2021 roku należy przeprowadzić stopniowo. W czerwcu br. w materiale przesłanym ISBnews stwierdził, że w ciągu następnego roku kalendarzowego RPP będzie musiała "ostrożnie, stopniowo, delikatnie" wracać do poziomów stóp procentowych z 2019 r., które prze wiele lat dobrze służyły koniunkturze gospodarczej.

"Nie należy robić tego w jednym pociągnięciu - tylko łagodnie - w kilku, by powrócić do poziomu, który dobrze nam służył przez ostatnie kilka lat i jak się okazało stanowił dobry zapas na wypadek potrzeby obniżki stopy procentowej" - podtrzymał Kropiwnicki.

"Jeśli stopę procentową będziemy łagodnie podnosili - nie ma obawy o skutki negatywne dla gospodarki" - podsumował Kropiwnicki.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie 0,1%.

(ISBnews)

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj si

Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Zarejestruj si

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby uatwi użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz si na ich używanie oraz zapisanie w pamici urzdzenia.
Polityka Prywatnoci    AKCEPTUJ