GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Glapińska: Niemcy liczą na Polaków z Anglii

12 sierpnia 2020, 23:46 / Opinia Julii Glapińskiej. Zdjęcie: pixabay
Glapińska: Niemcy liczą na Polaków z Anglii

Instytucja Europastadt Gorlitz-Zgorzelec GmbH (EGZ) w specjalnej kampanii zachęca Polaków mieszkających na Wyspach Brytyjskich do przeprowadzki i pracy w Niemczech, a dokładnie w Goerlitz, czyli mieście z „historią na wyciągnięcie ręki”.

Obawy związane z Brexitem

31.01.2020 – tego dnia o północy Brexit stał się faktem, w symbolicznym geście brytyjska flaga zniknęła z masztu przed Parlamentem Europejskim w Brukseli. Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to konsekwencja referendum przeprowadzonego 23.06.2016 roku, w którym za takim  rozwiązaniem opowiedziało się 52 procent głosujących. Po opuszczeniu UE przez Wielką Brytanię rozpoczął się 11-miesięczny okres przejściowy. W praktyce Wielka Brytania stała się niegłosującym członkiem Unii.

Jak wynika z analizy Eurostatu, liczba Brytyjczyków emigrujących z kraju do jednego z państw Unii Europejskiej wzrosła po Brexicie o 30 procent.

Strachu przed konsekwencjami Brexitu nie kryją też sami Polacy mieszkający w Anglii, dla wielu z nich zmieni się bowiem status obywatela. Co najmniej do 31 grudnia 2020 roku Polacy wciąż będą mogli przekraczać brytyjską granicę za pomocą jedynie dowodu osobistego. Co potem?

Herzlich Wilkommen

Wychodząc naprzeciw obawom, Europastadt wystartowało z kampanią informacyjną skierowaną do Polaków. O kampanii, którą zainaugurowano w listopadzie było przez jakiś czas cicho, z powodu pandemii koronawirusa.

„Z powodu kryzysu Corona i związanych z nim ograniczeń zawiesiliśmy komunikację. Teraz możemy ją zacząć ponownie ” - cieszy się, jak czytamy w „Wochenkurier Goerlitz” dyrektor zarządzająca EGZ Andrea Behr. Celem kampanii jest pokazanie możliwości i zalet życia w niemiecko-polskim mieście Europastadt i całym regionie.  Do przeprowadzki do Niemiec mają zachęcać filmy o mieście, a także posty prywatnych osób, które już zdecydowały się na przeprowadzkę i życie po obu stronach Nysy Łużyckiej. „Zgorzelec – to znakomity punkt”- mówi Grzegorz Owsian – „szybko się stąd dojeżdża do Drezna, Pragi czy Wrocławia. Poza tym po tylu latach w Londynie chce mieć trochę spokoju. Znajduję go tutaj”. Pan Grzegorz przyznaje, że o kampanii prowadzonej przez Europastadt GmbH dowiedział się poprzez media społecznościowe. Do przeprowadzki skłoniło go też to, że w Niemczech będzie mógł korzystać ze wszystkich zalet bycia w Unii Europejskiej. Zadowolenia z wyboru, jakim była przeprowadzka z Dublina do Goerlitz nie kryje też Damian Kuck-Doszko, który teraz pracuje w jednej z restauracji. „Ilu różnych ekscytujących ludzi tu spotkałem. Architekci, pisarze, filmowcy, dziennikarze z różnych krajów. Lubią przychodzić do nas, a my z nimi rozmawiać” – i dodaje kolejne plusy jak piękno miasta i okolic. Przykłady osób, które już się przeprowadziły i znalazły pracę można znaleźć na stronie www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com.

Firma Birkenstock ma w Görlitz największy zakład produkcyjny. Dziś produkuje  50.000 par butów na dzień. Znane w świecie buty marki Birkenstock są eksportowane aż do Ameryki i Azji. W Goerlitz swoje siedziby mają też duże firmy jak Siemens i Bombardier.

O tym, że Goerlitz to także inspirujące miejsce do nauki przekonują przedstawiciele polsko-niemieckiego Instytutu Naukowego CASUS, który rozpoczął swoją działalność tutaj w 2019 roku.

Wyższa Szkoła Hochschule Zittau/ Görlitz jest prawdziwie międzynarodową uczelnią. Wymiana naukowa obejmuje 140 uczelni w 40 krajach. Studia na tej uczelni otwierają drzwi na świat – czytamy na stronie.

„Wiemy oczywiście, że decyzja o zmianie własnego życia nie jest podejmowana spontanicznie. Dlatego nie liczymy na szybkie efekty, ale podchodzimy do projektu w perspektywie długoterminowej” - podsumowuje strategię Andrea Behr.

W drugiej połowie 2020 r. kampania jest planowana w mediach, jak chociażby za pośrednictwem „Polish Express” – polskiego portalu informacyjnego dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii.

Informacje w trzech językach

Pod koniec ubiegłego roku Gorlitz i Zgorzelec uruchomiły platformę www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com w celu przyciągnięcia wykwalifikowanych pracowników z Wielkiej Brytanii. Na stronie internetowej znajduje się wiele praktycznych odpowiedzi dotyczących przeprowadzki do Niemiec (jak chociażby, co należy wziąć pod uwagę przy uznawaniu kwalifikacji zawodowych, kto może pomóc w szukaniu mieszkania, czy jakie szkoły i firmy znajdują się na terenie Europastadt). Strona jest dostępna w języku niemieckim, angielskim i polskim.

Europastadt  - co to takiego?

Europastadt, czyli Europa-Miasto – zaistniało w wyniku przemian historycznych, jest zamieszkałe przez społeczność polską i niemiecką.

Proklamacja Europy-Miasta, czyli Europastadt Zgorzelec-Goerlitz nastąpiła w 1998 roku. Wtedy oba miasta określiły wspólny cel, jakim był rozwój i ściślejsza wzajemna współpraca. Polski Zgorzelec liczy obecnie ponad 30 300 mieszkańców, w niemieckim Goerlitz mieszka ponad 57 tysięcy osób.

"Europa to przyszłość naszych miast. Bazując na tym oba miasta realizują wspólny cel, jakim jest przekształcenie się w EUROPA-MIASTO w ramach coraz ściślejszej współpracy", czytamy w proklamacji z 5 maja 1998.

1 maja 2004 r. tysiące mieszkańców EUROPA-MIASTA świętowało przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Mieszkańcy obu miast razem przeżyli ten historyczny moment rozszerzenia UE na moście Staromiejskim, gdzie kilka godzin później spotkali się na wspólnym europejskim śniadaniu.

Goerlitz – miasto podzielone

Po zakończeniu II wojny światowej w wyniku realizacji założeń Układu Poczdamskiego doszło do wytyczenia nowej granicy między Polską i Niemcami na Nysie Łużyckiej. Granica podzieliła miasto Goerlitz na dwie części: niemieckie Goerlitz i polskie Zgorzelice, które w roku 1947 przemianowano  na Zgorzelec. Stosunki partnerskie między miastami zawieszono w 1980 roku, wtedy też zamknięto granicę polsko-niemiecką dla indywidualnego ruchu granicznego z obawy przed przedostaniem się na obszar NRD ruchu „Solidarności”.

Zasadniczy przełom dokonał się w momencie, w którym Polska po 1989 roku wkroczyła na drogę pełnej demokracji, a w Niemczech runął Mur Berliński (istniał od 13.08.1961 roku do 9.11.1989 roku). Od tego czasu odnotowuje się znaczne ożywienie między Zgorzelcem a Goerlitz.

„Dziś można stać się świadkiem rozwoju tego miasta dwóch narodów bez granic, uczestniczyć w nim i realizować europejskie marzenia” – czytamy na stronie www.welcome-goerlitz-zgorzelec.com.

Historia na wyciągnięcie ręki

Goerlitz to najbardziej wysunięte na wschód niemieckie miasto. Jakub Böhme (1575–1624) pochodzi z Görlitz. Najbardziej znany mieszkaniec miasta był szewcem, który rozwinął teorię „jedności człowieka i natury“. Teoria znalazła z czasem uznanie na całym świecie. Inspirowała kolejne pokolenia myślicieli, a Goethe i Leibnitz zaliczali dzieło filozofa do swych najważniejszych podwalin światopoglądowych. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych fanów Jakuba Böhme jest gwiazdor filmowy Nicolas Cage, który z tego powodu odwiedził Görlitz w 2006 roku.

Niezwykły rozkwit we wczesnym okresie ery nowożytnej Goerlitz zawdzięcza handlowi suknem i wełną. Korzystne położenie nad Nysą Łużycką na szlaku handlowym Via Regia, który prowadził z Kijowa do Santiago de Compostela sprawiło, że Goerlitz stało się ważnym centrum handlowym, rzemieślniczym, architektonicznym oraz prężnym ośrodkiem kultury.

4 000 kamienic w gotyckim, renesansowym, barokowym i secesyjnym stylu - Görlitz kryje w swoich murach wspaniałe, nienoszące śladu wojen perełki europejskiej architektury z ponad 500 lat. „Wisienką na torcie” wśród nich są tzw. domy halowe „Hallenhäuser” przypominające o bogatej europejskiej historii kupieckiej tego miasta. Görlitz pracuje obecnie nad wnioskiem o przyjęcie na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, którego centralnym punktem są właśnie zabytkowe „Hallenhäuser”.

W NRD zabytkowe budynki pozostawiono samym sobie i z biegiem czasu niszczały one aż do 1989 roku. Zjednoczenie Niemiec okazało się błogosławieństwem w szczególności dla Starego Miasta.

Swój dzisiejszy blask miasto Görlitz zawdzięcza starannym pracom restauratorskim, które podjęto z inicjatywy osób prywatnych, organizacji społecznych, a w dużej mierze także środkom przekazywanym nieprzerwanie corocznie w latach 1995-2016 przez anonimowego darczyńcę, który co rok przelewał na konto miasta milion marek a potem 511 500 euro na renowację zabytkowych budynków.  Specjalna Fundacja na rzecz Starego Miasta (Altstadtstiftung) mogła dzięki tym środkom sfinansować remont łącznie 1572 budynków prywatnych, komunalnych i sakralnych. Wiosną 2016 r. darczyńca przekazał ostatnią transzę darowizny w wysokości 340 000 euro, którą miasto przyjęło z wdzięcznością. Życzeniem darczyńcy/ów było i pozostaje zachowanie anonimowości. 

Grób Święty w Goerlitz uchodzi za najbardziej zbliżoną do oryginału replikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Mieszczanin Georg Emmerich zlecił jego budowę po powrocie z pielgrzymki do Ziemi Świętej. Od czasu swego powstania w 1504 roku Grób Święty w Görlitz nie uległ zniszczeniom ani nie został przebudowany.

Od 1896 roku istnieje w Görlitz browar rzemieślniczy Landskron. Podczas zwiedzania z przewodnikiem można zajrzeć do podziemnej piwnicy o sklepieniu łukowym, w której wyborne piwo leżakuje przez wiele tygodni.

Görlitz leży na szlaku rowerowym Odra - Nysa Łużycka. Liczący 630 km szlak należy do jednej najpopularniejszych dróg rowerowych w Niemczech.

Görliwood

Imponująca panorama miasta Görlitz regularnie przyciąga międzynarodowych producentów filmowych. W Görlitz, zwanym potocznie również „Görliwood”, nakręcone zostały takie filmowe bestsellery, jak „Grand Budapest Hotel”, „Bękarty wojny”, „Lektor” czy „W 80 dni dookoła świata”. Pracowały tu takie gwiazdy jak Kate Winslet, Jude Law, Jackie Chan i Ralph Fiennes, który tak wpisał się w Złotej Księdze miasta: „Thank you Görlitz for being the best location ever – best possible place for us to make The Grand Budapest Hotel! Thank you!”.

W 2017 roku Görlitz zostało uznane za „najlepszą lokalizację filmową w Europie ostatnich dziesięciu lat”. 

 Trójstyk kultur

Położenie na trójstyku Polski, Niemiec i Czech sprawia, że Görlitz stanowi idealną bazę wypadową. Z Görlitz blisko jest do dużych miast, jak Wrocław, Drezno, Praga czy Berlin.

Na obrzeżach miasta leży jezioro Berzdorfer See. Dawna kopalnia węgla brunatnego jest dziś popularnym ośrodkiem rekreacyjno-sportowym. Jezioro o powierzchni 960 hektarów z widokiem na Karkonosze i Góry Izerskie oraz wzgórze „Landeskrone” oferuje doskonałe warunki dla sportowców.

15 południk

Gdy ktoś zapyta w Görlitz o godzinę, to może liczyć na bardzo precyzyjną odpowiedź. Ze względu na położenie dokładnie na 15 południku czas w mieście odpowiada dokładnie czasowi środkowoeuropejskiemu. Kamienny pomnik 15 południka symbolizujący kulę ziemską położony jest nieopodal miejskiej Sali koncertowej (Stadthalle) i stanowi ważną atrakcję turystyczną miasta.

Sprechen Sie Deutsch?

Aby rozpocząć pracę w Görlitz, zalecana jest znajomość języka niemieckiego w stopniu dostatecznym. Niektóre większe firmy wspierają swoich pracowników, oferując im kursy językowe- są to jednak raczej wyjątki. W przypadku pracowników, którzy nie mają bezpośredniego kontaktu z klientami, wystarczający jest poziom języka B1. W przypadku innych pracowników pożądany jest poziom B2 (średniozaawansowany). Poziom ten jest również warunkiem uznania kwalifikacji zawodowych. C1 jest warunkiem wstępnym, aby aplikować np. o miejsca na studiach lub dla lekarzy.

Szczególną cechą Görlitz-Zgorzelec jest szeroka oferta dwujęzycznych (polsko-niemieckich) żłobków, przedszkoli i szkół. Wiele dzieci chodzi do szkoły po drugiej stronie miasta lub korzysta z zajęć rekreacyjnych po obu stronach granicy. Dzieci w naturalny sposób chłoną nowy język i nowe słowa, wykorzystując w pełni możliwości edukacyjne.

Europa-Miasto stanowi syntezę dwóch światów, wiele osób znajduje tu idealne miejsce do życia. Ich dzieci w naturalny sposób wzrastają w polsko-niemieckim środowisku, budując w ten sposób przyszłość Europastadt.

Goerlitz to z pewnością miasto z duszą, niektórzy mówią, że to jedno z najpiękniejszych miast Niemiec. Czy kampania Europastadt podziała jak magnes? Czas pokaże.

Autorka: Julia Glapińska

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

4 komentarze

SzymonZMazur
SzymonZMazur
13 sierpnia 2020, 23:37
Ale muszę przyznać, że ten polski neologizm strójstyk brzmi wspaniale :-D
ODPOWIEDZ
SzymonZMazur
SzymonZMazur
13 sierpnia 2020, 23:35
Celem nie jest żadna Europa, bo w tej jesteśmy jako narody dłużej niż współpraca Ottona III z Chrobrym 1000+ lat, a właśnie współpraca polsko-niemiecka z celem rozwojem niezależnych narodów polskiego przez Polaków i niemieckiego przez Niemców. Ani człon polsko ani niemiecka nigdy nie zmieni się, nie wymiesza się na polgerman ani na eurocokolwiek. Proszę nie promować wynaradawiania Polaków, żadnej europeizacji nie potrzebujemy szybciej my wam przypomnimy czym jest europejskość, bo zachód zapomniał i stąd jego problemy z tożsamością każdej kategorii - kulturowej, narodowej, religijnej, a nawet płciowej.
ODPOWIEDZ
Iamr
Iamr
13 sierpnia 2020, 11:31
Polacy z UK beda wracac glownie do Polski, a Niemcy niech sobie zagospodaruja "swoich" muslimskich nachodzcow (z ktorych duza wiekszosc siedzi ciagle na socjalu)!!!
ODPOWIEDZ
Rmai
Rmai
13 sierpnia 2020, 08:02
Już nie ma kto szparagów zbierać wiec chcą PL
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ