GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Glapiński: Stopy procentowe są na właściwym poziomie

14 września 2020, 08:33 / źródło: Warszawa, ISBNews / zdjęcie: pixabay
Glapiński: Stopy procentowe są na właściwym poziomie

Stopy procentowe w Polsce są obecnie na właściwym poziomie, ocenił w rozmowie z ISBnews prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński. Dodał, że gdy Polska znajdzie się ponownie na stabilnej ścieżce wzrostu gospodarczego, stopy procentowe "kiedyś" wzrosną.

"Stopy procentowe są na właściwym poziomie - nie ma żadnej wątpliwości. Ustabilizowały naszą sytuację, zapobiegły większej zapaści gospodarczej w okresie kryzysu, który mamy już za sobą" - powiedział Glapiński w rozmowie z ISBnews podczas otwarcia Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP.

Szef banku centralnego dodał, że "w miarę tego, jak będzie nasz wzrost gospodarczy się nasilał i gdy będziemy na etapie przyspieszenia wzrostu gospodarczego, na stabilnej ścieżce, to, oczywiście, te stopy kiedyś, zgodnie z zasadami, wzrosną".

Stopy w Polsce nie odbiegają od stóp w porównywalnych krajach, podkreślił Glapiński.

RPP obniżyła stopy procentowe trzykrotnie w tym roku - łącznie o 1,4 pkt proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej, która wynosi obecnie 0,1%.

Prezes NBP zwrócił też uwagę na rolę zakupów złota przeprowadzonych przez bank centralny i nie wykluczył zwiększenia zasobów tego kruszcu "za jakiś czas".

"Zakupy złota wprowadziły nas do tego wąskiego kręgu krajów, które posiadają odpowiednie zasoby złota, stabilną rezerwę finansową proporcjonalna do tego, co musimy mieć" - wskazał Glapiński.

Według niego, zakup złota w latach 2018-2019 był szczególnie korzystny, ponieważ ceny złota były bardzo niskie.

"Tak więc w stosunku do cen dzisiejszych różnica to jest już kilkanaście miliardów. […] Nie wykluczam, że NBP może te zasoby [złota] za jakiś czas zwiększyć" - dodał prezes.

W 2018 roku NBP zakupił 25,7 ton złota, a w 2019 roku - kolejne 100 ton. W listopadzie 2019 r. bank centralny zakończył procedurę sprowadzania złota do skarbców w Polsce z Anglii.

Glapiński uważa, że zamieszanie na rynkach światowych w żadnej mierze nie dotknęło Polski i polskiego systemu pieniężnego, w tym bankowego. W jego ocenie, polski system finansowy i bankowy jest szczególnie stabilny. Nie jest przez nic zagrożony.

"Jesteśmy krajem o zdrowych finansach publicznych i krajowych" - podsumował Glapiński.

Wojciech Żurawski

(ISBnews)

Zapisz się na PolishBrief.pl

Analizy, opinie i wywiady. Gospodarczy skrót dnia.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ