GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Gniazdowski: PMI wciąż powyżej 50 pkt.

2 września 2020, 10:28 / źródło: opracowanie autorskie PIE / zdjęcie: pixabay
Gniazdowski: PMI wciąż powyżej 50 pkt.

Indeks PMI w sierpniu spadł głęboko - z 52,8 do 50,6 pkt. Wskaźnik utrzymał się jednak powyżej granicy 50 punktów oznaczającej kurczenie się aktywności. Inne badania ankietowe pozwalają na większy optymizm odnośnie koniunktury w polskim przemyśle.

Indeks PMI spadł w sierpniu z 52,8 do 50,6 pkt, a więc poniżej rynkowych prognoz (52,7pkt). Słabszy wynik dalej wpisuje się w trend odbudowy aktywności widoczny w Polsce, chociaż sugeruje mniejszą dynamikę wzrostu w kolejnych miesiącach.

Komentarz IHS Markit wskazuje, że indeks obniżały komponenty związane z nowymi zamówieniami oraz produkcją.Wynik równoważyło jednak odbicie subindeksu zatrudnienia.Badanie pokazuje, że w sierpniu istotnie spadły zaległości produkcyjne, co także obniżało indeks.

Spadki ocen bieżącej aktywności w badaniu PMI nie znajdują potwierdzenia w pozostałych badaniach ankietowych. Przeciwny obraz bowiem przedstawiają wskaźniki koniunktury GUS/KE – indeksy wskazują odbicie komponentów związanych z prognozami produkcji czy zamówieniami (zarówno krajowymi, jak i zagranicznymi). Spowolnienia aktywności nie widać również w danych GUS o nowych zamówieniach przemysłowych.

 

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ