GOSPODARKA EKONOMIA NOWE TECHNOLOGIE
Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?
news

Nowy pakt migracyjny

1 października 2020, 10:39 / źródło: opracowanie autorskie / zdjęcie: pixabay

Szybsze procedury graniczne i szybka deportacja osób bez perspektywy pobytu– tak propozycje nowego rozporządzenia w sprawie polityki azylowej, które Komisja Europejska przedstawiła w Brukseli,podsumowuje„Sueddeutsche Zeitung”. Nowe propozycje nie zawierają przymusu relokacji, trzeba się jednak liczyć z kosztami w przypadku odmowy udzielenia pomocy.

Pięć lat temu setki tysięcy ludzi, między innymi z ogarniętej wojną Syrii, przedostały się do Europy. W 2015 roku unijna agencja ochrony granic „Frontex” zarejestrowała ponad 1,8 mln uchodźców, którzy przekroczyli granice UE - podkreśla „Tagesspiegel”. Każdego roku odrzucanych jest około 370 000 wniosków  o azyl – przytacza „Der Spiegel”.

Obrazy, które wstrząsnęły światem

Tak jak zdjęcie utopionego syryjskiego chłopca Alana Kurdiego wstrząsnęło wieloma Europejczykami pięć lat temu, tak teraz właśnie zdjęcia płonącego obozu dla uchodźców w Morii zmuszają UE do działania. Prace nad nowym paktem, który jest najmocniej forsowany przez Niemcy i kanclerz Angelę Merkel, przyspieszono po pożarach na greckiej wyspie Lesbos, w wyniku których 12 tysięcy uchodźców pozostało bez dachu nad głową.

Nowy pakt migracyjny

„Stworzyliśmy kompleksowy rynek wewnętrzny, wspólną walutę i bezprecedensowy plan, aby odbudować nasze gospodarki. Teraz czas sprostać wyzwaniu, by zająć się migracją wspólnie z odpowiednią równowagą pomiędzy solidarnością i odpowiedzialnością” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

Zasadniczą zmianą w porównaniu z poprzednią, kontestowaną przez Polskę propozycją, jest znaczące osłabienie zasady obowiązkowej relokacji uchodźców między krajami UE. Taka możliwość zostanie wprowadzona, ale tylko jako instrument do zastosowania w sytuacji bardzo poważnego kryzysu. „To będzie środek ostateczny, a nie punkt wyjścia” – powiedział MargaritisSchinas, wiceszef Komisji Europejskiej.

Komisja Europejska zrezygnowała z obowiązkowego przyjmowania uchodźców, ale stawia na obowiązkową solidarność. Tak zwany „Obowiązkowy mechanizm solidarności” ma zobowiązać każde państwo członkowskie do przyjęcia pewnej liczby uchodźców, w zamian państwo to dostanie 10 tysięcy euro za osobę dorosłą i 12 tysięcy euro za dziecko bez opieki. Te kraje unijne, które nie zastosują się do postanowień paktu, muszą się liczyć z postępowaniem sądowym i wysokimi grzywnami.

„Pakiet Komisji dotyczący migracji i azylu to nowy początek” – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Ale propozycje von der Leyen nie są rewolucyjne. W przyszłości, tak jak teraz (zgodnie z zasadą dublińską) za rozpatrywanie wniosków o azyl będzie odpowiedzialny przede wszystkim kraj, do którego osoba ubiegająca się o azyl po raz pierwszy wjeżdża do Unii Europejskiej. Niemniej jednak nowe propozycje Komisji „dałyby zainteresowanym państwom pewność, że ich prośby o solidarność zostaną spełnione i nie pozostaną same, jak ma to miejsce obecnie” –podkreślił wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, MargaritisSchinas.

KE chce wzmocnić ochronę granic zewnętrznych UE przed nielegalną migracją. Unijna agencja ochrony granic „Frontex” od stycznia 2021 roku ma zatrudniać 10 000 pracowników, którzy będą rekrutowani z różnych państw członkowskich. Do 2023 roku ma zostać utworzony unijny zharmonizowany system informatyczny, tak aby oszustwa dotyczące dokumentów podróżnych były szybciej wykrywane.Każdy imigrant będzie musiał przejść obowiązkową kontrolę. Należy jasno określić tożsamość, sprawdzić stan zdrowia, pobrać odciski palców.

Sponsorowanie powrotów

Obowiązkowa ma być solidarność, a jej przejawem – albo relokacja, albo pomoc w organizowaniu polityki powrotów, czyli deportacji tych imigrantów, którzy nie wypełniają warunków azylu w UE.

Polska, nie chcąc relokacji, musiałaby  pomóc w zorganizowaniu powrotu imigrantów do państw trzecich. Jeśli przez osiem miesięcy jej by się to nie udało, to ostatecznie musiałaby ich do siebie sprowadzić i próbować deportować później już ze swojego terytorium.
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oczekuje akceptacji nowych pomysłów. „Ten pakiet odzwierciedla sprawiedliwą i rozsądną równowagę między odpowiedzialnością, a solidarnością między krajami członkowskimi. To jest pragmatyczne i realistyczne podejście”  - powiedziała szefowa KE.

Ursula von der Leyen zaapelowała do krajów UE o wykorzystanie tej koncepcji jako podstawy do nowej próby porozumienia. „Najwyższy czas stawić czoła wyzwaniu wspólnego kształtowania migracji” - powiedziała.

Stanowisko państw Grupy Wyszehradzkiej

Węgry, Polska, Czechy i Słowacja mówią jednym głosem w kontekście propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej wspólnej europejskiej polityki migracyjnej.

„Musimy zatrzymać migrację” - powiedział na konferencji prasowej premier Czech Andrej Babisz. „Te przepisy są dla nas nie do przyjęcia” – dodał. Strategia UE powinna polegać na tym, aby ludzie zostali w swojej ojczyźnie. Zdaniem Babisza UE musi negocjować na przykład z Libią i Syrią.
Cztery kraje Grupy Wyszehradzkiej trzymały się swojego stanowiska, że polityka migracyjna UE powinna skupiać się na „rygorystycznej i skutecznej polityce kontroli granic”. Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że „Jesteśmy otwarci na wsparcie w różnych formułach, ale mamy swoje zasady, których się trzymamy”. Jedną z głównyh zasad popieranych przez Polskę jest pomoc na miejscu w państwach, które są w potrzebie.

Pilotaż na Lesbos

Nowy pakiet migracyjny ma rozwiązać problem państw takich jak Malta, Grecja, Cypr, Włochy, czy Hiszpania, które są na pierwszej linii przybywających do Europy migrantów.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała, że Komisja utworzy wraz z greckimi władzami program pilotażowy na Lesbos, aby prowadzić centrum recepcyjne dla migrantów. Aby to wdrożyć KE powoła grupę zadaniową, która wraz ze wsparciem unijnych agencji będzie pomagała poprawiać warunki pobytu uchodźców na tej wyspie.

Teraz propozycją Komisji odnośnie „paktu migracyjnego” zajmą się państwa członkowskie i Parlament Europejski. Bruksela oczekuje, że decyzje w tej sprawie zapadną szybko.

Autor: Julia Glapińska

0 komentarzy

przeczytaj także

© 2020. Wszystkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się

Zapamiętaj mnie Zapomniałeś hasło?

Zarejestruj się

Używamy cookies w celach funkcjonalnych, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z witryny oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk serwisu. Jeżeli nie blokujesz plików cookies, to zgadzasz się na ich używanie oraz zapisanie w pamięci urządzenia.
Polityka Prywatności    AKCEPTUJĘ