GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Sawulski: Rynek pracy powoli się odbudowuje

20 sierpnia 2020, 09:07 / źródło: opracowanie autorskie PIE / zdjęcie: pixabay
Sawulski: Rynek pracy powoli się odbudowuje

Drugi miesiąc z rzędu przeciętne zatrudnienie w firmach 10+ wzrosło w porównaniu do poprzedniego miesiąca. To pierwszy sygnał stopniowej odbudowy rynku pracy po najgorszej fazie kryzysu.

Przeciętne zatrudnienie w firmach zatrudniających przynajmniej 10 osób było w lipcu o 1,1 proc. wyższe względem czerwca. W ujęciu rocznym oznacza to coraz mniejszy spadek – dynamika podniosła się z- 3,3 do -2,3proc. r/r.Wyniki te zaskoczyły pozytywnie – mediana prognoz analityków dziennika Parkiet wynosiła -3,1 proc.

Badania ankietowe przedsiębiorstw prowadzone przez PIE oraz Polski Fundusz Rozwoju (PFR) sugerują kontynuacje odbicia. Od końca maja odsetek firm planujących zwiększać zatrudnienie jest większy niż odsetek przedsiębiorstw planujących zwolnienia. Na początku sierpnia wartości te wyniosły odpowiednio 13 i 6 proc. To diametralna zmiana w porównaniu do wcześniejszych miesięcy. Na początku kwietnia chęć zwiększania zatrudnienia deklarowało tylko 2 proc. firm, a zmniejszania aż 28 proc.

Problemem rynku pracy dalej pozostaje jednak niska dynamika wynagrodzeń. W lipcu wyniosła3,8 proc. (r/r) i była podobna do czerwcowej – 3,5 proc. Przy inflacji w okolicach 3 proc.oznacza to, że realne płace są niemal w stagnacji.

Należy pamiętać, że zmiany dochodów pracowników są dość zróżnicowane po branżach. Epidemia koronawirusa najsilniej uderzyła w zarobki osób pracujących w hotelarstwie i gastronomii - w czerwcu pracownicy notowali średnio spadek płac o prawie 4 proc. r/r.Wynik zaniża również sektor transportowy, gdzie wzrost wynosi zaledwie 1,5 proc. r/r. W pozostałych branżach dynamika płac stopniowo wraca do przedkryzysowych poziomów.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj si

Zapamitaj mnie Zapomniae haso?

Zarejestruj si

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby uatwi użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz si na ich używanie oraz zapisanie w pamici urzdzenia.
Polityka Prywatnoci    AKCEPTUJ