GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Dudek: To nie koniec recesji!

16 sierpnia 2020, 23:45 / Artykuł dr. Sławomira Dudka dla Pracodawców RP, przedruk za zgodą. Grafika: pixabay
Dudek: To nie koniec recesji!

Zgodnie z szybkim szacunkiem GUS za II kw. poziom PKB zmniejszył się o 8,9 proc. w porównaniu do kwartału poprzedniego (po oczyszczeniu z sezonowości). Łącznie więc od początku roku PKB zmniejszył się o 9,2 proc. To pokazuje rozmiar recesji, jaka dotknęła Polską gospodarkę. Statystycznie poziom PKB cofnął się do rozmiarów notowanych w 2017 r.

Łączna skala dotychczasowej recesji (I i II kw.) jest mniejsza w Polsce niż w strefie euro (-15,3 proc.), czy w Niemczech (-11,9 proc.). Jednak na Litwie recesja jest płytsza (-5,4 proc.).

Kulminacja recesji mierzona PKB wystąpiła w II kwartale bieżącego roku, czego spodziewali się ekonomiści. Większość z nich spodziewa się w III kw. Odbicia. Jednak to nie oznacza, że w Polsce nastąpi koniec recesji, tzw. recesji technicznej. To zbytnie uproszczenie. Jak sama nazwa wskazuje, nie jest to podejście ekonomiczne, a techniczne. Techniczny to może być Uniwersytet, recesja jest realna.

PKB jest ważnym miernikiem, odnoszącym się do całej gospodarki, ale nie jedynym. Ponadto jak wszyscy wiemy to jedynie indykator stanu gospodarki. Metodologia jego liczenia musi zakładać wiele uproszczeń metodologicznych, a tym bardziej w tzw. szybkim szacunku. Rodzi się pytanie jaki jest teraz metodologiczny „błąd szacunku”. COVID-19 najmocniej uderzył w usługi, a te w kwartalnych rachunkach narodowych są najtrudniejsze do zmierzenia. Szczególnie teraz. Pytanie jak w szybkim szacunku są wliczane usługi MICE (konferencje, wydarzenia), turystyczne, gastronomiczne, hotele, transport i usługi branży „beauty”? Jaki tam wystąpił spadek wartości dodanej i jaka jest kontrybucja tych branż do całego PKB. Z szybkiego szacunku tego się nie dowiemy. To jest tylko szacunek, który należy oceniać z pewną ostrożnością. 

Podejście ekonomiczne, bazujące na teorii cykli koniunkturalnych (definicja cyklu koniunkturalnego według Burns’a-Mitchell’a) wymaga holistycznego spojrzenia na gospodarkę w celu identyfikacji dolnego punktu zwrotnego. Przecież zgodnie ze wszystkim prognozami rynek pracy będzie w Polsce w trendzie spadkowym do 2021 r., według NBP spadek inwestycji przeciągnie się na dwa lata. Pytanie kiedy nastąpi istotne odbicie realnych dochodów gospodarstw domowych? Ożywienie musi być też powszechne, w większości branż. Musi być też istotne co do skali. Takie podejście od 100 lat stosuje amerykański Komitet Datowania Cykli Koniunkturalnych przy NBER (amerykański instytut badawczy, jeden z czołowych na świecie, najczęściej cytowany), który składa się z wybitnych światowych ekonomistów. Datowanie nie jest techniczne, a eksperckie, bazujące na zestawie mierników sytuacji gospodarczej. Komitet trzyma się tzw. zasady 3xD (depth - diffusion – duration), czyli głębokość spadku, rozprzestrzenienie/powszechność i długość trwania. Tenże Komitet, w czerwcu ogłosił, że początek recesji w USA miał miejsce w lutym b.r. Kiedy koniec recesji w USA? Musimy poczekać.

W Polsce najgłębszy spadek PKB najprawdopodobniej za nami, o ile nie przyjdzie silna, druga fala pandemii, czy też wtórne wstrząsy z gospodarki światowej, ze świata finansów. Jednak z ogłaszaniem końca recesji należy poczekać. Nie można wpadać w euforię. Należy spojrzeć szerzej, na wszystkie parametry gospodarki. Recesja trwa!

Autor: dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

1 komentarz

Denis
Denis
18 sierpnia 2020, 08:49
Twoich fachowców brakuje w rządzie!
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ