GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
opinie

Prof. Kuzińska: opodatkowanie CIT spółek osobowych narusza dotychczasową logikę tego podatku [OPINIA]

23 września 2020, 23:45 / Opinia Prof. Hanny Kuzińskiej z Akademii Leona Koźmińskiego. Grafika: pixabay

Gorąca dyskusja o propozycji objęcia podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT) osobowych spółek komandytowych dowodzi, że przedsiębiorcy wybierając tę formę organizacyjno-prawną dla działalności gospodarczej kierują się w dużej mierze wysokością spodziewanych obciążeń podatkowych. Tak przecież było w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych nie płacących CIT do 2014 r., których liczba przyrosła z 1050 w 2010 r. do 5709 w 2013 r. Po objęciu ich tym podatkiem liczba spółek komandytowo-akcyjnych stopniowo zmniejszała się i w 2019 r. działało ich o ponad 2000 mniej (o 35%). Można przypuszczać, że podobne zjawisko zaobserwujemy w przypadku spółek komandytowych, których liczba od 2010 r. wzrosła ponad sześciokrotnie i w 2010 r. było ich 6439 a w 2019 r. już 40578. Zaobserwowana duża dynamika zmian w liczbie SKA i spółek komandytowych może wskazywać, że ustawodawca zamierza opodatkowując spółki komandytowe uchronić dochody budżetowe, częściowo odbudowane po wprowadzeniu CIT dla SKA.

Opodatkowanie CIT spółek osobowych narusza dotychczasową logikę tego podatku, zgodnie z którą płaci go tylko podmiot mający osobowość prawną, której nie mają spółki osobowe a więc także spółka komandytowa. Ustawowo można zrezygnować z tej logiki, ale trzeba liczyć się z niepokojem i niepewnością przedsiębiorców o zasady rządzące opodatkowaniem innych spółek osobowych takich jak spółka jawna lub partnerska a może nawet spółki cywilnej.

Ta sytuacja pokazuje, że przed laty nie było dobrym pomysłem podzielenie podatków na te od osób prawnych (w uproszczeniu) i od dochodów osobistych. Łatwiej jest konsekwentnie oddzielać opodatkowanie dochodów pochodzących z działalności gospodarczej (z majątku – fundowane) od podatków od dochodów osobistych (wynagrodzeń i płac – niefundowane). Wydaje się sprawiedliwe stosowanie takich samych reguł podatkowych dla wszystkich podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, bez względu na ich formę organizacyjno-prawną, gdyż tylko wówczas możemy uznać system podatkowy za podatkowo neutralny. W przeciwnym razie fiskus jeszcze długo będzie gonił przedsiębiorców uciekających przez podatkami w tzw. optymalizacje podatkowe.

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ