GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Kinderbonus w Niemczech, Bon Turystyczny w Polsce – czyli pomoc w czasie COVID-19 [FELIETON]

21 sierpnia 2020, 09:27 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay
Kinderbonus w Niemczech, Bon Turystyczny w Polsce – czyli pomoc w czasie COVID-19 [FELIETON]

W związku z pandemią koronawirusa rząd federalny w Niemczech wprowadza tzw. Kinderbonus, czyli pomoc finansową dla rodzin z dziećmi. Biuro świadczeń rodzinnych planuje wypłatę pierwszej części dodatku na dziecko 7 września. Druga transza planowana jest na październik – informuje niemiecki „Der Spiegel”.

Kto może liczyć na Kinderbonus?

Zasiłek otrzymają rodziny o niskich i średnich dochodach. 7 września ma ruszyć wypłata środków w wysokości 300 euro na dziecko. Druga pula środków w wysokości 100 euro na dziecko ma być wypłacana w październiku.

W Niemczech jest około 18 milionów dzieciuprawnionych do zasiłku rodzinnego, którym teraz przysługuje również tzw. ‘Kinderbonus’.
Minister ds. Rodziny FranziskaGiffey (SPD) powiedziała, że pieniądze będą „mile widzianym zastrzykiem finansowym dla wielu rodzin”.

„Stowarzyszenie na rzecz ochrony dzieci” („Kinderschutzbund”) pochwaliło tę formę pomocy w walce z konsekwencjami kryzysu koronowego. „Premia na dziecko to dobry sygnał, zwłaszcza dla biednych rodzin” - powiedział prezes Stowarzyszenia Heinz Hilgers. Jednak kwota ta jest zbyt niska, aby na przykład zakupić sprzęt komputerowy biednym dzieciom i młodzieży- dodał. Hilgers podkreślił też, że podczas kiedy zajęcia lekcyjne z powodu COVID-19 odbywały się w domach, wiele dzieci nie miało zwyczajnie sprzętu do pracy.

W niemieckich gazetach nie brakuje też głosów rodziców, którzy twierdzą, że to raczej nikła pomoc, bardziej zabieg piarowyze strony rządu federalnego. Takie opinie wyrażają głównie te osoby, które kryzys dotknął najbardziej.

Niemiecki rząd zamierza przeznaczyć na wsparcie jakim jest Kinderbonus 4,3 mld euro.

W Polsce Bon Turystyczny

Bon Turystyczny jest narzędziem, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionych skutkami pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku ma też przyczynić się do ożywienia osłabionej branży turystycznej.
Bon wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu, w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności .

Jak działa polski bon?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r.Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, na kolonii, obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym.
Kto może otrzymać bonus turystyczny?
Bon  przeznaczony jest dla rodzin z dziećmi. Bony przysługują niezależnie od poziomu dochodów, tak jak w przypadku Programu 500 Plus.
Gdzie można wykorzystać bon?

Bon można wykorzystać w Polsce.  Katalog bazy turystycznej, która pozwala na skorzystanie z bonu, jest dostępny na stronie https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow oraz na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej: https://www.pot.gov.pl/pl

Jak złożyć wniosek?

Trzeba zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku świadczenia 500+.System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  
Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu – czytamy na stronach Ministerstwa Rozwoju.
1,9 mln rodzin, czyli blisko 80 proc., ma dwoje lub więcej dzieci, więc otrzyma świadczenie w wysokości 1000 zł i więcej. W sumie z programu będzie mogło skorzystać ponad 6 mln dzieci– szacują polskie władze.

Autor: Julia Glapińska

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ