GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Bławat: Ultraszybkie platformy tradingowe to nieunikniona przyszłość

10 sierpnia 2020, 23:45 / Opinia dr Bogusława Bławata. Grafika: wikimedia commons
Bławat: Ultraszybkie platformy tradingowe to nieunikniona przyszłość

Największe giełdy świata, chcąc przyciągnąć inwestorów, w pierwszej kolejności dbają o jakość swoich platform tradingowych. Ilość oraz rodzaj wykonywanych zleceń możliwych do realizacji w określonym czasie decyduje o potencjale giełdy. Trading algorytmiczny, wykonywany w tempie krótszym niż 1 milisekunda, nie jest już niczym nadzwyczajnym, a jego udział na rozwiniętych rynkach wynosi ponad 60 proc. całego wolumenu.

W celu skrócenia czasu wymiany informacji współczesne platformy tradingowe umożliwiają podłączenie serwerów inwestorów w bezpośrednim „sąsiedztwie” serwerów giełdy, tak aby skomplikowane algorytmy decyzyjne zaimplementowane w kartach FPGA (Field-Programmable Gate Array) pomogły uzyskać choćby minimalną przewagę czasową i zrealizować zlecenie szybciej niż konkurencja.

W tym wyścigu udział chce brać GPW, która po raz pierwszy zdecydowała się na budowę własnego rozwiązania mającego zastąpić starzejący się system UTP (Universal Trading Platform) zakupiony w 2013 roku od NYSE (New York Stock Exchange). Ma to pomóc w lepszym dopasowaniu przyszłej platformy do polskiego rynku, a równocześnie umożliwić oferowanie jej na innych rynkach średniej wielkości.

Nowa platforma powstanie w synergii trzech projektów B+R dofinansowanych ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jej atutem ma być nie tylko możliwość realizacji tradingu ultrawysokiej częstotliwości, ale również wykorzystanie złożonych narzędzi analitycznych opartych o sztuczną inteligencję czy blockchain.

Autor: dr Bogusław Bławat, Akademia Leona Koźmińskiego

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj si

Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Zarejestruj si

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby uatwi użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz si na ich używanie oraz zapisanie w pamici urzdzenia.
Polityka Prywatnoci    AKCEPTUJ