GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Borys (PFR): Powrót do wzrostu gospodarczego to perspektywa 2021 roku [WYWIAD]

20 sierpnia 2020, 23:46 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: PFR
Borys (PFR): Powrót do wzrostu gospodarczego to perspektywa 2021 roku [WYWIAD]

Z Prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju - Pawłem Borysem rozmawiamy o tarczach antykryzysowych, prognozach na przyszłość oraz kondycji przedsiębiorstw w Polsce w porównaniu do innych krajów.

PolishBrief: Czy pakiet tarcz antykryzysowych zaproponowany przez rząd zdał egzamin?

Paweł Borys: Był to największy w historii pakiet antykryzysowy adekwatny do największego od 100 lat kryzysu ekonomicznego na świecie wywołanego pandemią coronawirusa. Do gospodarki trafiło w ciągu zaledwie 4 miesięcy ok. 130 mld zł, tj. pond 6 % PKB. Środki te głównie służą ochronie miejsc pracy oraz mają zapobiec masowym upadłościom firm. Patrząc na aktualne dane z sektora przedsiębiorstw i rynku prace, oba te cele zostały osiągnięte przez Rząd. Sytuacja finansowa firm jest stabilna i wzrosła do ponad 60% liczb firm posiadająca bufor finansowy na ponad 3 miesiące, a na rynku pracy mamy ożywienie w postaci wzrostu płac o 3,8% i nieznaczny spadek zatrudnienia, istotnie poniżej prognoz.

Gdyby można było cofnąć się w czasie do momentu wprowadzania pierwszych tarcz, co zrobiłby Pan inaczej?

Jeżeli chodzi o Tarczę Finansową PFR środki trafiły bardzo sprawnie do 345 tysięcy mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Chronimy łącznie 3 miliony miejsc pracy. Wnioski były rozpatrywane w 1 dzień, a środki na koncie pojawiały się w ciągu 2 dni. Jestem przekonany, że jest to jeden z najnowocześniejszych i najlepiej działających programów antykryzysowych w Europie. Najtrudniejsza sytuacja byłą w urzędach pracy i tutaj na pewno wsparcie trzeba bardziej opierać o proste wnioski składane drogą elektroniczną.

Jak wygląda kondycja przedsiębiorstw w Polsce w porównaniu do innych krajów?

Sytuacja w Polsce była szczególnie niebezpieczna, ponieważ nasza gospodarka oparta jest głównie o małe i średnie firmy, które są słabsze finansowe niż większe i silniejsze kapitałowo firmy na zachodzie Europy. Widać to było w kryzysie w 2009 roku, kiedy małe i średnie firmy w dużej liczbie zagrożone były upadłością poprzez brak dostępu do finansowania i spadek przychodów. Dlatego tarcza antykryzysowa zaproponowana przez Premiera Mateusza Morawieckiego ukierunkowana była głównie na małe i średnie przedsiębiorstwa oraz ochronę miejsc pracy. 60,5 mld zł z tarczy finansowej PFR, zwolnienia ze składek i dofinansowanie miejsc pracy przyczyniło się do tego, że obecna sytuacja finansowa przedsiębiorstw w Polsce jest dobra. Widać to choćby po silnym wzroście depozytów przedsiębiorstw w sektorze bankowym, czy wzroście zarejestrowanych firm. Oczywiście są sektory jak turystyka, gdzie sytuacja jest trudniejsza. Ale ogólnie przechodzimy przez kryzys możliwie bezpiecznie.

Jaki kształt odbicia gospodarczego Pan przewiduje?

Odwrócony pierwiastek! Oznacza to, że recesja była głęboka, ale krótkotrwała. Od III kwartału będzie silne odbicie ze wzrostem PKB około 5% kw/kw. Ale miejmy świadomość, że najbliższe kwartały będą jeszcze trudne i powrót do wzrostu gospodarczego to perspektywa 2021 roku.

Jakie perspektywy w nowej globalnej rzeczywistości gospodarczej widzi Pan dla Polski?

Pandemia choroby COVID19 to jednak przede wszystkim szkody społeczne i gospodarcze dla wszystkich krajów. Natomiast rzeczywiście firmy z krajów UE i USA będą skracały łańcuchy dostaw przenosząc część centrów usług i produkcji z Azji. Polska jest atrakcyjnym miejscem do inwestowania i możemy w najbliższych latach rzeczywiście skorzystać z tego trendu i pozyskać ciekawe inwestycje zagraniczne. Na pewno Polska będzie też dużym beneficjentem kolejnej perspektywy finansowej UE oraz funduszu odbudowy.

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

1 komentarz

Bernard+
Bernard+
21 sierpnia 2020, 16:06
Jak każdy wysoko opłacany Urzędnik Państwowy ten pan głosi urzędowy rządowy optymizm.
ODPOWIEDZ

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ