GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

PIE: Spadek PKB w II kwartale mniejszy od rynkowych prognoz

14 sierpnia 2020, 13:53 / źródło: opracowanie autorskie PIE / zdjęcie: pixabay

Spadek PKB w Polsce był mniejszy niż w innych gospodarkach UE. Dane wysokiej częstotliwości pokazują optymistyczny obraz bieżącej aktywności, chociaż z rewizjami prognoz na cały 2020 rok należy wstrzymać się do publikacji pełnej informacji o PKB w II kwartale.

Według wstępnego szacunku PKB w 2kw skurczył się o 8,2%r/r, nieco lepiej od mediany prognoz analityków (9%). Polska gospodarka mniej ucierpiała na skutek pandemii niż kraje regionu Europy Środkowowschodniej – skala osłabienia w Czechach, Słowacji i na Węgrzech przekraczała 10%. Zdecydowanie gorzej radziły sobie też Niemcy ze spadkiem PKB o 11,7%r/r, czy kraje południa, gdzie załamanie sięgnęło 17-22%r/r. Porównywalne wyniki obserwowano jedynie w Szwecji i Danii.Należy pamiętać jednak, że w pierwszym z wymienionych krajów wybrano odmienną od całej Europy ścieżkę walki z pandemią i nie zamrożono gospodarki.Przełożyło się to na wzrost zachorowań i ofiar śmiertelnych.

Pełna struktura danych dostępna będzie za 2 tygodnie. Obecnie szacujemy, że zarówno wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych oraz inwestycje były niższe o ok. 10% względem ubiegłego roku. Wynik poprawiały natomiast pozytywna kontrybucja eksport netto oraz konsumpcja publiczna.

W nadchodzących kwartałach Polska gospodarka będzie odbijać, a skala osłabienia w Polsce dalej będzie jedną z najniższych na tle UE. Dane wysokiej częstotliwości pozwalają na optymizm, chociaż z rewizjami prognoz za cały 2020 rok należy w naszej ocenie wstrzymać się do publikacji pełnej informacji o PKB w II kwartale. Wciąż nie znamy kondycji sektorów usługowych. Głównym źródłem niepewności są też m.in. skłonność firm do inwestowania oraz popyt zewnętrzny. Badania PIE i PFR wskazują, że polskie przedsiębiorstwa coraz częściej postrzegają pandemię jako długotrwały problem, co może skutkować powolnym odbiciem inwestycji.

Autor:Jakub Rybacki, Analityk – zespół makroekonomii

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ